asfasdf ×

NázorObčana.sk

Nórsko je neoblomné: odchod – tak odchod! Hrozí, že po vystúpení Veľkej Británie z EÚ ju nepustí na jednotný trh únie

 Aktuality

Viaceré európske štáty odcudzujú politiku súčasného britského vedenia. Nepáči sa im, že Londýn chce sedieť na dvoch stoličkách: odchádza z EÚ, chce odbúrať všetky nevýhody s tým spojené, ale mieni ponechať všetky výhody.

15 August
2016 19:23:06

Foto: Facebook

Samozrejme, Londýn už nechce investovať do únie, ale na druhej strane si želá ponechať všetky výhody spoločného európskeho trhu. Mnohí členské krajiny EÚ sa proti tomu búria a hovoria, že to sa nedá: buď – alebo... Mnohým nevonia vyjadrenia sa vedúcich britských politikov, ktorí sa ani netaja tým, že chcú využiť Brexit vo svoj prospech a ich vôbec nezaujíma, ako to budú znášať členské krajiny únie. Ostatné vyhlásenia britskej premiérky Teresy Mayovej sa dotkli jej nórskej „takmer kolegyne“ - ministerky pre európske záležitosti Elisabeth Aspakerovej.

Poukázala na to, že to vôbec nie je isté, že Brexit bude taký užitočný pre Londýn. Podčiarkla, že Nórsko bude pozorne sledovať činnosť Londýnu a ak sa na britských ostrovoch odhodlajú na „nešportové hry“, Nórsko určite bude proti a podnikne príslušné kroky, aby týmto nekalým  praktikám zamedzilo. Prízvukovala, že Nórsko bude schopné zablokovať každú snahu Veľkej Británie pripojiť sa k Európskemu združeniu voľného obchodu – svojráznemu “klubu pre vyvolených“, ktorí majú prístup na jednotný európsky trh bez toho, aby boli súčasťou Európskej únie.

Elisabeth Aspakerová podčiarkla, že v prípade, ak Veľká Británia vystúpi z EÚ nórska vláda nebude váhať a zablokuje Londýn, pretože prístup Veľkej Británie k jednotnému európskemu trhu v tom prípade nebude v záujme Nórska. Je v tom zaujímavá perlička, veď ani samotné Nórsko nie je členskou krajinou únie. Avšak má prístup k jednotnému európskemu trhu vďaka členstvu krajiny v Európskom hospodárskom priestore, ktorý spája všetkých členov EÚ, a navyše aj Nórsko, Island a Lichtenštajnsko – je to vyše spomenuté Európske združenie voľného obchodu.

Členstvo v tomto združení znamená dodržiavanie určitých zákonov, takpovediac „štyri v jednom“  - voľný pohyb ľudí, služieb, tovarov a kapitálu. Nórsko pociťuje nedostatok pracovných síl, hlavne kvalifikovaných pracovníkov. Nórska vláda podporuje síce slobodu  pohybu, ale v otázke prijímania utečencov zaujala váhavú pozíciu: na jednej strane potrebuje mladých a schopných pracovníkov, na druhej strane sa obáva moslimizácie Európy a nechce, aby niekto porušil pokojný a obvyklý rytmus života v krajine.

Elisabeth Aspakerová poukázala na tie komplikácie, ktoré spôsobí odchod Veľkej Británie z EÚ. Veľkým problémom pre Nórsko bude to, že bude musieť prehodnotiť obrovské množstvo obchodných dohôd. A keby sa Veľká Británia chcela zasa zapojiť do obchodného bloku, bude to neuveriteľne zložitý a zdĺhavý proces. Nórsko a ostatné krajiny únie na tom stratia milióny eur.

Preto Nórsko bude asi blokovať prístup Veľkej Británie k jednotnému trhu cez európsky hospodársky priestor, pretože len členské krajiny EÚ a krajiny Európskeho združenia voľného obchodu môžu byť súčasťou európskeho hospodárskeho priestoru. Elisabeth Aspakerová zdôraznila, že Nórsko by chcelo eliminovať čo najviac nepríjemných faktorov, ktoré vzniknú kvôli odchodu Veľkej Británie z EÚ.  

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1295x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1813x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1723x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1531x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,