asfasdf ×

NázorObčana.sk

Britská premiérka Theresa Mayová: „Zahraniční lekári budú v Británii len na prechodné obdobie, vyškolíme viac svojich a zaobídeme sa bez cudzích“

 Aktuality

Britská premiérka Theresa Mayová čelí kritike domácich expertov, politikov a médií za svoj výrok, že lekári zo zahraničia budú vo Veľkej Británii iba počas prechodného obdobia - dovtedy, kým na ostrovoch nebude dostatok vlastných skúsených lekárov.

09 Október
2016 22:53:16

 

Foto: Facebook


Theresa Mayová prezentovala plány Konzervatívnej strany, ako vyriešiť problém s nedostatkom skúsených lekárov. Tvrdí, že treba vyškoliť väčší počet domácich odborníkov, aby bola krajina „viac sebestačná”. To isté onedlho zopakoval aj minister zdravotníctva Veľkej Británie Jeremy Hunt. Obaja prízvukovali, že podobné opatrenie umožní Veľkej Británii sa v budúcnosti zaobísť bez zahraničných lekárov. Vláda mieni značne zredukovať počet cudzincov pracujúcich v zdravotníctve a nahradiť ich domácimi odborníkmi.

Prízvukovali však, že tieto opatrenia nebudú priveľmi razantné a ešte dostatočne dlho v britskom zdravotníctve bude väčší počet zahraničných špecialistov. „Na prechodné obdobie si určite zachováme zdravotnícky personál zo zahraničia. Dovtedy, kým nebudeme mať k dispozícii vyšší počet našich domácich lekárov. Netreba zdôrazňovať, že vraj nechcem zahraničných odborníkov u nás. Je to trochu inak. Chceme mať viac domácich lekárov v našom zdravotníctve,” podčiarkla Mayová.

Britský minister zdravotníctva Jeremy Hunt konkretizoval plány vlády: prezradil, že do roku 2018 sa celkový počet pracovných miest v zdravotníckych vzdelávacích inštitúciách zvýši až  o 25% a počet absolventov sa zvýši z 6 tisíc na 7,5 tisíce. Jeremy Hunt prízvukoval, zvýšenie  počtu lekárov a sestier pre starnúcu britskú populáciu je mimoriadne dôležité. Navyše minister pochybuje, že budúcnosti sa podarí prilákať väčší počet zahraničných odborníkov do zdravotníckych zariadení vo Veľkej Británii.

Britské média pripomínajú, že v súčasnosti prakticky štvrtina lekárov vo Veľkej Británii sú zahraniční špecialisti. Vláda mieni radikálne zmeniť tento pomer a zaškoliť dostatočný počet domácich odborníkov, ktorí postupne nahradia „legionárov“. Vládni experti tvrdia, že prvé výsledky tohto nového projektu budú zreteľné asi v r. 2024.  

Jeremy Hunt odmietol obavy, že Veľká Británia mieni sa za každú cenu zbaviť cudzincov. Potvrdil, že krajina aj po vystúpení z EÚ nebude robiť prekážky a bude prijímať lekárov z členských krajín Európskej únie. Poukázal však na nebezpečný fakt, že lekári odchádzajú z chudobnejších krajín, kde, pochopiteľne, majú horšie pracovné a platobné podmienky, ako na britských ostrovoch, a nedostatok lekárov začínajú pociťovať práve v týchto ekonomicky slabších krajinách Východnej a Centrálnej Európy.

Navyše cudzinci obsadzujú pracovné pozície, ktoré by mohli obsadiť domáci lekári a preto berú pracovné príležitosti domácim odborníkom. Práve túto skutočnosť britská vláda mieni zmeniť. Chce dosiahnuť nezávislosť štátneho systému zdravotnej starostlivosti od špecialistov zo zahraničia – práve do roku 2024, kedy sa skončí funkčné obdobie súčasného parlamentu.

Britské média pripomínajú, že v súčasnosti pracuje vo Veľkej Británii asi 150 tisíc lekárov. Je to o 25% viac ako pred desiatimi rokmi, teda počet lekárov na ostrovoch prudko rastie, ale aj tak tu pociťujú ich nedostatok. Experti hovoria, že voľných pracovných miest zostalo ešte  približne 10%. Prízvukujú, že situáciu zhoršuje niekoľko faktorov: „rozbehnutý“ Brexit a navyše aj pomerne vysoký vek lekárov. Štatistici uvádzajú, že až 14 tisíc britských lekárov sú pripravených ukončiť svoju prax a odísť do dôchodku.

Britská vláda sa mieni postarať aj o to, aby mladí lekári hneď po štúdiu neutekali za „lepším životom“ do zahraničia a preto mieni pre absolventov lekárskych škôl zaviesť povinnosť pracovať v britskom systéme zdravotníctva najmenej 4 roky po ukončení štúdia. Je otázne, či by mladí britskí lekári utekali niekde za lepším životom: platy britských lekárov sú jednými z najvyšších nielen v Európe, ale aj vo svete.

  

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Konvoj slobody -hromadné protesty v Ottawe, Kanada

 

V sobotu, 29.01.2022 sa v hlavnom meste Kanady, Ottawe, priamo pred komplexom Parliament Hill, kde sídli zák...

📅30.01.2022 0 1105x 👤uzivatel

Rozmýšľate už nad letnou dovolenkou? Čo takto tieto destinácie?

 

Kam vyraziť v lete na dovolenku? Sú ľudia, ktorí túto otázku vôbec neriešia. Nie preto, že by nechodi...

📅30.01.2022 0 745x 👤PRclanky
,