asfasdf ×

NázorObčana.sk

PAHREBA. Americké predvolebné šachy: ak padne kráľovná – nič sa nezmení

 Aktuality

Celý civilizovaný demokratický svet smúti a má obavy o zdravie americkej predvolebnej kráľovnej Hillary Clintonovej. Čo sa stane, ak odstúpi, kto ju nahradí vo volebných pretekoch, čo sa zmení? A ozaj - čo sa stane, čo sa zmení? Dokopy nič...

17 September
2016 19:49:22

 

Foto: Facebook

Nazdar, Jožo. Počul si dve tragické správy? Jedna naša poslankyňa možno skončí so svojou politickou kariérou a odíde do zahraničia a zo zdravotných dôvodov môže z predvolebného kolotoča zoskočiť aj Hillary Clintonová. To je teda situácia. Všetci plačú, stresujú a pýtajú sa, čo sa stane, čo sa zmení, kam to dospeje?..

Čo sa zmení? Dokopy nič. Bez jednej poslankyne náš parlament to nejako prežije a, dúfam, Slovensko to tiež nejako zvládne. Je jasné, že táto poslankyňa určite bola prínosom pre celý parlament, akurát veľká škoda, že si to nikto akosi nevšimol. Teda – nebolo čo... Preto si myslím, že aj ten fakt, že sa táto poslankyňa stratí z parlamentu, tiež si nik nevšimne. Vietor jej do plachiet... To isté dá sa povedať aj o našich amerických kolegoch: nejako to zvládnu. Dávnejšie je známe, že vôbec nezáleží, kto tam zasadne na trón – kráľovná alebo nejaký ďalší králik. Veď od premeny miest figúrok sa situácia na šachovnici nemení, teda väčšinou nie. 

Ale niečo by sa predsa mohlo zmeniť. Trumpove ratingy v ostatnom čase rastú a keď odstúpi najväčšia a najpopulárnejšia konkurentka, budú rásť ešte rýchlejšie, ako huby po daždi. A keby neodstúpila... Ak je ozaj na tom zdravotne zle, tak tie priame televízne debaty proti Trumpovi určite prehrá. Veď už aj dnes melie z posledného...

Odstúpi – neodstúpi – aj tak nič sa nezmení. Ako hovorieva jeden môj kamarát finančník, sú možné varianty. Dobre, predstavme si, že Clintonová odstúpi – variant číslo jedna. Bude asi najhorší pre Demokratov. Trump a Republikáni v tomto prípade asi na sto percent vyhrajú. A ak neodstúpi? Už teraz na diaľku prehráva Trumpovi. Potom ju počas priamych súbojov 26. septembra, 9. a 19. októbra určite dorazí, teda ju porazí... teda ju Trump porazí... teda aj samotnú Clintonovú porazí...Teraz, keď každý z kandidátov mrmle svoj monológ, ten rozdiel ešte nie je taký viditeľný. Potom, počas priameho prenosu, v priamom súboji Trump na betón zdemoluje Clintonovú – babička nemá šancu. Na excentrika Trumpa zjavne nemá.   

Potom jej milované Američanmi ratingy pôjdu dole. Nemôže sa vyhnúť priamym súbojom – ani kvôli chorobe – vlastne je to ešte horšie: Američania mimoriadne citlivo si všímajú zdravotný stav svojich politikov a hlavne prezidentov. Prezident musí vyzerať ako mladík, skákať po pódiu, robiť šou. Stará chorá babička to nedokáže...

Takže Clintonová to už asi má spečatené – a aj Republikáni. Môžu sa modliť iba na zázrak.

No dobre, a čo keď predsa ju vymenia? Za koho? Už samotná výmena koní na pol ceste nevyzerá priaznivo. Je to podozrivé a pod úroveň. Zrúti sa celý propagandistický domček z kariet. Miliardy dolárov vyletia do luftu.  Odvrátia sa mnohí sponzori a média a, samozrejme, aj časť voličov. Je to veľmi zlá partia...  Nepoznám tých náhradníkov, ale nech dajú na miesto Clintonovej hocikoho – bude to zle a takmer zaručená prehra.

