asfasdf ×

NázorObčana.sk

Gazeta Wyborcza: „Poľskí nacionalisti obdivujú Rusko a neznášajú Ukrajincov“

 Aktuality

Zaujímavé objavy zverejnil vo svojom článku v populárnom poľskom denníku Gazeta Wyborcza odborník z Varšavskej univerzity, člen Poľsko-ukrajinského fóra partnerstva Andrzej Szeptycki: poukázal na paradoxy v radoch poľských nacionalistov.

16 Júl
2016 08:53:42

 

Foto: YouTube a Gazeta Wyborcza

„Ak sa opýtate poľského nacionalistu na jeho vzťah k Ukrajine a Ukrajincom, drvivá väčšina z takých ľudí odpovie, že nemá nič proti východným susedom a proti slovanskému bratstvu, ako aj proti slovanskému ukrajinskému ľudu, ale pritom nenávidí banderovcov a ich zločineckú ideológiu,“ prízvukuje Andrzej Szeptycki.

„O ukrajinskom nacionálnom hnutí, ako aj o jeho histórii priemerný Poliak veľa toho nevie. OUN a UPA je to pre neho výlučne Volyňský masaker, genocída, ktorú vykonali Ukrajinci voči Poliakom. Avšak téma banderizmu nevysvetľuje všetko. Poľský nacionalista nemá rád cudzích. Podľa jeho názoru, Poľsko by malo byť nacionálnym a katolíckym v súlade s heslom „Boh – Česť – Vlasť“. V hĺbke duše sa domnieva, že všetci občania Poľska – Poliaci majú byť v súlade s týmto heslom,“ píše analytik.  

„Podľa názoru poľského nacionalistu, zvyšujúci sa počet ukrajinských prisťahovalcov – je to obrovská ekonomická záťaž pre Poľsko. Avšak bežných migrantov nepovažuje za ten najväčší problém, pretože často vykonávajú podradnú prácu, ktorú Poliaci nechcú a  nacionalista nemieni s ukrajinskými prisťahovalcami biť sa o túto prácu. Oveľa viac ho znepokojuje fakt, že stále väčší počet Ukrajincov využíva a zneužíva poľský štát, má také privilégia, o ktorých bežný Poliak môže iba snívať. Títo Ukrajinci majú možnosť študovať na poľských univerzitách v súlade so špeciálnymi kvótami, utečenci z Donbasu zadarmo získavajú byty. Preto nacionalisti sú presvedčení, že je na čase skoncovať s podobnými privilégiami pre prisťahovalcov z východu,“ zdôrazňuje Andrzej Szeptycki.

„Keď sa poľský nacionalista pozerá na východ, nemyslí si predovšetkým na Ukrajinu, ale na Rusko. Podobný prístup je možno trochu pochybný z uhlu pohľadu perspektívy poľských nacionálnych záujmov, ale dá sa to pochopiť, ak si vezmeme do úvahy historické tradície nacionálnej demokracie. Tento odlišný prístup voči dvom východným susedom sa prejavuje v myslení nacionalistu nielen v geopolitickom rozmere. Rusko, obyvateľstvo tejto krajine, ale hlavne jeho vedenie si poľský nacionalista vysoko váži. Berie túto krajinu, ako veľkú mocnosť, cení si jej schopnosť brániť vlastné záujmy, tradície a odhadzovať prehnité západné hodnoty. Poľský nacionalista si želá, aby sa Veľké Poľsko aspoň trochu sa podobalo na Rusko,“ prízvukuje analytik.

„V súčasnosti opovrhuje Ukrajinou a Ukrajincami. Nepovažuje Ukrajinu za skutočný štát a domnieva sa, že ukrajinský ľud je to výmysel Habsburskej monarchie. Podľa neho Ukrajina je to iba nárazník, ktorý vo vnútri trhajú na časti protirečia medzi prívržencami úzkej únie s Ruskom a tými, ktorí vystupujú za integráciu s Európskou úniou. Rusko malo plne právo obhajovať nacionálne záujmy vo svojej tradičnej sfére vplyvu, hlavne kvôli agresívnemu konaniu Spojených štátov. Práve USA sú zodpovedné za „majdanovú revolúciu“ a hlavne za štátny prevrat na Ukrajine v r. 2014,“ zdôrazňuje poľský expert.  

„Poľsko by sa nemalo miešať do konfliktu na Ukrajine, pretože skutočnou hrozbou pre našu krajinu nie je Rusko, ale znovu sa rodiaci ukrajinský fašizmus a ukrajinské teritoriálne nároky voči Poľsku. A ešte jeden problém. Pod červeno-čiernou zástavou na kyjevskom Majdane zahynuli mladí Ukrajinci, ktorí snívali o lepšej európskej budúcnosti. Poľskí nacionalisti nemali nejaké väčšie úspechy v bojoch za svoju vlasť. Je to ďalší dôvod, prečo nemajú radi  Ukrajincov, ktorých velebí poľská vláda – od pravého do ľavého krídla a navyše aj celý meinstream,“ vysvetľuje Andrzej Szeptycki.

„Čo z toho, že by Ukrajina chcela byť slobodnou a demokratickou, ak Ukrajinci dodnes sa ešte neospravedlnili za Volyňský masaker?“ uzatvára svoj komentár v poľskom denníku  Gazeta Wyborcza známy odborník, člen Poľsko-ukrajinského fóra partnerstva Andrzej Szeptycki.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1293x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1812x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1720x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1529x 👤eugenius
,