asfasdf ×

NázorObčana.sk

Brexitský pingpong: Briti chcú ponechať všetky privilégia, ktoré majú, aj keď odídu z EÚ. Brusel chce, aby Briti za návštevu únie platili

 Aktuality

V britskej tlači došlo k menšiemu výbuchu. Netýka sa to teroristov, vojenských konfliktov alebo migrantov, ale mierumilovnej, staručkej a zaspatej Európskej únie. Britov vystrašil návrh zákona, ktorý pripravuje Európska komisia.

15 September
2016 20:02:55

 

Foto: Facebook


V rámci pripravovaného návrhu by malo dôjsť k podstatným zmenám: obyvatelia Veľkej Británie asi budú musieť platiť za návštevu krajín Európskej únie. Britské média pripomínajú, že ešte pred referendom o vystúpení z EÚ v Európskej únii začali špekulovať o vytvorení nového systému ETIAS (EU Travel Information and Authorisation System), v súlade s ktorým sa zmení takpovediac „európsky cestovný poriadok“.

To znamená, že v prípade zavedenia tohto systému všetci návštevníci z krajín mimo Schengenského priestoru budú musieť vopred označiť svoj vstup a výstup v rámci EÚ. Budú nútení registrovať sa online, prezentovať účel svojej cesty a pomenovať krajiny, ktoré mienia  navštíviť. A pozor! Ktoré služby sú už dnes zdarma? Za pobyt na území EÚ títo návštevníci budú musieť platiť – týka sa to aj občanov Veľkej Británii, ktorí onedlho sa stanú pre Brusel iba „hosťami“ na území únie.

Najväčšie a najmocnejšie krajiny EÚ - Nemecko a Francúzsko tento model podporujú. Analytici poukazujú na to, že tento model pripomína americký systém ESTA. Podľa tohto amerického systému ESTA aj v prípade, keď ten – ktorý občan nepotrebuje víza, musí sa predsa pred cestou zaregistrovať na internete a zaplatiť poplatok vo výške 14 dolárov. Ale to ešte nie je všetko. Pohraničná stráž USA hocikoho môže pokojne otočiť na hraniciach a poslať ho kam ďalej, ak bude pochybovať o tom, či ten alebo iný človek môže stupiť na sväté územie Spojených štátov. Analytici hovoria, že podobný systém môže byť zavedený aj v EÚ. Britom sa to, pochopiteľne, nepáči.

Britská ministerka vnútra Amber Ruddová sa obáva, že zavedenie podobného systému v EÚ je dosť reálne. Podčiarkla, že, samozrejme, podobný systém Veľkej Británii nevyhovuje a preto bude rokovať s európskymi kolegami, aby si to ešte rozmysleli.

Na druhej strane v Európskej únii už odklepli novú smernicu, ktorá ukladá povinnosť leteckým spoločnostiam nahlasovať príslušným úradom EÚ údaje o svojich cestujúcich.  Úradníci to zdôvodnili tým, že takto mienia bojovať proti terorizmu. Ako na tieto opatrenia odpovedajú Briti?..

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1323x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1840x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1749x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1548x 👤eugenius
,