asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ruské ministerstvo zahraničia varuje Washington: „Zahrávanie si s teroristami nikdy dobre neskončí“

 Aktuality

V ostatnom období rusko-americké vzťahy kvôli udalostiam v Sýrii sú dosť vlažné. Obidve strany sa navzájom obviňujú v bombardovaní tých „nesprávnych teroristov“ a civilistov a majú aj odlišný postoj voči zverejňovaniu dvojstranných dohôd.

30 September
2016 20:32:34

 

Foto: Facebook

Rusko žiada zverejniť všetky texty dohôd, USA zverejňujú iba tie dokumenty, ktoré považujú za „prístupné pre verejnosť“, ostatné utajujú. V tejto súvislosti Informačný a tlačový odbor   Ministerstva zahraničných vecí Ruska zverejnil vyhlásenie na margo tejto komplikovanej situácie a celkovo na margo rusko-amerických dohôd o Sýrii.

„Posledné mesiace sa vyznačovali mimoriadne intenzívnymi kontaktmi medzi Ruskom a Spojenými štátmi v snahe nájsť vhodné postupy mierového urovnania sýrskeho konfliktu cez oslobodenie územia od teroristov a nadviazanie širokého celosýrskeho  dialógu.

Rozvíjajúc ustanovenia Ženevského komuniké zo dňa 30. júna 2012, rezolúcie 2254 Bezpečnostnej rady OSN,  rozhodnutí Medzinárodnej skupiny pre podporu Sýrie sa prezidenti Ruska a USA dohodli na krokoch, ktoré by prispeli k obnoveniu mieru na sýrskom území a zabezpečeniu poskytovania humanitárnej pomoci obyvateľstvu v stave núdze. Vyjadruje to zverejnené 22. februára Spoločné rusko-americké vyhlásenie o zastavení nepriateľských akcií v Sýrii.

Rusko pritom opakovane zdôrazňuje nutnosť včasného a úplného oddelenia jednotiek tzv. „umiernenej“ opozície od IS a Dzhebhat en-Nusrat,  ktoré Bezpečnostná rada OSN pokladá za teroristické organizácie a ktoré sú zodpovedné za spáchané zločiny, konajú výlučne násilne, a preto sa na nich nevzťahuje navrhované prímerie.

Nikdy sme neskrývali, že považujeme za škodlivú americkú taktiku bezohľadného zapájania do boja proti legitímnej vláde Sýrie akýchkoľvek jej nepriateľov, bez ohľadu na intenzitu ich radikalizmu. Ako nasvedčujú smutné skúsenosti samotných Spojených štátov v prípade s Al-Káidou, ktorá vyrástla z podpory západu afganských mudžahídov, sú očakávania, že sa podarí spätne priviesť niekoho k rozumu, neopodstatnené.

Washington už vo februári - pred siedmimi mesiacmi – nás uisťoval, že vynaloží všetko možné úsilie, aby oddiely sýrskej opozície, ktoré má pod kontrolou, boli odsunuté z územia, obsadeného teroristami. Avšak, v skutočnosti, rozdelenie síl sa neuskutočnilo, čo umožnilo džihádistom zneužívať oddiely umiernenej opozície ako štít a pokračovať v krvavých útokoch spoliehajúc sa na beztrestnosť.

V tejto súvislosti sa konalo niekoľko ďalších kôl konzultácií Ruska a Spojených štátov o posilnení stabilizácie situácie v Sýrii. Boli dosiahnuté dohovory, ktoré špecifikujú a rozširujú ustanovenia Spoločného vyhlásenia z 22. februára, ako sú:

„Štandardné podoby a podmienky zastavenia nepriateľských akcií“ zo dňa 28. marca;

„Prístup k praktickým rusko-americkým úsiliam v boji proti IS a Dzhebhat en-Nusrat a k posilneniu režimu ukončenia vojnového stavu,“ z 15.júla;

„Mandát Spoločnej výkonnej skupiny (centra)“ z 24. júla;

„Zníženie hladiny násilia, obnovenie prístupu a vytvorenie Spoločného výkonného centra (SVC)“ s prílohou z 9. septembra.

Pri každej príležitosti sme navrhovali bezodkladne zverejňovať jednotlivé dokumenty po ich postupnom schvaľovaní. Avšak naši americkí partneri vždy odporovali, čo vyvolalo dosť otázok o úprimnosti USA. Zvláštnu pozornosť si zaslúžila neochota verejne potvrdiť svoj záväzok rozdeliť zdravú opozíciu a Dzhebhat en-Nusrat, ktorá je odnožou Al-Káidy, a spolu s Ruskom útočiť na teroristov a akýchkoľvek ich pomáhačov, ktorí nepristúpia k zastaveniu paľby.

Len nedávno - po „úniku“ informácii v západných médiách - ministerstvo zahraničia USA zverejnilo na svojej internetovej stránke čiastočný výber dokumentov bez toho, aby sa obťažovalo odsúhlasiť s nami dátum zverejnenia. My budeme publikovať texty príslušných dohovorov v ruštine. Zároveň žiadame Washington aby súhlasil so zverejnením kompletného „balíka“ dosiahnutých dohovorov, a taktiež zverejnením mandátu SVC, ktorý určuje spolupôsobenie ruských a amerických vojenských odborníkov pri výbere cieľov leteckých úderov a koordinácii letov. Druhá príloha dokumentu z 9. septembra definuje monitorovací mechanizmus na južnej diaľnici smerom k Aleppo.   

Očakávame taktiež,  že USA konečne splnia dlhotrvajúci prísľub rozhraničenia ozbrojených oddielov, pretože mnohé bojovnícke skupiny, ktoré Washington nazýva „umiernené“, bojujú na strane Dzhebhat en-Nusrat a niektoré takmer splynuli s ním. Znovu opakujeme, že zahrávanie si s teroristami nikdy dobre neskončí,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského rezortu diplomacie. .

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1451x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1980x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1876x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1651x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,