asfasdf ×

NázorObčana.sk

OSTKRAFT: Čína prechádza k politike imperializmu

 Aktuality

Čína z pohľadu HDP už o 8,5 % prekonáva USA a je jednoznačne najsilnejším hospodárstvom sveta. Analytické ústredie OSTKRAFT dnes oznámilo, že Čína si už nemôže dovoliť politiku samoizolácie a preto všetko mení.

19 September
2016 19:28:53

 

Foto: Facebook

Tento svoj názor zdôvodňuje nasledovne: Kým v 1980-tych rokoch Čína poskytovala ľubovoľným zahraničným investorom veľmi lacno produkovať svoje tovary v štyroch slobodných hospodárskych zónach, otázka politiky vtedy nemala nejakú aktuálnosť.  No keď sa k týmto zónam pridalo 14 prímorských miest a ostrov Chaj-nan, situácia sa začala meniť.

Na konci 20. storočia objem zahraničného obchodu Číny dosiahol 620 mld. USD, z ktorých 60,5 % pripadalo na Áziu, 18 % na Európu a 16 % na USA. A tieto čísla neustále rástli. 

Po vstupe do WTO k roku 2001 sa Ríša stredu už nachádzala na 6. mieste na svete podľa miery exportu a v roku 2009 sa stala prvou.  Za dva roky, od roku 2002 po 2004 sa obchodný obrat Číny zdvojnásobil a dosiahol 1,15 bilióna USD. V súčasnosti sa už strojnásobil a podľa roku 2015 dosiahol 3,9 bilióna USD. Pri tom celková štruktúra obchodných partnerov sa takmer nezmenila. S tým, že podiel Ázie sa znížil do 52,7 %, okolo percenta sa znížil podiel Európy a USA, lenže celkový podiel Afriky a Latinskej Ameriky sa zvýšil na 11,1 %.

Toto všetko vytvorilo ďalšiu problémovú hladinu. Predvádzajúc vysoké tempá rastu HDP, Čína sa zrazu ocitla v kriticky narastajúcej závislosti od zahraničných trhov. Aby úspešne odolávala západnej hospodárskej expanzii, Čína potrebuje rásť, lenže jediným prístupným smerom rastu je Západ, ktorý je však už fakticky vyčerpaný.

Čína je teda v takom stave, že ďalej si už nemôže dovoliť uskutočňovať predchádzajúcu politiku pokojnej samoizolácie. Štát je na to až príliš veľký. Podľa veľkosti HDP už Čína o 8,5 % prekonala USA a v súčasnosti je najväčším hospodárstvom sveta. Toto predurčuje nevyhnutnosť globálnej zrážky s Amerikou o hospodárske a politické líderstvo. 

Podľa regnum.ru, srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 380x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 391x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 630x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 914x 👤eugenius
,