asfasdf ×

NázorObčana.sk

Prvé „Brexitové“ opatrenia: Veľká Británia mieni sprísniť kontrolu na hraniciach s Írskom

 Aktuality

Vláda Veľkej Británie začína podnikať kroky, ktoré znamenajú postupný „rozvod“ s členskými krajinami EÚ. Ako je známe ostrovné kráľovstvo tvoria Anglicko, Severné Írsko, Škótsko a Wales. Írsko do toho „nepasuje“...

13 Október
2016 19:47:59

 

Foto: Facebook

V rámci Brexitu Írsko už „nepasuje“ ešte viac. A preto britská vláda po svojom začína riešiť „írsku“ otázku: mieni sprísniť kontrolu na hraniciach s Írskom vysvetľujúc to bojom s ilegálnou migráciou a vo všeobecnosti ochranou vlastných hraníc. Vplyvné britské noviny The Guardian uviedli, že Londýn plánuje posilniť ochranu v prístavoch a na letiskách na hraniciach s Írskom.

Je to dosť komplikovaná ale aj citlivá záležitosť. Britské média v tejto súvislosti pripomínajú, že Veľká Británia a Írsko sa nachádzajú v spoločnom cestovnom priestore /Common Travel Area/. Doposiaľ všetko bolo v poriadku, ale Brexit prináša zmeny a veľké komplikácie. Čo teraz? Na jednej strane Veľká Británia už nebude členom EÚ a, pochopiteľne, musí strážiť svoje vlastné hranice. Avšak  sprísnenie hraničných kontrol môže porušiť Belfastsku dohodu, podľa ktorej boli vytvorené nielen inštitúcie samosprávy Severného Írska, ale aj podobné orgány zodpovedné za spoluprácu s Veľkou Britániou v záležitostiach týkajúcich sa Severného Írska. Tieto citlivé problémy bude treba riešiť.

Britská vláda mieni posilniť ochranu svojich vonkajších hraníc – aj so susedným Írskom, aby  zabránila ilegálnej migrácii po vystúpení Británie z Európskej únie. Potvrdil to aj minister pre  Severné Írsko James Brokenshir. Prezradil, že spoločne s írskymi partnermi diskutujú o  posilnení kontrol vonkajších hraníc a spoločnej zóny pohybu. „Rokujeme s írskou vládou a ďalšími členmi spoločnej zóny. Musíme zabrániť migrantom, aby mali nejaké možnosti  vyhnúť sa kontrolám migračnej polícii”, zdôraznil.

Britské média poukazujú na to, že otázky slobodného pohybu, pracovných povolení a prístupu na spoločný európsky trh to sú tie najdôležitejšie a najkomplikovanejšie problémy, ktoré britská vláda a partneri z EÚ budú riešiť ešte dlho.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 985x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1524x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1474x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1297x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,