asfasdf ×

NázorObčana.sk

Britská vláda: „Referendum bezprostredne neovplyvnilo práva a postavenie občanov EÚ v Británii a britských občanov žijúcich v EÚ“

 Aktuality

Britská vláda na svojej webowej stránke zverejnila viac oficiálnych vyhlásení o tom, ako Brexit ovplyvni alebo už začal ovplyvňovať život v Európskej únii, v samotnej Veľkej Británii a čo sa dá očakávať v blízkej budúcnosti.

16 Júl
2016 19:10:19

 

Foto: Facebook

Taktiež britská vláda na svojej stránke zverejnila aj oficiálne vyhlásenie o postavení žijúcich vo Veľkej Británii Slovákov a Čechov po referende. Je zaujímavé, že toto vyhlásenie zverejnila aj v slovenčine /https://www.gov.uk/government/news/postavenie-obcanov-statov-europskej-unie-vo-velkej-britanii/.

Uvádza, že referendum zatiaľ príliš nezasiahol do života Čechov a Slovákov na britských ostrovoch, ako aj občanov Veľkej Británie, ktorí žijú a pracujú v Európskej únii. Zdôrazňuje sa, že o tom, kedy sa začne proces vystúpenia z Európskej únie, rozhodne nová britská premiérka – Theresy Mayová. Tento zaujímavý článok uvádzame pre našich čitateľov v plnom znení.

Referendum bezprostredne neovplyvnilo práva a postavenie občanov EÚ v Británii a britských občanov žijúcich v EÚ

Nová premiérka rozhodne o tom, kedy bude aktivovaný článok 50, ktorým začne formálny proces odchodu z EÚ. Británia ostáva členom EÚ počas celého tohoto procesu, až do ukončenia vyjednávaní v rámci článku 50. Očakávame, že po našom odchode z EÚ bude právne postavenie občanov EÚ, ktorí žijú v Británii a britských občanov žijúcich v členských štátoch EÚ riadne ošetrené a chránené.

Vláda si uvedomuje a zároveň oceňuje významný prínos občanov EÚ a občanov iných štátov, ktorí v Británii pracujú, študujú a žijú.

Žijete vo Veľkej Británii dlhšie ako 5 rokov? Čo pre vás znamená odchod Británie z EÚ.

  • Občania EÚ, ktorí v Spojenom kráľovstve žili legálne a nepretržite po dobu najmenej 5 rokov majú automaticky právo na trvalý pobyt. To znamená, že v súlade s pravidlami EÚ, môžu v Británii žiť natrvalo. Nemusia žiadať o žiadnu registráciu, ktorou by tento status potvrdili.
  • Európski občania, ktorí v Spojenom kráľovstve žili legálne a nepretržite po dobu aspoň 6 rokov, môžu v prípade záujmu požiadať o britské občianstvo.

Čo ak žijem v Británii menej ako 5 rokov?

  • Občania EÚ majú aj naďalej právo na pobyt vo Veľkej Británii v súlade s právnymi predpismi EÚ. Na to, aby si uplatnili právo voľného pohybu sa nemusia registrovať. Doposiaľ nedošlo k zmene vládnej politiky a procesov v prípade, že sa rozhodnete požiadať o osvedčenie o registrácii. Žiadosti budú spracované ako obvykle.
  • Rodinní príslušníci, ktorí nie sú občanmi EÚ musia aj naďalej žiadať o udelenia rodinného povolenia, ak chcú vstúpiť na územie Spojeného kráľovstva v rámci pravidiel EÚ a nemajú doklad o trvalom pobyte z iného členského štátu EÚ. K zmene vládnej politiky nedošlo a žiadosti budú spracované tak ako doposiaľ.
  • Širšia rodina občanov EÚ musí aj naďalej žiadať o osvedčenie o registrácii (ak sú občanmi EÚ) alebo o povolenie na pobyt (ak sú občania tretej krajiny). K zmene vládnej politiky nedošlo a žiadosti budú spracované tak ako doposiaľ.
  • Na občanov Írska sa aj naďalej vzťahujú špeciálne práva. S írskymi občanmi s bydliskom v Spojenom kráľovstve sa aj naďalej bude zaobchádzať, vo väčšine prípadov, rovnakým spôsobom ako s britskými štátnymi príslušníkmi. V tejto pozícii nedošlo k žiadnej zmene.
  • Občania Chorvátska budú musieť aj naďalej žiadať o osvedčenie o registrácii na to, aby mohli v Spojenom kráľovstve pracovať v rámci prechodných opatrení, ktoré boli zavedené pri vstupe Chorvátska do EÚ v roku 2013. Typ potrebného osvedčenia závisí od toho, či potrebujú povolenie na prácu vo Veľkej Británii a čo budú robiť.

Má vláda v pláne vyhostiť štátnych príslušníkov EÚ z Británie?

Nedošlo k žiadnej zmene, čo sa týka práv občanov EÚ na pobyt v Británii. Nezmenili sa ani okolnosti, na základe ktorých môže byť niekto z Británie vyhostený.

Rovnako, ako tomu bolo pred referendom, občania EÚ môžu byť vyhostení zo Spojeného kráľovstva len ak predstavujú pretrvávajúcu a dostatočne vážnu hrozbu verejnosti, pokiaľ sa v Británii zdržiavajú nelegálne alebo zneužívajú právo na voľný pohyb.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 484x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 657x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 526x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 774x 👤eugenius
,