Viaceré európske štáty odcudzujú politiku súčasného britského vedenia. Nepáči sa im, že Londýn chce sedieť na dvoch stoličkách: odchádza z EÚ, chce odbúrať všetky nevýhody s tým spojené, ale mieni ponechať všetky výhody.
Foto: Facebook
Samozrejme, Londýn už nechce investovať do únie, ale na druhej strane si želá ponechať všetky výhody spoločného európskeho trhu. Mnohí členské krajiny EÚ sa proti tomu búria a hovoria, že to sa nedá: buď – alebo... Mnohým nevonia vyjadrenia sa vedúcich britských politikov, ktorí sa ani netaja tým, že chcú využiť Brexit vo svoj prospech a ich vôbec nezaujíma, ako to budú znášať členské krajiny únie. Ostatné vyhlásenia britskej premiérky Teresy Mayovej sa dotkli jej nórskej „takmer kolegyne“ - ministerky pre európske záležitosti Elisabeth Aspakerovej.
Poukázala na to, že to vôbec nie je isté, že Brexit bude taký užitočný pre Londýn. Podčiarkla, že Nórsko bude pozorne sledovať činnosť Londýnu a ak sa na britských ostrovoch odhodlajú na „nešportové hry“, Nórsko určite bude proti a podnikne príslušné kroky, aby týmto nekalým praktikám zamedzilo. Prízvukovala, že Nórsko bude schopné zablokovať každú snahu Veľkej Británie pripojiť sa k Európskemu združeniu voľného obchodu – svojráznemu “klubu pre vyvolených“, ktorí majú prístup na jednotný európsky trh bez toho, aby boli súčasťou Európskej únie.
Elisabeth Aspakerová podčiarkla, že v prípade, ak Veľká Británia vystúpi z EÚ nórska vláda nebude váhať a zablokuje Londýn, pretože prístup Veľkej Británie k jednotnému európskemu trhu v tom prípade nebude v záujme Nórska. Je v tom zaujímavá perlička, veď ani samotné Nórsko nie je členskou krajinou únie. Avšak má prístup k jednotnému európskemu trhu vďaka členstvu krajiny v Európskom hospodárskom priestore, ktorý spája všetkých členov EÚ, a navyše aj Nórsko, Island a Lichtenštajnsko – je to vyše spomenuté Európske združenie voľného obchodu.
Členstvo v tomto združení znamená dodržiavanie určitých zákonov, takpovediac „štyri v jednom“ - voľný pohyb ľudí, služieb, tovarov a kapitálu. Nórsko pociťuje nedostatok pracovných síl, hlavne kvalifikovaných pracovníkov. Nórska vláda podporuje síce slobodu pohybu, ale v otázke prijímania utečencov zaujala váhavú pozíciu: na jednej strane potrebuje mladých a schopných pracovníkov, na druhej strane sa obáva moslimizácie Európy a nechce, aby niekto porušil pokojný a obvyklý rytmus života v krajine.
Elisabeth Aspakerová poukázala na tie komplikácie, ktoré spôsobí odchod Veľkej Británie z EÚ. Veľkým problémom pre Nórsko bude to, že bude musieť prehodnotiť obrovské množstvo obchodných dohôd. A keby sa Veľká Británia chcela zasa zapojiť do obchodného bloku, bude to neuveriteľne zložitý a zdĺhavý proces. Nórsko a ostatné krajiny únie na tom stratia milióny eur.
Preto Nórsko bude asi blokovať prístup Veľkej Británie k jednotnému trhu cez európsky hospodársky priestor, pretože len členské krajiny EÚ a krajiny Európskeho združenia voľného obchodu môžu byť súčasťou európskeho hospodárskeho priestoru. Elisabeth Aspakerová zdôraznila, že Nórsko by chcelo eliminovať čo najviac nepríjemných faktorov, ktoré vzniknú kvôli odchodu Veľkej Británie z EÚ.