asfasdf ×

NázorObčana.sk

Žabomyšie francúzsko-britské migračné vojny: môžu alebo nemôžu migranti vo francúzskom Calais požiadať o azyl v Británii

 Aktuality

Mnohí francúzski politici a vedenie samospráv žiadajú, aby sa zmenilo znenie dohody Le Touquet uzatvorenej v r. 2003 medzi Francúzskom a Veľkou Britániu, ktorá reguluje presun migrantov žiadajúcich o azyl na britských ostrovoch.

02 September
2016 20:00:39

 

Foto: Facebook

V súlade s touto dohodou Le Touquet príslušníci britských colných orgánov a pohraničnej stráže kontrolujú migrantov na francúzskej strane prielivu La Manche a rozhodujú, koho pustia alebo nepustia do tunelu pod prielivu lebo na kompy, aby sa dostali na britské ostrovy. Väčšinou to robia vo francúzskom meste Calais.

Táto prax najviac nevonia práve zástupcom tunajšej francúzskej samosprávy – primátorke Calaisu Natache Bouchartovej a šéfovi oblasti Calais-Picardie Xavierovi Bertrandovi. Obaja žiadajú zmenu starého zákona – hlavne preto, že sa situácia po avizovanom východe Veľkej Británie z EÚ zmenila a preto treba uzatvoriť novú dohodu medzi Francúzskom a susednou Veľkou Britániou.

Podľa nich by Veľká Británia mala prijímať utečencov priamo z Calais a migranti, žijúci v tábore Calais, by mohli už vo Francúzsku požiadať o azyl vo Veľkej Británii. Miestne média upozorňujú na to, že v „džungli“ Calais v súčasnosti žije okolo 9 tisíc prisťahovalcov a väčšina z nich si myslí, že životná úroveň v Británii je lepšia ako tá vo Francúzsku. Preto sa za každú cenu chcú dostať do Veľkej Británie.

Platné zákony Európskej únie určujú, že migranti si môžu požiadať o azyl hneď v prvej bezpečnej krajine, do ktorej sa dostali a nie vyberať si modré z neba. A Francúzsko je, podľa vedenia domácej samosprávy, tou bezpečnou krajinou, kde by migranti mohli požiadať o azyl vo Veľkej Británii. V súčasnosti v súlade s bilaterálnou dohodou Le Touqet, anglická hraničná stráž kontroluje pasy v Calais a francúzska hraničná stráž v Doveri. A Briti väčšinu migrantov na svoje územie, samozrejme, nepúšťajú.

Mnohí francúzski politici trvajú na tom, že Veľká Británia by mala zohrávať oveľa aktívnejšiu úlohu pri prerozdeľovaní utečencov a mala by prijímať oveľa viac utečencov. Podobné názory zdieľajú aj kandidáti na prezidenta Francúzska Alain Juppe a Nicolas Sarkozy, nehovoriac o Marine le Penovej. Sarkozy dokonca už vyzval Veľkú Britániu, aby vzala na seba zodpovednosť za príjem migrantov a otvorila centrum prijímania utečencov na britskej pôde.

Šéf oblasti Calais-Picardie Xavier Bertrand zdôraznil, že dohoda Le Touqet medzi dvoma krajinami by mala byť pozastavená, ak sa Veľká Británia odmietne zobrať na seba časť ťažkostí s prerozdelením utečencov. Opačné názory majú britská premiérka Theresa Mayová  a francúzsky prezident Francois Hollande, ktorí naďalej obhajujú existujúci pohraničný systém. Tvrdia, že ak sa zjednoduší presun prisťahovalcov do Británie, potom cez Francúzsko hneď začne prúdiť ešte väčší tok migrantov.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1306x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1820x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1734x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1538x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,