asfasdf ×

NázorObčana.sk

Švédsky novinár a analytik Carl Fridh Kleberg: „KGB 2.0: Stalinská bezpečnostná služba sa vracia“

 Aktuality

Švédsky novinár, analytik a politológ Carl Fridh Kleberg v populárnom denníku Expressen zverejnil zaujímavý článok „KGB 2.0: Stalinská bezpečnostná služba sa vracia“, v ktorom komentuje zmeny na vedúcich pozíciách v ruských bezpečnostných službách.

25 September
2016 19:53:21

 

Foto: Expressen

Odvoláva sa na článok v ruskom denníku Kommersant, ktorý práve sa venuje rošádam, ku ktorým došlo v ruských bezpečnostných štruktúrach. Tvrdí, že je to ozvena z toho najpochmúrnejšieho obdobia sovietskej éry – stalinského.

Opiera sa na informácie zverejnené v Kommersante a poukazuje na zámer ruskej vlády, ktorá mieni vytvoriť nové ministerstvo štátnej bezpečnosti – MŠB /v ruštine MGB – ministerstvo gosudarstvennoj bezopasnosti/. Carl Fridh Kleberg pripomína, že tento názov veľmi pripomína názov starej – stalinskej štruktúry – KGB – Komitet gosudarstvennoj bezopasnosti /Úrad štátnej bezpečnosti, ktorý u nás bol známy pod názvom ŠtB – Štátna bezpečnosť/.

Švédsky analytik robí jednoduchý záver: organizácia, v ktorej pred rokmi pôsobil aj samotný ruský prezident Vladimír Putin, sa vracia – iba pod trochu zmeneným názvom. „KGB 2.0 sa stane mocným nástrojom na potláčanie potenciálnej opozície v krajine,“ – švédsky novinár uvádza názor ďalšieho politológa Marka Galeottiho. Galeotti ho prezentoval vo svojej analýze, ktorú pripravil pre Európske analytické centrum ECFR.  


Carl Fridh Kleberg sa domnieva, že „Putin prejavuje politickú nervozitu.“ Poukazuje na to, že podľa zdrojov, ktoré cituje Kommersant, „nový orgán bude vyšetrovať také dôležité zločiny, ako sú podvody a korupcia – a toto je ten najrozšírenejší spôsob ako kontrolovať elitu,“ Kleberg uvádza názor Marka Galeottiho.   

Poukazuje na to, že Kremeľ odmieta komentovať rôzne chýry. „Avšak ak zatiaľ nepotvrdené informácie budú pravdivé, MGB budú budovať na základoch súčasného bezpečnostného orgánu – FSB /Federalnoj služby bezopasnosti – Federálnej bezpečnostnej služby/ a do tejto štruktúry zapasujú a Službu vnešnej rozvedky - SVR /Službu zahraničnej rozviedky/ a Federálnu gardu. Pritom Služba vojenskej rozviedky GRU /Gosudarstvennoe razvedyvateľnoje upravlenie/ zachová svoju samostatnosť,“ píše Carl Fridh Kleberg. 

Ďalej pripomína švédskym čitateľom niektoré kádrové zmeny, ktoré sa udiali v ruských bezpečnostných zložkách v priebehu ostatných rokov. Tvrdí, že ruská opozícia považuje vytvorenú v apríli tohto roka Národnú gardu za osobnú jednotku Vladimíra Putina. Na jej čele sa nachádza bývalý osobný strážca ruského prezidenta Viktor Zolotov.

Pripomína aj to, že ruská vláda obmedzila právo na demonštrácie a protivládne vystúpenia. Švédskemu novinárovi a politológovi nevonia ten fakt, že, podľa jeho slov, „svet ruskej rozviedky je utajený pred cudzími očami.“ Predpovedá tri veľké príčiny budúcich rošád v ruských bezpečnostných zložkách.

 
„Po prvé, vedenie štátu jednoducho mieni dať dokopy a koordinovať bezpečnostné orgány a chce ich čo najužšie prepojiť s oficiálnou pozíciou. Po druhé, začal sa boj o moc medzi rôznymi bezpečnostnými zložkami a Federálna bezpečnostná služba vyhráva nad Vyšetrovacím úradom. Po tretie, Kremeľ vycítil hrozbu a chce upevniť svoje pozície v potenciálnom boji proti nepriateľom,“ tvrdí švédsky novinár.

Uvádza názor experta analytického Carnegie centra v Moskve /Carnegie Moscow Center/ Alexandra Baunova, ktorý príliš neverí tomu, že Putin chce potlačiť opozíciu pred budúcimi prezidentskými voľbami v Rusku v r. 2018. Prezentuje dosť prekvapivý názor, že tieto voľby môžu byť preložené na skorší termín – v roku 2017, avšak neuvádza, prečo by sa to mohlo stať...  Poukazuje na to, že Putin nepoužil Národnú gardu počas nedávnych parlamentných volieb v Rusku, aj keď celá opozícia tvrdila, že k tomu určite dôjde. Prízvukuje, že aj napriek liberalizácii volieb, ani jeden zástupca liberálnej opozície sa do parlamentu nedostal.

Alexander Baunov zdôrazňuje, že „Putin nebude vytvárať špeciálnu zbraň proti protestujúcim. Dokonca tí protestujúci sa ani nemusia objaviť. Tak prečo by Putin zbytočne rozhadzoval finančné prostriedky? V súčasnosti liberálne protesty sú minimálne pravdepodobné. Možno by sa mohli konať iba nejaké sociálne protesty v regiónoch,“ švédsky novinár uvádza mienku ruského opozičného analytika.


Poukazuje na to, že aj keď niektorí experti predpovedajú návrat do stalinskej éry – aj kvôli obnoveniu Ministerstva štátnej bezpečnosti, opozičný analytik Baunov tomu neverí. Naopak tvrdí, že vytvorenie MŠB sa stane novou etapou v komplikovanom súperení rôznych zložiek ruského štátneho aparátu.

„K návratu ku stalinskému spôsobu vládnutia nedôjde. Toto by dokonca nebolo možné, keby to vláda chcela. Ale dupľom sa to nemôže stať, pretože vláda to ani nechce. Je to iba vonkajšie „prikrášlenie“, za ktorým je ukrytý boj o moc,“ uvádza slová ruského analytika Alexandra Baunova švédsky novinár a politológ Carl Fridh Kleberg vo svojom článku v  denníku Expressen.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1450x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1976x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1875x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1646x 👤eugenius
,