asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ruský rezort diplomacie: „Oficiálnemu Tbilisi nestačilo osem rokov na pochopenie skutočnej príčiny rozpadu krajiny, na čele ktorej bol vtedy súčasný odeský gubernátor“

 Aktuality

Pri príležitosti nedávneho „neokrúhleho“ výročia gruzínskych udalostí v r. 2008 viacerí politici, analytici a média zverejnili množstvo komentárov, ktoré sú často neboli takpovediac príliš objektívne.

19 August
2016 20:38:54

 

Foto: Facebook

Ruské ministerstvo zahraničia reagovalo na komentáre hlavne gruzínskych a ukrajinských politikov a médií, ktoré, podľa Moskvy, sú plné falošných informácií a klamstiev. „Nedávne vyhlásenie MZV Gruzínska pri príležitosti konfliktu na Kaukaze v roku 2008 pôsobí mimoriadne deprimujúce. To je názorný prípad, pre ktorý platí známy aforizmus: „ História nás naučí len to, že nás ničomu nenaučí“. 

Oficiálnemu Tbilisi nestačilo osem rokov na pochopenie skutočnej príčiny  teritoriálneho rozpadu krajiny na čele ktorej bol v tej dobe súčasný odeský gubernátor. Medzitým by už bolo na čase si uvedomiť, že sú politické rozhodnutia, ktoré majú nezvratné následky, a  zločinecké ostreľovanie spiaceho Cchinvali z pušiek „Grad“ v noci na 8. augusta 2008 – je klasickým príkladom podobného rozhodnutia.

Dnešná realita je taká, že na časti bývalého územia Gruzínska existujú dva nezávislé štáty - Republika Abcházsko a Republika Južné Osetsko. Samostatne a nezávisle uplatňujú vlastnú vnútornú a zahraničnú politiku, podobne ako iné suverénne štáty sa starajú o svoju bezpečnosť (vrátane upevňovania hraníc a usporiadania hraničného režimu). Slobodne sa rozhodli v prospech úzkeho zväzku a všestranného zbližovania s priateľským Ruskom, čím získali spoľahlivú podporu a ochranu.

Gruzínska oficiálna byrokracia však ignoruje realitu. Donekonečna pokračuje replikovanie propagandistických klišé o „agresii“, „etnických čistkách“, „borderizácii“, „anexii“, „okupácii“.  Nemá zmysel opakovane rozoberať právnu a skutkovú nepodloženosť všetkých týchto výmyslov.

Dávno sme si už zvykli, že gruzínski politici nevnímajú racionálne argumenty. Pre nich je tiež charakteristická ľahostajnosť k faktu, že „okupačná rétorika“ uráža predovšetkým Abcházcov a Južných Osetinov, o „zmierenie“ s ktorými sa Tbilisi  zdanlivo snaží. Opovrhovanie pocitmi a názormi „netitulovaných“ národov bolo a zostáva základným kameňom politiky Tbilisi napriek všetkým snahám dokázať opak.

Žiadosť sa neobišla bez tradičného odkazu na mýtický „Dohovor o prímerí z 12. augusta 2008“. Je potrebné opakovane zdôrazniť, že takýto dokument neexistuje. V skutočnosti sa jedná o „zásady urovnania konfliktov“ zo šiestich bodov, ktoré boli navrhnuté prezidentmi Ruska a Francúzska a predostreté  na nezávislý podpis gruzínskej, južno-osetínskej a abcházskej stranám.

Je nemožné bez irónie vnímať samochválu o akomsi výnimočnom príspevku Gruzínska k zníženie napätia a politickému riešeniu situácie v regióne. V skutočnosti však gruzínska strana sústavne sabotovala v rámci Ženevských diskusií  prácu na dokumentoch o nepoužívaní sily, zablokovala posúdenie problému utečencov presadením spolitizovaných rezolúcií vo Valnom zhromaždení OSN, neustále sa uchyľuje k informačným provokáciám a konfrontačnej rétorike. Jedným z príkladov takejto rétoriky je samo o sebe vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí Gruzínska a nedávne vyhlásenia gruzínskych vládnych predstaviteľov, vrátane prezidenta G. Margvelašvili.

Osobitnú pozornosť upútavajú zámerne demonštratívne prejavy „solidarity“ s Gruzínskom obsiahnuté vo vyhláseniach, ktorými sa zvýraznili MZV Ukrajiny a prezident P.Porošenko. Nie je to náhoda - Kyjev a Tbilisi akoby si navzájom pomáhali úspešnejšie „zohrať“ úlohu „obete ruskej agresie“. Namiesto toho by mali prehodnotiť vlastnú dosť nevzhľadnú politiku,“ uvádza sa v komentári ruského ministerstva zahraničia.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 355x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 387x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 623x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 911x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,