asfasdf ×

NázorObčana.sk

Veľká Británia odchádza z jednotného trhu. Premiérka zrušila ministerstvo

 Aktuality

Vo Veľkej Británii to vrie. Vláda potvrdila svoj zámer odísť z jednotného európskeho trhu v rámci svojho odchodu z Európskej únie. Túto informáciu oznámil nový minister financií Veľkej Británie Philip Hammon, ktorého vymenovala Theresa Mayová.

17 Júl
2016 18:45:53

 

Foto: Facebook

Philip Hammond potvrdil, že jeho krajina odchádza z jednotného trhu kvôli svojmu rozhodnutiu opustiť Európsku úniu, avšak bude naďalej rokovať o získaní prístupu na jednotný európsky trh. „Otázkou je, ako budeme rokovať s Európskou úniou - nie z pohľadu že budeme súčasťou jednotného trhu, ale z pohľadu, že sme aj naďalej blízki susedia a obchodní partneri“, podčiarkol.

Nový minister financií taktiež prízvukoval: „Prial by som si, aby sme získali prístup k jednotnému trhu pre britské spoločnosti, aby sme mohli predávať tovary a služby na trh Európskej únie a zároveň využívať výhody tovarov a služieb z Európskej únie tak, ako je to teraz“,“ zdôraznil.

Poznamenal, že v krátkodobom čase Veľká Británia bude čeliť viacerým problémom v riadení hospodárstva v následku šoku kvôli rozhodnutiu z 23. júna opustiť Európsku úniu. „Táto skutočnosť otriasla dôverou európskych partnerov a spôsobila, že mnohé podniky pozastavili investičné rozhodnutia, ktoré robili.“  Nový minister financií poukázal na potrebnosť vyslania signálu, ktorý tieto spoločnosti presvedčí, že to nebude také zlé a preto budú investovať do Veľkej Británie aj naďalej.

Medzitým nový á premiérka už v prvých dňoch svojho pôsobenia vo funkcii začala to zostra – asi podľa vzoru bývalej britskej „železnej lady“. Theresa Mayová zrušila samostatné Ministerstvo energetiky a klimatických zmien, ktoré odteraz bude súčasťou nového Ministerstva pre obchod energetiku a priemyselnej stratégie. Toto ministerstvo bude riadiť  Greg Clark, ktorý po svojim vymenovaní podčiarkol, že globálne otepľovanie je naďalej veľmi dôležitým bodom v programe vlády a boj s jeho následkami bude aj v budúcnosti  jedným zo stredobodov pozornosti novej vlády.

Priznal, že bol potešený tým, že ho vymenovali za nového ministra: „Jednou z našich úloh bude príprava jasnej priemyselnej stratégie, rozvoj vzťahov štátu a obchodných spoločností, podpora našej svetoznámej vedy, zabezpečenie dostupnej a “čistej” energie, a vyrovnanie sa s dôsledkami klimatických zmien”, podčiarkol. 

Aj naďalej bude fungovaťministerstvo životného prostredia a poľnohospodárstva, ktoré nedávno viedla Andrea Leadsom a ktorá bojovala s Theresou Mayovou o premiérske kreslo. Bývalý minister, dnes už zrušeného Ministerstva energetiky a klimatických zmien Ed Miliband označil reformu za “jednoducho hlúpu”. Aktivisti “zelených” organizácii už povedali, že “šokujúca” reforma, ktorá zníži vo vláde dôležitosť klimatickej agendy môže spôsobiť veľa problémov.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 389x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 393x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 636x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 917x 👤eugenius
,