asfasdf ×

NázorObčana.sk

Úškrny demokracie: Z obáv z migrantov a terorizmu Švajčiari v referende odklepli, aby ich ešte prísnejšie sledovali tajné služby

 Aktuality

Ako je známe, Švajčiari všetky najdôležitejšie veci v krajine riešia prostredníctvom referend. Aj pred pár dňami obyvatelia krajiny zasa hlasovali o troch návrhoch. Vo všetkých troch prípadoch sa zrodilo menšie prekvapenie...

28 September
2016 14:48:15

 

Foto: Facebook

Švajčiari totiž podporili práve ten návrh, ktorý podľa mienky analytikov by mali odmietnuť, a naopak odmietli dva návrhy, ktoré by podľa predpokladov expertov mali odklepnúť. Teda všetko sa udialo práve naopak.

V referende 25. septembra Švajčiari nečakane veľkou väčšinou podporili zákon o spravodajskej činnosti, ktorý značne rozväzuje ruky spravodajským službám a umožňuje im takmer neobmedzené sledovanie občanov. Ide prevažne o telefonickú komunikáciou a rôzne  aktivity na internete, ale aj na súkromných pozemkoch obyvateľov. Navyše tajné služby môžu špehovať občanov bez povolenia súdu.


Švajčiarske média a analytici tento prekvapivý výsledok vysvetľujú obavami verejnosti z prílevu migrantov a hrozby teroristických útokov. Preto súhlasili s rozšírením právomocí tajných služieb, ktoré odteraz budú oveľa prísnejšie sledovať nielen prisťahovalcov, ale aj domácich: zákon predsa platí pre všetkých.

Fakticky dve tretiny - 65,5% Švajčiarov hlasovalo za podporu zákona o rozšírení právomocí bezpečnostných služieb. Švajčiarske média prízvukujú, že verejnosť s týmto rozšírením právomocí tajných služieb súhlasila po veľmi dlhej pauze. Vyše 35 rokov - od prepuknutia škandálu so špehovaním občanov švajčiarskou vládou v roku 1980 zachovávali Švajčiari dosť  skeptický postoj voči „štátnej kontrole“. Bezpečnostné kamery sú v krajine zriedkavosťou a  dokonca ani Google street view vo Švajčiarsku nie je kvôli zákonom o ochrane súkromia.

Tento zákon o sledovaní občanov švajčiarska vláda odklepla ešte vlani, ale dodnes nenadobudol platnosť, pretože podobné veci sa vo Švajčiarsku riešia referendami a odporcovia nového zákona zozbierali dostatok podpisov na to, aby bolo vyhlásené referendum a aby sa o tejto otázke rozhodlo vo všeľudovom hlasovaní.

Prekvapivo však odmietli dve ďalšie iniciatívy. Švajčiarski voliči odmietli návrh na zvýšenie štátnych dôchodkov o 10%. Proti bolo cca 60 percent voličov. Túto iniciatívu síce podporili ľavicový poslanci, avšak prevážil názor odporcov tohto projektu, ktorí tvrdili, že tento krok značne zaťaží domáci rozpočet.

Neprešiel ani návrh prechodu na „zelenú ekonomiku” do roku 2050. Dôvod jeho odporcov bol rovnaký: na to treba investovať až priveľký finančný balík. Tento návrh odmietlo ešte viac občanov – 63 percent voličov.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 487x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 665x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 527x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 777x 👤eugenius
,