asfasdf ×

NázorObčana.sk

Český poklad: vláda vynašla 3,5 miliardy korún na dôchodky. Penzisti si prilepšia o 300 korún mesačne

 Aktuality

Od začiatku budúceho roka si českí dôchodcovia prilepšia mesačne o 300 českých korún /11,1 eura/. Česká vláda na prilepšenie dôchodkov našla 3,5 miliardy korún/takmer 130 miliónov eur/. Informoval o tom vicepremiér Andrej Babiš.

19 September
2016 19:30:03

 

Foto: Facebook

Pre média uviedol, že v rozpočtu našiel potrebných 3,5 miliardy korún a príslušný návrh v najbližších hodinách predloží českej vláde. Preto zajtra na svojom zasadnutí vláda sa bude zaoberať dvoma pálčivými otázkami, ktoré sú však tesne spojené a ide vlastne o dve varianty riešenia jednej otázky.

Podľa koaličnej dohody by od nového roku dôchodky mali porásť o 200  korún mesačne, avšak sociálni demokrati žiadajú 300 korún. Preto ministerstvo práce a sociálnych vecí Českej republiky predloží na posúdenie vlády hneď dva návrhy – takpovediac 200-korunový a 300-korunový. Vláda si zvolí ten najvhodnejší.

Andrej Babiš pripomenul, že navýšenie dôchodkov o spomínaných 300 korún avizoval ešte v marci tohto roku a vtedy na to našiel aj finančné prostriedky. Posťažoval sa však, že tie naplánované prostriedky mu jednoducho vzali... „Plánované peniaze mi ale vzali ČSSD a  KDU-ČSL na zbytočne vysoké navýšení rozpočtu pre vedu a výskum. Ale zasa som našiel potrebných 3,5 miliardy na zvýšenie dôchodkov,“ podčiarkol.

Spokojnosť s konaním vicepremiéra vyjadrila ministerka práce a sociálnych vecí Michaela Marksová. Poukázala na to, že po dlhotrvajúcich rozporoch sa konečne podarilo nájsť kompromis a pomôcť dôchodcom: „Som rada, že po mesiacoch hádok, keď som chcela pridať tých 300 korún dôchodcom, ale Babiš hovoril iba o 200 korunách, konečne si spomenul na ten svoj sľub a našiel potrebné financie,“ komentovala situáciu na svojej stránke v Twitteri.

Premiér Bohuslav Sobotka na tlačovej konferencii podčiarkol, že navýšenie dôchodkov o 300  korún navrhla ministerka práce a sociálnych vecí Michaela Marksová a má plnú podporu sociálnej demokracie. České média poukazujú na to, že koaliční partneri sa dohodli na tom, že „dovládnu“ v riadnom mandáte a preto sa pred voľbami predbiehajú s návrhmi, kto pridá dôchodcom čo najviac: predsa potrebujú ich hlasy vo voľbách. Pochopiteľne, snažia sa to nejako argumentovať.

Nechce zaostávať ani opozícia, ktorá tiež potrebuje hlasy dôchodcov. „Keď sa ekonomike darí, majú z toho ťažiť všetci. Samozrejme, vláda by mala brať ohľad aj na budúci vývoj dôchodkového systému,“ trochu opatrnejšie poznamenal predseda opozičnej ODS Petr Fiala, ktorý tiež podporil navýšenie dôchodkov, ale žiada, aby vláda si všetko dobre prepočítala.

Svoj návrh na 300-korunovú valorizáciu dôchodkov Andrej Babiš predloží zajtra, keď vláda bude rokovať o rozpočte na budúci rok. Vláda sa bude zaoberať aj návrhom ministerky Marxovej, ktorá pre istotu pripravila dva varianty – 200-korunový a 300-korunový. Podľa jej návrhu, od začiatku r. 2017 základná výmera dôchodkov sa zvýši o 110 korún - na 2550 korún. Percentuálna výmera tak môže vzrásť o 0,4 až 2,2 percenta.

Podľa toho najodvážnejšieho variantu by sa starobný dôchodok Čechov zvýšil o 308 korún mesačne až na 11 745 korún. Podľa koaličnej dohody však dôchodky by mali vyrásť o 1 percent – teda o tých 200 korún a dosiahnuť 11 637 korún mesačne. České média pripomínajú, že keby sa dôchodky ozaj zvýšili o 300 korún, dostanú sa tesne pod úroveň 40 percent priemernej mesačnej mzdy v Česku.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1323x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1840x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1749x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1548x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,