asfasdf ×

NázorObčana.sk

Vo Veľkej Británii sú prisťahovalci z EÚ vítaní a navrhujú im automaticky udeľovať občianstvo po 6 rokoch pobytu na ostrovoch

 Aktuality

Briti vždy mali svojskú povahu a originálny humor. Ich vzťah k migrantom je odlišný ako v EÚ. Kým v únii migrantov nechcú, Briti si to vymysleli rafinovanejšie: nehádžu všetkých prisťahovalcov do jedného vreca – jedných chcú, druhých odmietajú.

31 August
2016 20:20:51

 

Foto: Facebook

Dokonca v tomto prípade Briti ani moc nerozlišujú, akej národnosti sú tí migranti. Takpovediac „čerstvých“ prisťahovalcov z Afriky a Ázie si neželajú – presne tak, ako aj drvivá väčšina obyvateľov v EÚ, ale na druhej strane by privítali fakticky hociktorých prisťahovalcov z Európskej únie – aj moslimov. V tomto prípade ide o, povedzme,  „preverených, skultúrnených moslimov“, ktorí na ostrovoch žili najmenej 6 rokov.

S podobnou iniciatívou vystúpil britský Inštitút pre výskum verejnej politiky (Institute of Public Policy Research). Iniciuje automatické udeľovanie občianstva tým občanom Európskej únie, ktorí žijú vo Veľkej Británii viac ako 6 rokov. Tento návrh zverejnil na svojej oficiálnej stránke /http://www.ippr.org/publications/becoming-one-of-us/.

Britskí experti ani neskrývajú, že nejde o pomoc ľuďom v núdzi, humanizmus alebo o nejakú pozemskú bratskú lásku. Dôvod je oveľa prozaickejší – Británia potrebuje pracovné ruky a ešte lepšie – lacnú pracovnú silu. Poukazujú na to, že napríklad britské zdravotníctvo potrebuje dodatočné ešte 57 tisíc zamestnancov. Kde ich vziať? Samozrejme, v Európskej únii – a to aj napriek Brexitu, odchodu z únie, migračnej kríze a ostatným maličkostiam.

Preto experti Inštitútu pre výskum verejnej politiky navrhujú, aby odborníkom, ktorí môžu pomôcť domácemu zdravotníctvu, britské občianstvo nielen zadarmo poskytovali pre záujemcov, ba aj ponúkali tým, ktorí by vedeli posilniť britské zdravotníctvo. A to, pochopiteľne, aj po vystúpení Veľkej Británie z EÚ. Experti inštitútu prízvukujú, že pre takýchto odborníkov treba poskytovať zaujímavé výhody, aby zostali na ostrovoch a takto  zabrániť úniku mozgov a šikovných rúk, skvalitniť domáce zdravotníctvo a to bude mať aj  výrazný vplyv na celkovú hospodársku situáciu v krajine.  

Vo svojom komentári autor tohto návrhu Chris Murray vysvetľuje: „Pre verejné zdravie je veľmi dôležité, aby títo ľudia nehľadali prácu na inom mieste. Všetci občania EÚ, ktorí pracujú v NHS /National Health Service – Národnej zdravotníckej službe, je to štátna služba – pozn. autora/,  alebo sú v NHS zaregistrovaní, by mali mať možnosť získať britské občianstvo. Tento návrh môže byť šírený pomocou NHS siete a regionálne kancelárie budú zodpovedať za informovanie občanov Európskej únie o tejto možnosti.”

Taktiež Chris Murray navrhuje, aby boli občanom únie, ktorí pracujú v NHS ponúknuté „štedré výhody občianstva”. Pripomenul, že v britskom National Health Service  je zamestnaných cca 57 tisíc ľudí pochádzajúcich z EÚ, ktorí majú občianstvo únie. Je to približne 5% z celkového počtu zamestnancov NHS.

„Jeden z 10 lekárov vo Veľkej Británii je občanom EÚ. Bez nich čaká NHS krach. Brexit vedie k tomu, že 3 milióny občanov EÚ, ktorí žijú v Británii nemajú istotu ohľadom svojej budúcnosti. Preto treba automaticky udeľovať občianstvo deťom prisťahovalcov, ktoré študujú v Británii,“ navrhol Murray.


Navyše navrhuje odpustenie 1200 librového poplatku pri získaní britského občianstva pre občanov EÚ, ktorí prežili v Británii viac ako päť rokov. Je presvedčený, že všetci prisťahovalci z EÚ zamestnaní v NHS by mohli získať britské občianstvo automaticky – takpovediac za prínos spoločnosti.

Experti žiadajú reformovať celý systém získania britského občianstva. Domnievajú sa, že ľudia s vysokými príjmami by mohli získať občianstvo rýchlejšie a pre tých s nízkymi príjmami by mal byť zavedený systém úverov, ktoré by mohli po získaní občianstva splácať. Mimochodom, nedávne prieskumy verejnej mienky vo Veľkej Británii potvrdili, že obyvatelia ostrovov sympatizujú s vysoko kvalifikovanými prisťahovalcami a nie sú proti, aby sa udomácnili vo Veľkej Británii. Nízkokvalifikovaných pracovníkov Briti obľubujú oveľa menej a nie sú príliš nadšení tým, ak presťahujú do krajiny.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 870x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1453x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1404x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1235x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,