asfasdf ×

NázorObčana.sk

Britský minister pre Brexit David Davis: „Nebude žiaden pokus o zotrvanie v EÚ za žiadnych podmienok“

 Aktuality

David Davis, britský minister pre Brexit /odchod Veľkej Británie z Európskej únie/ vo svojom vyhlásení v poslaneckej snemovni porozprával o činnosti svojho ministerstva a starostiach britskej vlády v súvislosti s vystúpením z EÚ.

08 September
2016 19:35:10

 

Foto: Facebook

Taktiež hovoril o otázke, ktorá zaujíma ako viacerých migrantov žijúcich v Británii, tak aj mnohých obyvateľov Európskej únie: ako to bude ďalej s prisťahovalcami z EÚ, ako sa zmení príjem migrantov po odchode Veľkej Británie z únie, o colnom a pasovom režime, obchodnej spolupráce a ďalších otázkach.


Potvrdil, že vláda mieni splniť odkaz občanov, ktorý vyjadrili v referende a vo veci či Británia odchádza z Európskej únie alebo nie nič sa nemení – britské ostrovy určite „odplávajú“ z únie. Patetický oznámil: „Je to predsa rozhodnutie britského ľudu a naša vláda je odhodlaná pracovať v záujme svojho ľudu.“

  

Odvolal sa na vyhlásenia britskej premiérky, ktorá vylúčila všetky politické hry: „Premiérka sa vyjadrila jasne: nebude žiaden pokus o zotrvanie v EÚ za žiadnych podmienok. Nebudeme robiť pokusy o oddialenie, zmarenie alebo prekazenie vôle britského ľudu. Neuchýlime sa ku žiadnemu inžinierskemu pokusu o druhé referendum iba preto, že niektorým ľuďom sa nepáčili výsledky toho prvého,“ podčiarkol.

David Davis pripomenul, že vláda usporiadala referendum, ktoré chceli občania Veľkej Británie, občania v ňom vyjadrili svoj názor, ktorý vláda a parlament budú rešpektovať. Odvolal sa na britské zákony a tradície: „Je to jednoduchá záležitosť našej demokratickej politiky,“ dodal.

Britský minister pre Brexit sa podrobnejšie pozastavil na tom, ako sa zmení migračná politika Británie. „ Je to jednoduché: odchádzame z Európskej únie. Sami budeme rozhodovať o našich hraniciach, našich zákonoch a peniazoch našich daňových poplatníkov. Podľa mňa odchod z EÚ pre Britániu je tým najlepším rozhodnutím. Británia sama bude môcť kontrolovať počet ľudí, ktorí prichádzajú na ostrovy z Európy, a tiež obchodovať s tovarmi a službami, ako uzná za vhodné,“ zdôraznil.

Prezradil, že Británia si chce z imigrantov vyberať len tých najlepších. Mieni vytvárať pre podnikanie na ostrovoch tie najlepšie podmienky a takto vytvoriť vo svete pre Veľkú Britániu nové lepšie miesto. „Dokážeme vytvoriť nový imigračný systém, ktorý nám umožní kontrolovať počet prisťahovalcov a podporovať práve tých najlepších, aby prišli do našej  krajiny,” podčiarkol David Davis.

Pokúsil sa upokojiť domácu a zahraničnú verejnosť a prisľúbil, že postavenie občanov Európskej únie sa vo Veľkej Británii nezhorší. Zasa sa odvolal na britskú premiérku, ktorá sľúbila, že zabezpečí ochranu štatútu občanov EÚ, ktorí v Británii žijú a pracujú. Upozornil však, že tieto pravidla budú platiť iba v tom prípade, ak recipročne budú ochránené aj práva britských občanov žijúcich alebo pracujúcich v členských štátoch Európskej únie.

Britský politik ubezpečil, že Veľká Británia vôbec nechce, aby Európania zanevreli na túto krajinu iba preto, že odchádza z EÚ. Podčiarkol, že to vôbec neznamená pozastavenie alebo dokonca ukončenie vzťahov s Európou, ale je to iba začiatok nového vzťahu. Prezradil taktiež, že britská vláda rokuje s kolegami zo Škótska, Walesu a Severného Írska, aby bol pre nich zabezpečený široký prístup k rokovaniam na margo súčasnej situácie. Pripomenul, že kolegov z troch krajín ubezpečili, že kvôli Brexitu nedôjde k návratu pevných hraníc a iným obmedzeniam, ako sa to stávalo v minulosti.

Celý text vyhlásenia britského ministra si nájdete tu:

https://www.gov.uk/government/speeches/exiting-the-european-union-ministerial-statement-5-september-2016

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 477x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 648x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 520x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 769x 👤eugenius
,