asfasdf ×

NázorObčana.sk

Búrlivé nočné zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN: Spojené štáty sa ospravedlnili za bombardovanie sýrskej armády

 Aktuality

Včera v noci Rada bezpečnosti OSN mala mimoriadne zasadnutie zvolané na podnet Ruska kvôli bombardovaniu americkým letectvom sýrskych vládnych jednotiek. Spojené štáty síce priznali svoju chybu, ale zaútočili na Moskvu s obvineniami.

19 September
2016 19:25:46

 

Foto: YouTube

Zástupcova americkej delegácie uviedli, že americké velenie v Sýrii sa domnievalo, že bombarduje pozície Islamského štátu. Americké velenie vyhlásilo, že došlo k tragickej chybe: „Koaličné jednotky, samozrejme, by zámerne nezaútočili na sýrsku armádu. To sa nemalo stať, ale v každom prípade vo vojenských akciách proti Islamskému štátu a Al Kaide budeme aj naďalej pokračovať.“

Washington však nebol spokojný s tým, že na žiadosť Ruska sa v noci zišla Rada bezpečnosti OSN, aby diskutovala o útokoch koaličných jednotiek, ktoré bombardovali sýrsku armádu. Tieto debaty v Bielom dome považovali za zbytočné. Americká veľvyslankyňa v OSN Samantha Powerová dala najavo nespokojnosť Washingtonu a prízvukovala, že dokonca kritizovala Rusko, ktoré podľa jej slov bolo „vinné“ za zvolanie tejto mimoriadnej schôdze.  

Ešte pred začiatkom zasadnutia Rady bezpečnosti na tlačovej konferencii vyhlásila: „Rusko by malo prestať s  týmito lacnými snahami získať body a s týmto divadlom, keď chce dosiahnuť svoje ciele. Radšej by sa malo sústrediť na plnenie tých úloh, ktoré by zaručili realizáciu našej dohody.“ Servítku si pred ústa nedávala a poukázala na to, že Rusko by malo zmeniť svoj postoj a konať tak, ako si to predstavujú vo Washingtone.

„Je to dosť cynické a pokrytecké zo strany Ruska, že zvoláva mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN kvôli náletom amerického letectva, avšak nemieni urobiť podobný krok a zvolať podobné zasadnutie preto, aby odsúdilo Asadov režim, ktorý systematicky pácha tie najhoršie zverstva na celej generácii,“ podčiarkla.

Ruská strana, samozrejme, odpovedala na tieto útoky a tiež sa nesnažila o diplomatické kľučky. Ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin dokonca na protest proti týmto výrokom Samanthy Powerovej opustil samotné zasadnutie Rady bezpečnosti OSN ešte predtým, než sa americká kolegyňa dostala k slovu a začala zasa napádať Rusko. Svoje konanie pred novinármi vysvetlil tým, že pracuje už desiatky rokov v diplomatických službách, ale podobnú situáciu ešte nezažil a ešte nebol svedkom podobnej netaktnosti zo strany Spojených štátov. Prízvukoval, že tieto Powerovej výroky sú hrozné a vyvolávajú zdesenie.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Mária Zacharovová v tejto súvislosti vyhlásila, že Rusko, sýrska vláda a Sýrska organizácia pre ľudské práva odsúdili barbarský čin koaličných vojsk a zabitie 62 vojakov sýrskej armády. Pripomenuli, že vyše 100 sýrskych vojakov bolo zranených. Zacharovová priamo vyhlásila, že tieto útoky amerického letectva vyvolávajú podozrenia, že Spojené štáty bojujú na strane Islamského štátu a pomáhajú teroristom.


 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 255x 👤eugenius

Sýrsky blázinec: Rusi bránia Kurdov pred Turkami, Kurdi útočia na Rusov. Bude im lepšie, ak sa Rusi na to vykašlú, odídu a ponechajú Kurdov Turkom?

 

Ako je známe, spoločné turecko-ruské hliadky v Sýrii začali svoju činnosť 1. novembra. Majú za úlohu...

📅10.11.2019 0 1033x 👤eugenius

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 541x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 726x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,