asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ruský rezort diplomacie: Vakcína proti vírusu nacizmu, vyhotovená aj na Norimberskom tribunáli postupne začína slabnúť

 Aktuality

Ministerstvo zahraničných vecí Ruska reagovalo na vyhlásenie Európskej komisie pri príležitosti „Európskeho dňa spomienky na obete totalitných a autoritárskych režimov“. Poukazuje na to, že niekto si v EÚ ochotne „mýli hrušky a jablká“.

27 August
2016 20:11:17

 

Foto: Facebook

„Všimli sme si vyhlásenie, ktoré v mene Európskej komisie zverejnil jej prvý podpredseda F.Timmermans a eurokomisárky V. Jurova a T. Navračič. Opäť tu vidieť pokus postaviť na jednu misku váh nacistické Nemecko – krajinu-agresor a Sovietsky zväz, národy ktorého znášali hlavný nápor fašizmu, postavili sa na pevný odpor šíreniu odľudnej ideológie, ktorá ohrozovala samotnú existenciu našej civilizácie. Hoci na rozdiel od podobného minuloročného „opusu“ autori tentoraz sa zahanbili otvorene obviňovať ZSSR zároveň s nacistickým Nemeckom za rozpútanie Druhej svetovej vojny, podstata vyhlásenia zostáva nezmenená.

Popiera sa fakt a význam porážky nacistického režimu a oslobodenia Európy Sovietskym zväzom, pretože, ako hovoria, po ukončení Druhej svetovej vojny mnohé národy strednej a východnej Európy naďalej znášali utrpenie nových totalitných režimov. Umelo sa nadväzuje na dátum 23. augusta - dátum uzavretia sovietsko-nemeckého Paktu o neútočení. V chápaní bruselských úradníkov práve jeho podpis „znamenal začiatok jedného z najtemnejších období moderných dejín Európy.“

V tom istom čase západné krajiny presadzovali politiku chlácholenia agresora, kulmináciou ktorej bola neslávne známa Mníchovská dohoda z roku 1938, v dôsledku ktorej bolo rozkúskované Československo. Tiež by sme chceli pripomenúť, že deklarácie o neútočení, podobné Paktu o neútočení medzi Nemeckom a Sovietskym zväzom, boli podpísané medzi Veľkou Britániou a Francúzskom s Nemeckom a to rok pred ZSSR. Ale tieto skutočnosti v Európskej únii radšej opomínajú.

Zvlášť cynicky vyznievajú tieto vyhlásenia v roku, kedy si pripomíname 75. výročie začiatku Veľkej vlasteneckej vojny a 70. výročie ukončenia Medzinárodného vojenského tribunálu v Norimbergu, ktorý prvýkrát v histórii súdil za trestné činy spáchania vojnových zločinov, zločinov proti mieru a ľudskosti osoby, zodpovedné za rozpútanie Druhej svetovej vojny.

Norimberský tribunál bol najväčšou politickou a právnou vymoženosťou tej éry. Kľúčom k úspechu bola jednomyseľnosť štátov pri jeho založení, v priebehu konania a pri hodnotení jeho výsledkov. Rozhodnutia Tribunálu jasne a jednoznačne kvalifikovali tých, ktorí v Druhej svetovej vojne sa postavili na stranu síl Dobra, a ktorí – na stranu síl Zla. Jeho rozhodnutia položili základ právnych listín o najzávažnejších medzinárodných zločinoch - genocíde, zločinoch proti ľudskosti, kvalifikáciu charakteristík a súhrnu zložiek zločinu agresie.

Musíme konštatovať, že vakcína proti vírusu nacizmu, vyhotovená aj na Norimberskom tribunáli postupne začína slabnúť. To napríklad názorné vidieť v niektorých európskych krajinách. Otvorene sa propagujú nacistické myšlienky a hodnoty, ožívajú a zdvíhajú hlavu radikálni nacionalisti. Zvlášť znepokojuje situácia na Ukrajine, kde v podstate rehabilitovali nacistických zločincov. To všetko nielen znevažuje pamiatku na milióny obetí, ale tiež ohrozuje základné princípy zachovania demokracie a ľudských práv.

Sme rozhorčení cynickými pokusmi o falzifikáciu dejín Druhej svetovej vojny, prirovnávanie obetí a ich katov, povyšovania za hrdinov nacistov a ich prisluhovačov. Je zrejmý aj cieľ týchto špinavých akcií – využiť historické špekulácie v geopolitických hrách, provokovať politické fóbie, rozhádať krajiny a národy. Zvlášť znepokojuje prehlbujúci sa v niektorých európskych krajinách, najmä v Poľsku, boj s pamiatkami a pamätníkmi sovietskych občanov, ktorí zahynuli v boji proti nacizmu.

Veríme, že uznanie v plnom rozsahu výsledkov Druhej svetovej vojny ktoré sú zakotvené v Charte OSN a ďalších medzinárodných listinách, sú imperatívom pre všetky štáty. Sme presvedčení, že systémová práca v odolávaní glorifikácii nacizmu, všetkým formám rasizmu, xenofóbie, agresívneho nacionalizmu, šovinizmu, musí zostať v ohnisku pozornosti svetového spoločenstva.

V tejto súvislosti mrzí neochota členských štátov EÚ podporiť iniciovanú Ruskou federáciou rezolúciu Valného zhromaždenia OSN „Boj proti glorifikácii nacizmu, neonacizmu a iných foriem postupov, ktoré prispievajú k eskalovaniu súčasných foriem rasizmu, rasovej diskriminácie, xenofóbie a súvisiacej intolerancie“, ktorú pravidelne podporuje drvivá väčšina členských štátov OSN.

Dokument hlavne zdôrazňuje, že výstavba pamätníkov na počesť esesákov, ich pochody a iné podobné akcie zneucťujú pamiatku nespočetných obetí fašizmu, majú negatívny vplyv na mladú generáciu, čo je úplne nezlučiteľné so záväzkami a povinnosťami členských štátov OSN.  Zdá sa, že hlavné poučenia z Druhej svetovej vojny sa vedenie Európskej únie v plnom rozsahu nenaučilo. Navyše sa zdá, že ani nechce naučiť,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva  zahraničných vecí Ruska.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1118x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1046x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 986x 👤eugenius

Sýrsky blázinec: Rusi bránia Kurdov pred Turkami, Kurdi útočia na Rusov. Bude im lepšie, ak sa Rusi na to vykašlú, odídu a ponechajú Kurdov Turkom?

 

Ako je známe, spoločné turecko-ruské hliadky v Sýrii začali svoju činnosť 1. novembra. Majú za úlohu...

📅10.11.2019 0 1855x 👤eugenius
,