Delegácia amerických verejných činiteľov po prvý raz v priebehu ostatných 2 rokov – od momentu, keď sa Krym stal súčasťou Ruska – navštívila polostrov. Američania prišli, aby sa na vlastné oči presvedčili, aká je situácia na Kryme.
Foto: Facebook
Delegáciu tvorilo 20 zástupcov amerických verejných a občianskych organizácií, medzi ktorými boli: lekár, profesor Kalifornskej univerzity, exprezident organizácie „Lekári za sociálnu spravodlivosť“ Robert Freke Gould, mierový aktivista a autor známej knihy „Svet bez vojen“ David Hartsey, plukovníčka americkej armády vo výslužbe a bývalá zamestnankyňa štátneho departmentu USA, známa mierová aktivistka Ann Wrightová, prezidentka amerického Centra občianskych iniciatív Sharon Tennisonová a iní.
Členovia americkej delegácie v priebehu niekoľkých dní mali možnosť oboznámiť sa so súčasnou situáciou na polostrove a stretnúť sa so zástupcami mnohých štátnych a občianskych organizácií, ako aj s viacerými obyvateľmi Krymu. Stretli sa aj s primátorom Simferopoľa Viktorom Agejevom.
Svoje zážitky a dojmy po tejto návšteve na Kryme na portálu OpEd News zverejnila jedna z členiek delegácie Ann Wrightová. V úvode svojho článku prízvukuje, že obyvatelia Krymu rešpektujú názory a postoje Američanov, ale zdôrazňujú, že mnohí obyvatelia Spojených štátov z tých alebo iných dôvodov nepochopili, prečo Krymčania urobili taký výbor a pripojili sa k Rusku. Hovoria, že by privítali, keby Američania ich správne pochopili.
„Väčšina Američanov nemajú ani šajnu, čo sa stalo a čo sa deje na Kryme, mnohí ani nevedia, kde sa nachádza a preto veľmi slabo sa orientujú, o čom je to celé. Zemepisná poloha urobila z polostrovu jedno z najpopulárnejších bojísk pre riešenie sporných otázok medzi ríšami a súčasnosť nie je výnimkou,“ prízvukuje Ann Wright.
„Napriek tomu, že americké úrady nám neradili, aby sme navštívili Krym, predsa naša 20-členná delegácia z 19 Američanov a jedného Singapurčana prišla na polostrov, aby sme tu všetko mohli vidieť na vlastné oči a porozprávať sa s tu žijúcimi ľuďmi. Túto návštevu zorganizoval Center for Citizen Initiatives a naša medzinárodná delegácia bola vôbec prvá oficiálna americká skupina, ktorá navštívila Krym v priebehu ostatných 2 rokov. Chceli sme sa porozprávať s ľuďmi, ktorí hlasovali za pripojenie Krymu k Rusko, ale aj proti,“ prezradila Ann Wrightová.
Ďalej v článku autorka podrobne popisuje krymské referendum, uvalenie sankcií na Rusko, zákaz investovania a turistických návštev na Kryme a iné udalosti spojené s Krymom. Uvádza svedectva mnohých Krymčanov, ktorí jej porozprávali, ako sa ľudia museli prispôsobiť k životu v podmienkach sankcií a ako krymské vedenie dokázalo nahrádzať západné tovary a služby vlastnými alebo dovezenými z rôznych kútov Ruska.
„Títo ľudia nechcú byť izolovanými od sveta, ale žijú na Kryme a preto majú niektoré problémy. Napríklad, vo viacerých krajinách nechcú uznať krymské diplomy a preto Krymčanom, ktorí by chceli pokračovať v štúdiu alebo pracovať v zahraničí je dosť ťažké splniť svoj sen. Mnohí obyvatelia polostrovu hovorili, že vo viacerých krajinách ľudia jednoducho nevedia, čo sa deje na Kryme, ako nevedia ani to, prečo sa Krymčania v referende rozhodli pre Rusko. Napriek všetkému drvivá väčšina obyvateľov polostrovu neľutuje, že sa Krym pripojil k Rusku a považuje svoje rozhodnutie za správne,“ zdôrazňuje v závere svojho článku Ann Wright.