asfasdf ×

NázorObčana.sk

PAHREBA: Špinavostí v športe je pomaly viac ako v samotnej politike alebo ruských paraolympionikov nepustili na Olympiádu

 Aktuality

USA a povestný „Západ“ prehrávajú vo vojne proti Rusku na všetkých frontoch: v politike, hospodárstve, v Sýrii, na Ukrajine a pod. Preto sa rozhodli zaútočiť inde a pomstiť sa Moskve v športe a nepustili ruských paraolympionikov na Olympiádu v Riu.

03 September
2016 20:18:01

 

Foto: Facebook

Nazdar, Jožo, čo si taký namasurený? Ceny pôjdu hore, budú predčasné voľby alebo nedajboh u nás v rámci demokratizácie povolili, aby migranti z Blízkeho Východu mohli kandidovať v prezidentských voľbách hneď po prekročení slovenských hraníc?

Nie. Myslel som si, že s politikou na olympiádach už skončili po tejto fraške v Riu, ale všetko je práve naopak: to bol iba začiatok. Paraolympiáda bude asi ešte väčším marazmom.

Prečo?  Na paraolympiádu pustia iba športovcov v stopercentnom zdravotnom stave?

Nie, pustia tam všetkých, akurát okrem Rusov. Čo sa nepodarilo urobiť počas „normálnej olympiády“, urobili to na tej paraolympiáde, ktorá sa začína o pár dni: kompletnú ruskú delegáciu nechali za bránami – zakázali vystúpenie celému paraolympijskému družstvu.

Aha, voľačo som počul. Ide tam zasa o tú správu WADA a o doping. Nuž, neviem, paraolympionici určite užívajú viac liekov, ako bežní športovci, ale žeby to „riedili“ s drogami? Ale nepočul som, aby ruskí paraolympionici si užívali drogy.

Práve o to ide. Vďaka pochybnej správe WADA sa podarilo zabrániť vystúpeniu takmer tretiny ruských olympionikov v Riu. A teraz zakázali vystúpenie kompletnej reprezentácii paraolympionikov – úplne všetkým! Tak to je podraz ako hrom. Špinavé politické hry, bláznovstvo a podlosť – tri v jednom. Takto sa „pomstili“ zdravotne postihnutým ľuďom, ktorí za nič nemôžu, ktorí nikdy nedopovali, poctivo sa trénovali a tešili sa na olympiádu! Ľuďom, s ktorými aj tak sa život nemazná, ktorí to majú veľmi ťažké, ale napriek tomu bojujú s osudom a nestrácajú prítomnosť ducha a optimizmus. Ublížiť takýmto ľuďom je to podlosť toho najvyššieho kalibru. A nepredložili žiadne dôkazy – načo? Zakázali a basta.   

No veď hovorím, nerozumiem tomu. Nepočul som, aby tí paraolympionici dopovali. Tak prečo? Niečo špekulovali na margo „obyčajných“ olympionikov. Boli dôkazy – neboli, dopoval niekto – nedopoval, fakticky všetko sa zakladá na výpovedi jedného svedka. Môžeme mu veriť, ale aj nemusíme. Ale žiadne dôkazy nepredložili. A dupľom nič také sa o paraolympionikoch nehovorilo. Čo sa stalo? Z ničoho nič – zakážu vystúpenie celej reprezentácie? Prečo, z akého dôvodu? Priznám sa, ja som v tom jeleň.

Ale je to jednoduché – zakázali, pretože to tak chceli a žiaden dôvod nepotrebovali. Rusi sa síce odvolali, ale to s rovnakým úspechom sa mohli sťažovať aj na lampáreň. Športový arbitrážny súd ich apeláciu zamietol – kto by sa čudoval? Teraz sa budú súdiť na bežných súdoch, určite tie súdy vyhrajú, ale vlak už odišiel – paraolympionici do Ria nepôjdu.

Nuž, brate, takto asi niekto poníma pojmy „sloboda, demokracia, spravodlivosť“ – teda môžu si robiť čo chcú a kedy chcú. A je to jedno, či majú pravdu alebo nie.