Asi je to tak. A koho dajú na miesto Clintonovej? Myslím si, že kandidátov nie je veľa. Vlastne v cieľovej rovinke už toho veľa nezmeníš, nedobehneš, neopravíš. Koho by tam mohli nastrčiť? Možno blízkeho partagenosseho Clintonovej - Timothyho Michaela Kaineho, senátora štátu Virginia. Možno veľkého priateľa a „generálneho manažéra“ Ukrajiny Joea Bidena, ktorý je viceprezidentom – a prečo by nekandidoval na prezidenta? Môže to byť aj porazený Clintonovou Bernie Sanders, ktorý tiež však má problémy s psychikou.

Ale kedy to všetko stihnú? Treba bude vymeniť celú „garderóbu“, úplne všetko: tony a tony propagačných materiálov, milióny tričiek, vlajok a vlajočiek, transparentov a plagátov, nálepiek, šiltoviek, suvenírov a pod. A ako všetko „vymeniť“ v mozgoch voličov? Pred chvíľou mávali transparentmi s portrétmi Clintonovej a teraz budú mávať portrétmi Sandersa či Bidena? Nebude to také jednoduché. A kde na to zoženú milióny dolárov? Do začiatku volieb nebudú robiť nič iné – iba napravovať zlú situáciu.

Je v tom aj ďalšie nebezpečenstvo, ktoré si musia uvedomiť Demokrati. V prípade výmeny volebného lídra časť fanúšikov zostane pri starom – pri Clintonovej a dokonca môže dôjsť ku hádkam s funs nového volebného lídra. Začne sa poriadna mela. Väčšina voličov bude dezorientovaná a vykašle sa na voľby. A toto všetko bude hrať v prospech Trumpa.

Myslím si, že najhorším variantom pre Demokratov by bola asi výmena Clintonovej za Sandersa. Ešte prednedávnom jeho politickí oponenti a priatelia a sponzori Clintonovej ho vyhodili zo sedla a brutálne ponížili – a teraz ho budú posúvať na trón?!.. Sanders má odlišné postoje a odlišných spolupracovníkov ako Clintonová. Teda celú ročnú prípravnú prácu Clintonovej komanda – a aj s investovanými miliónmi dolárov - môžu pokojne spláchnuť do záchodu. Ostatní dvaja kandidáti sú z Clintonovej „svorky“.    

Sú tu aj ďalšie „ale“. Bernieho Sandersa mnohí nemajú radi – hlavne tí, ktorí mútia vodu v politike, médiách a finančníctve – teda v oblastiach, ktoré americký, a vlastne aj každý prezident potrebuje ako soľ. Navyše Bernie Sanders má výrazne ľavicové cítenie a všetci ho považujú za socialistu. Určite vieš, že v USA je to veľmi zlá reklama: byť socialistom v Spojených štátoch je takmer to isté, ako byť pacifistom, kritikom homosexuálov alebo vrahom. Sanders kritizuje mnohé americké zákony a chcel by zaviesť niektoré pravidlá hry, ktoré platia v Európe. A to mu žiaden patriotický americký volič neodpustí.

Vyzerá to tak, že v prípade nástupu Kaineho alebo Bidena v stratégii predvolebného štábu Demokratov nenastanú veľké zmeny, avšak v každom prípade noví kandidáti stratia až priveľa bodov. Zmena volebného lídra je to zlá reklama. A nikoho nezaujíma to, že Clintonová odstúpi zo zdravotných dôvodov. Kandidát musí byť zdravý a basta. A Clintonovú mali poriadne vyšetriť lekári ešte predtým, ako ju vopchali do pretekárskeho auta v americkej predvolebnej Formule 1. Demokrati prehrávajú...

Neviem, prečo je toľko vzrušenia v tejto veci? Odstúpi Clintonová – neodstúpi – no a čo? Pre Američanov to nebude vôbec dramatické a drastické a tu, v Európe, si ani nevšimneme, že sa niečo zmenilo. Každý nový americký prezident urobil iba minimálne a občas žiadne zmeny vo vnútornej politike. Čo sa týka zahraničnej politiky, tak tu sa v priebehu ostatných takmer 200 rokov nič nezmenilo. Tak prečo sa musíme vzrušovať, kto bude novým americkým prezidentom – Trump, Clintonová, Sanders, Biden alebo niekto ďalší – nám to bude úplne fuk. Nech sa za veľkou kalužou hrajkajú, robia šou. My máme iné starosti. A kto sa stane americkým prezidentom, koho zomelú volebné mlyny – nie je to nám jedno?..   

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1323x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1840x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1749x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1548x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,