asfasdf ×

NázorObčana.sk

Americký politológ Enea Gjoza: Prečo USA musia nechať Sýriu Rusku?

 Aktuality

„Pre USA je nevyhnutné vzdať sa Sýrie. Taký krok je neprijateľný, no na ochranu amerických záujmov je nevyhnutný,“ píše vedec z centra Defense Priorities Enea Gjoza v The National Interest.

20 September
2016 21:30:29

 

Foto: Facebook

V zničenej Sýrii Washingtonu a jeho boju s IŠ nepomôže ani bombardovanie a ani bojovníci, presvedčený je Gjoza. Americká politika trpela na vnútorné protirečenia od samého počiatku. Hoci USA trvali na odstupe Bašara Asada, zoskupenia, ktoré bojujú proti nemu, sú radikálni islamisti, ktorí sa držia antiamerických názorov, poznamenáva politológ.

USA už niekoľko rokov ignorujú fakt a teraz pokračujú v ozbrojovaní a výcviku „umiernenej“ opozície. Ba čo viac, už neraz členovia Američanmi podporovaných zoskupení prechádzali na stranu sýrskej „Al-Kájdy“, Frontu an- Nusra alebo teroristom predávali americké zbrane. Bez ohľadu na bombardovanie a likvidáciu bojovníkov USA nedokázali poraziť ani IŠ, ani odvrátiť útoky na iné štáty, pripomína Gjoza.

„Pokračujúc v ozbrojovaní a podpore opozície, bez ohľadu na evidentné znaky pevnosti Asadovho režimu, sa prvé obavy zmenili na slepú vražednú uličku, ktorá zničila štát a priviedla k vzniku miliónov utečencov“, píše politológ.

Pritom šance na odstúpenie Asada sa po začiatku operácie ruského letectva takmer úplne vytratili. Konanie Moskvy postavilo USA do zložitej situácie. Jedným z možných krokov je vojenský zásah na riešenie krízy podľa podmienok Washingtonu, lenže z praktickej stránky je to nerozum a Washington si to aj uvedomil. USA sa rozhodli, že Sýria nie je pre nich žiadnym strategickým záujmom, aby znášali také straty.

Iný variant – zachovanie status quo a podpora „opozície“. Lenže dovtedy, kým v štáte bude občianska vojna, národ bude rozdelený a v štáte bude vládnuť nezákonnosť, poukazuje Gjoza.

Washington sa musí vzdať súčasnej politiky a ustúpiť Rusku, ktoré predviedlo neochvejný zámer pomáhať Damašku. Spojené štáty by mali oficiálne vyhlásiť zastavenie podpory bojovníkov a vyvedenie ozbrojených síl, presvedčený je politológ.

Gjoza tvrdí, že hoci je vystúpenie zo sýrskeho konfliktu pre Washington neprijateľné, má aj niekoľko plusov. USA skončia s drahou a vopred prehratou kampaňou „preložiac bremeno obnovenia poriadku v zničenom štáte na svojho protivníka – na Rusko“ a prinútia vládu Asada bojovať s bojovníkmi IŠ. Ak sýrska vládna armáda dokáže vyhrať v pozemnej operácii, dokáže tiež vyhnať IŠ zo Sýrie. Čo pomôže aj úradom Iraku obnoviť poriadok vo svojom štáte, uvažuje politológ.

Podľa ria.ru, srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 546x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 475x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 709x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 985x 👤eugenius
,