No ozaj. Tak tie pojmy „sloboda“ a hlavne „západné hodnoty“ v podaní istých „expertov“ vo mne vyvolávajú dosť špecifické reakcie – je mi z nich jednoducho na zvracanie... S tou slobodou a západnými hodnotami narábajú horšie ako so sekerou: Juhoslávia, Kosovo, Irak, Afganistan, Líbya, Sýria, Ukrajina... Malo bolo tankov, bombardovania, politických vrážd, podrazov, špinavostí, pestrofarebných revolúcií – tak teraz do toho zatiahli aj šport.

Ale takto zakročili proti invalidom – fakt, nemám slov... Ak niekto silnejší a vplyvnejší zaútočí na ženy, detí, starcov, zdravotne postihnutých alebo slabších ľudí – je to vrchol podlosti a cynizmu. Útočiť na slabších je to obrovská zbabelosť a je to hnusné...   

Nuž, voľakedy heslo tohto odvetvia znelo: o, šport, si mier... Dnes to znie ako fraška... A súčasné heslo je úplne o ničom inom: o šport, si špinavá politika, hnusné podrazy a nezamaskovaná podlosť... Popierajú sa nielen základy a ideály športu, ale aj samotná jeho filozofia, ideológia, čistota a morálka. Je to presne ako v médiách. Už na to si vymysleli aj presné označenie – presstitúti. Ako by sa dalo pomenovať podliakov a podrážačov v oblasti športu – športitúti, olympiotúti?.. Títo ľudia nemajú ani kožu na tvári, ani svedomie.

Môžeme na nich nadávať koľko chceme, ale aktuálne problémy to nevyrieši. Časti paraolympionikov zakázali štart na paraolympiáde v Riu – to už nezmeníme. Neviem, ak podobné konanie označíme za podlosť a hnus, je to akosi málo a slabo to odráža podstavu celej veci. Ja by som to prirovnal k terorizmu, keď bezdôvodne a brutálne útočia na bezbranných ľudí. Je to skutočne terorizmus – čo iné?

A čo sú zač športoví úradníci, funkcionári? Žeby to bola ich vlastná idea? Tak potom – čo sú zač? Iba babky, marionetky v rukách politikov? Na čo sa spoliehajú? Že sa na tieto špinavosti potom všetci zabudnú, ako sa to často stáva, a nebude ani vinníkov, ani zodpovedných? Určite neskôr sa táto epizóda čiernymi písmenami zapíše do športovej histórie. Ale títo „bojovníci proti dopingu“ žujú dnešným dňom, kašľú na to, čo bude zajtra a ako si ich budú spomínať športoví potomkovia. Robia potichu podlosti a tešia sa ako deti, že sa im v tom darí. Dokedy?  

No vyzerá, že nejaký čas sa im dariť určite bude a majú gigantické plány. Chcú zakázať  ruským športovcom vystúpenie aj na ďalších letných a zimných olympijských hrách a na paraolympiádach – tak povediac pohromade. A stále sa snažia vziať Rusom tie majstrovstvá sveta v r. 2018. Takže nie je to ešte koniec. To je iba začiatok frašky.

Určite voľakedy sa aj skončí. Súčasní šéfovia svetového športu už padli na svoje morálne dno, nižšie už klesnúť nemôžu. Mali by sa pomaly chystať na cestu hore. Ako dlho im to však potrvá a ako budú prekonávať túto cestu, tak to by neodhadol ani Nostradamus. Jedno je isté: súčasný šport sa usalašil na svojom morálnom dne, klesol v tejto kaluži tak hlboko, že hlbšie už klesnúť asi nemôže, aj keď... Kto vie. Nechajme sa prekvapiť. Aspoň už nik neopakuje tie smutné vtipy, že šport a politiku sa nedá spojiť a pod. Šport sa už dávnejšie stál jedným zo špinavých nástrojov politiky a myslím si, že by bolo už na čase vyčistiť si vercajch...     

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1168x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1702x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1625x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1442x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,