asfasdf ×

NázorObčana.sk

Prvé „Brexitové“ opatrenia: Veľká Británia mieni sprísniť kontrolu na hraniciach s Írskom

 Aktuality

Vláda Veľkej Británie začína podnikať kroky, ktoré znamenajú postupný „rozvod“ s členskými krajinami EÚ. Ako je známe ostrovné kráľovstvo tvoria Anglicko, Severné Írsko, Škótsko a Wales. Írsko do toho „nepasuje“...

13 Október
2016 19:47:59

 

Foto: Facebook

V rámci Brexitu Írsko už „nepasuje“ ešte viac. A preto britská vláda po svojom začína riešiť „írsku“ otázku: mieni sprísniť kontrolu na hraniciach s Írskom vysvetľujúc to bojom s ilegálnou migráciou a vo všeobecnosti ochranou vlastných hraníc. Vplyvné britské noviny The Guardian uviedli, že Londýn plánuje posilniť ochranu v prístavoch a na letiskách na hraniciach s Írskom.

Je to dosť komplikovaná ale aj citlivá záležitosť. Britské média v tejto súvislosti pripomínajú, že Veľká Británia a Írsko sa nachádzajú v spoločnom cestovnom priestore /Common Travel Area/. Doposiaľ všetko bolo v poriadku, ale Brexit prináša zmeny a veľké komplikácie. Čo teraz? Na jednej strane Veľká Británia už nebude členom EÚ a, pochopiteľne, musí strážiť svoje vlastné hranice. Avšak  sprísnenie hraničných kontrol môže porušiť Belfastsku dohodu, podľa ktorej boli vytvorené nielen inštitúcie samosprávy Severného Írska, ale aj podobné orgány zodpovedné za spoluprácu s Veľkou Britániou v záležitostiach týkajúcich sa Severného Írska. Tieto citlivé problémy bude treba riešiť.

Britská vláda mieni posilniť ochranu svojich vonkajších hraníc – aj so susedným Írskom, aby  zabránila ilegálnej migrácii po vystúpení Británie z Európskej únie. Potvrdil to aj minister pre  Severné Írsko James Brokenshir. Prezradil, že spoločne s írskymi partnermi diskutujú o  posilnení kontrol vonkajších hraníc a spoločnej zóny pohybu. „Rokujeme s írskou vládou a ďalšími členmi spoločnej zóny. Musíme zabrániť migrantom, aby mali nejaké možnosti  vyhnúť sa kontrolám migračnej polícii”, zdôraznil.

Britské média poukazujú na to, že otázky slobodného pohybu, pracovných povolení a prístupu na spoločný európsky trh to sú tie najdôležitejšie a najkomplikovanejšie problémy, ktoré britská vláda a partneri z EÚ budú riešiť ešte dlho.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 426x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 772x 👤eugenius

Nemci sa už nespoliehajú na políciu, vytvárajú oddiely domobrany, aby sa ubránili pred útočiacimi migrantmi

 

Nemecké média živo komentujú novinku. Primátor bavorského mestečka Amberg pre novinárov povedal, že j...

📅04.01.2019 0 1346x 👤eugenius

Bezpečnostná služba Ukrajiny obvinila Rusko z organizovania protestov „žltých viest“ vo Francúzsku

 

Stalo sa to, čo sa dalo s istotou očakávať. Niektorí európske politici a média obvinili Rusko z... orga...

📅12.12.2018 0 1028x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,