asfasdf ×

NázorObčana.sk

Brexitský pingpong: Briti chcú ponechať všetky privilégia, ktoré majú, aj keď odídu z EÚ. Brusel chce, aby Briti za návštevu únie platili

 Aktuality

V britskej tlači došlo k menšiemu výbuchu. Netýka sa to teroristov, vojenských konfliktov alebo migrantov, ale mierumilovnej, staručkej a zaspatej Európskej únie. Britov vystrašil návrh zákona, ktorý pripravuje Európska komisia.

15 September
2016 20:02:55

 

Foto: Facebook


V rámci pripravovaného návrhu by malo dôjsť k podstatným zmenám: obyvatelia Veľkej Británie asi budú musieť platiť za návštevu krajín Európskej únie. Britské média pripomínajú, že ešte pred referendom o vystúpení z EÚ v Európskej únii začali špekulovať o vytvorení nového systému ETIAS (EU Travel Information and Authorisation System), v súlade s ktorým sa zmení takpovediac „európsky cestovný poriadok“.

To znamená, že v prípade zavedenia tohto systému všetci návštevníci z krajín mimo Schengenského priestoru budú musieť vopred označiť svoj vstup a výstup v rámci EÚ. Budú nútení registrovať sa online, prezentovať účel svojej cesty a pomenovať krajiny, ktoré mienia  navštíviť. A pozor! Ktoré služby sú už dnes zdarma? Za pobyt na území EÚ títo návštevníci budú musieť platiť – týka sa to aj občanov Veľkej Británii, ktorí onedlho sa stanú pre Brusel iba „hosťami“ na území únie.

Najväčšie a najmocnejšie krajiny EÚ - Nemecko a Francúzsko tento model podporujú. Analytici poukazujú na to, že tento model pripomína americký systém ESTA. Podľa tohto amerického systému ESTA aj v prípade, keď ten – ktorý občan nepotrebuje víza, musí sa predsa pred cestou zaregistrovať na internete a zaplatiť poplatok vo výške 14 dolárov. Ale to ešte nie je všetko. Pohraničná stráž USA hocikoho môže pokojne otočiť na hraniciach a poslať ho kam ďalej, ak bude pochybovať o tom, či ten alebo iný človek môže stupiť na sväté územie Spojených štátov. Analytici hovoria, že podobný systém môže byť zavedený aj v EÚ. Britom sa to, pochopiteľne, nepáči.

Britská ministerka vnútra Amber Ruddová sa obáva, že zavedenie podobného systému v EÚ je dosť reálne. Podčiarkla, že, samozrejme, podobný systém Veľkej Británii nevyhovuje a preto bude rokovať s európskymi kolegami, aby si to ešte rozmysleli.

Na druhej strane v Európskej únii už odklepli novú smernicu, ktorá ukladá povinnosť leteckým spoločnostiam nahlasovať príslušným úradom EÚ údaje o svojich cestujúcich.  Úradníci to zdôvodnili tým, že takto mienia bojovať proti terorizmu. Ako na tieto opatrenia odpovedajú Briti?..

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 393x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 393x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 639x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 918x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,