asfasdf ×

NázorObčana.sk

Britská agentúra BBC: „Nóri nie sú nadšení plotom na hranici s Ruskom“

 Aktuality

„Nórsko blízko hraničného prechodu Storskog buduje na hranici s Ruskom plot dlhý 200 metrov. Tunajším obyvateľom – Nórom táto stavba však zjavne nevonia a väčšina je proti podobným aktivitám,“ uvádza britská informačná agentúra BBC.

10 Október
2016 22:26:20

 

Foto: BBC

Britský reportér Howard Johnson navštívil tento hraničný prechod a porozprával sa s obyvateľmi a kompetentnými na margo tejto „významnej stavby“. Poukázal na to, že väčšina domácich obyvateľov vôbec nevíta podobné aktivity, prízvukujú, že od konca studenej vojny sa tešia na obnovenie priateľských a obchodných vzťahov s Ruskom. Podčiarkli, že treba budovať mosty, nie ploty, treba budovať cesty, ktoré budú spájať štáty a ľudí a nerobiť prekážky a budovať ploty. Samotný reportér Howard Johnson so štipkou sarkazmu rozpráva o tejto „stavbe storočia“.

Pre našich čitateľov je tu stručná informácia. Storskog /v nórčine Veľký les/ je to mestečko na hranici s Ruskom, kde sa nachádza jediný pravidelne fungujúci automobilový hraničný prechod medzi Nórskom a Ruskom. Na ruskej strane je tam pohraničné mestečko Borisoglebsk.

Túto skutočnosť pripomína aj britský reportér: „Nový vyvolávajúci spory plot, ktorý Nórsko buduje na hranici s Ruskom, sa nachádza blízko mestečka Storskog – najfrekventovanejšieho severného hraničného prechodu na hranici Šengenskej bezvízovej zóny Európy. Vlani ho prekročilo 5,5 tisíc utečencov, väčšinou zo Sýrie, ktorí smerovali cez Rusko do Nórska. Išli takzvanou arktickou cestou do Európskej únie. Odvtedy však prílev utečencov úplne skončil. Napriek tomu nórske úrady uvádzajú, že tento 200-metrový plot pomôže zastaviť prílev ďalších utečencov – v prípade masovej migrácie,“ hovorí Howard Johnson.

„Nachádzam sa na nórskej strane pri tomto plote. Je vo vzdialenosti iba 100 metrov od ruskej hranice. Nedovolili mi robiť videozáznam týmto smerom. Nuž, tu máte ten nový plot. Je 4 metre vysoký a hrubý asi 3 mm. Jeho výstavba stala cca 500 tisíc amerických dolárov. V susednom meste Kirkenes nové oplotenie nevyvolalo žiadne pozitívne emócie. Od momentu pádu železnej opony tunajšia samospráva pracovala na zlepšení vzťahov s Ruskom, vrátane zavedenia bezvízového režimu pre tých ľudí, ktorí žijú blízko hranice po obidve jej strany. Vedenie miestnej samosprávy vyhlásilo, že tento plot je krokom späť,“ prízvukuje britský reportér.

Uvádza názory tu žijúcich ľudí, návštevníkov a kompetentných. Lena Norum Bergentová, zástupkyňa primátora Kirkenesu, hovorí, že pre tunajšiu samosprávu a ľudí je to dosť nepríjemná situácia: „Je to zle. Veď naše mesto sa nachádza blízko ruskej hranice. Chceme obchodovať, nadväzovať hospodárske vzťahy. Chceme stavať mosty, nie ploty,“ podčiarkla.

Britský reportér sa porozprával aj s občanmi Ruska, ktorí sem každý týždeň cestujú na tržnicu: predávajú a kupujú rôzny tovar. Napríklad, Zoya Mashkovová, predavačka na tržnici, tiež pochybuje, že v tejto novostavbe je nejaká logika: „Ak nórske úrady budujú ploty, asi ich potrebujú. Nuž, je to ich rozhodnutie. Do tohto mesta prichádzajú nielen sýrski utečenci.“

Howaed Johnson pripomína, že hlavné mesto Nórska Oslo sa nachádza vo vzdialenosti 2 tisíc kilometrov, ale práve v nórskej metropole sa rozhodli, že ten plot musí stať tu, v Storskogu. Podľa zástupcu ministra spravodlivosti je to búrka v pohári vody. Ove Vanebo poukazuje na dobré vzťahy s ruskou stranou: „Vedieme veľmi dobrý dialóg s ruskými kolegami. Mimochodom, aj na ruskej strane je podobný plot. Ak si dobre pamätám – je dlhý 200 km. Takže nedá sa ho porovnať s tým našim.“

Britský reportér uvádza, že plot plánujú dokončiť do konca októbra, avšak minulý týždeň došlo ku komplikáciám. Pohraničníci upozornili na to, že jedna zo sekcií plotu je o niečo bližšie k ruskej hranici, ako by to malo byť – až o 10 cm... Preto tento úsek majú prerobiť...  

 
Video si môžete pozrieť na portálu BBC:

http://www.bbc.com/news/world-europe-37572671

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 869x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1452x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1402x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1234x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,