asfasdf ×

NázorObčana.sk

Britská vláda mieni minimálne desaťnásobne znížiť počet prisťahovalcov

 Aktuality

Britská vláda sa snaží využiť Brexit a s predstihom meniť niektoré pravidlá hry – ešte predtým, ako Británia odpláva z Európskej únii. Napríklad, na ostrovoch chcú razantnejšie sprísniť príjem prisťahovalcov - zmenšiť ich počet takmer desaťnásobne.

10 Október
2016 22:24:09

 

Foto: Facebook

Tento zámer prezradila britská ministerka vnútra Amber Ruddová, ktorá pre média utrúsila poznámku, že onedlho na britské ostrovy budú prichádzať nie stovky tisíc, ale iba desiatky tisíc migrantov. Vláda chce zmeniť aj nelichotivý stav takzvanej čistej migrácie /pomer medzi obyvateľmi Británie, ktorí odišli z ostrovov, a prisťahovalcami/: vedenie krajiny mieni rapídne znížiť odchod z vlasti domorodcov – Britov a taktiež razantne znížiť prílev prisťahovalcov a obmedziť aj počet pracovných povolení pre obyvateľov EÚ.


Britské média odhadujú, že najväčšie škrty v počte ľudí prichádzajúcich do Veľkej Británie za prácou alebo vzdelaním, budú medzi taxikármi, opatrovateľmi, študentmi a robotníkmi nižších kvalifikácií. Určite straty budú počítať aj realitní agenti a ľudia, ktoré cudzincom prenajímajú bytové a nebytové priestory.

Britská ministerka vnútra Amber Ruddová vysvetlila, že zahraniční študenti, ktorí budú mať záujem o štúdium vo Veľkej Británii, túto šancu síce nestratia, ale budú to mať oveľa ťažšie a podrobia sa oveľa zložitejším testom z anglického jazyka. Taktiež sa sprísnia pravidla pobytu pre prisťahovalcov vo všeobecnosti a konkrétne aj pre študentov, ktorí prichádzajú do Británie iba na určite obdobie a mnohí z nich vrátia sa do vlasti.

Premiérka sa zmenila aj na margo deportácie odsúdených ľudí zo Spojeného kráľovstva. Povedala, že tento systém bude zjednodušený a previnilcov budú veselo a bezproblémovo vyhadzovať z ostrovov. Dokonca budú z Británie deportovať aj ľudí, ktorí sa dopustia menej závažných trestných činov – napríklad drobného podvodu, krádeže, chuligánstva a pod. Naopak sprísnia tresty a pokuty pre prenajímateľov bytových a nebytových priestorov. Ak ich prichytia pri falšovaní dokumentov, ubytovaní ilegálnych migrantov a pod., bude im dokonca hroziť nielen mastná pokuta, ale aj väzenie.

Viacerí domáci experti pochybujú o správnosti zámerov vlády a tvrdia, že Veľká Británie je závislá na práci cudzincov. Poukazujú na to, že napríklad aj v hlavnom meste Londýne pracuje celá armáda cudzincov a, pochopiteľne, väčšina z nich vykonáva také práce, ktoré domáci „veľkomožní“ obyvatelia hrdo odmietajú. Experti varujú, že podobné príliš prísne opatrenia by poškodili britskú ekonomiku. Viacerí predstavitelia vedenia samospráv vrátane samotného Londýna preto žiadajú, aby im umožnili vydávať pracovné povolenia cudzincom. Obávajú sa, že štát im urobí veľký škrt cez rozpočet...

Stále sa v radoch odborníkov a médií omieľa otázka slobodného pohybu osôb a tovarov a zaručenia práv občanov ako na britských ostrovoch, tak aj v Európskej únii. Minister medzinárodného obchodu Liam Fox varoval, že občania členských krajín Európskej únie nezískajú žiadne záruky svojho komfortného pobytu na britských ostrovoch, kým nebudú Britom žijúcim v Európskej únii zaručené ich práva.

Britské média pripomínajú, že v súčasnosti vo Veľkej Británii /v Anglicku, Škótsku, Walese a Severnom Írsku/ žijú asi 3 milióny občanov ostatných 27 členských krajín Európskej únie. V súčasnosti ich situácia kvôli sporom Veľkej Británie a EÚ o právach a slobodách sa značne skomplikovala a mnohých zužuje neistota, nevedia, čo s nimi bude v budúcnosti.

Niektorí odborníci varujú, že po vystúpení Veľkej Británie z únie cudzincom obmedzia časť sociálnych dávok, ohraničia počet zdravotníckych služieb, rad mnohých zliav a výhod a pod. Preto je isté, že pomerne veľká skupina prisťahovalcov trochu skôr alebo neskôr, ale predsa  bude musieť odísť z britských ostrovov.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 569x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 883x 👤eugenius

Nemci sa už nespoliehajú na políciu, vytvárajú oddiely domobrany, aby sa ubránili pred útočiacimi migrantmi

 

Nemecké média živo komentujú novinku. Primátor bavorského mestečka Amberg pre novinárov povedal, že j...

📅04.01.2019 0 1462x 👤eugenius

Bezpečnostná služba Ukrajiny obvinila Rusko z organizovania protestov „žltých viest“ vo Francúzsku

 

Stalo sa to, čo sa dalo s istotou očakávať. Niektorí európske politici a média obvinili Rusko z... orga...

📅12.12.2018 0 1135x 👤eugenius
,