asfasdf ×

NázorObčana.sk

Kjell Persen, TV2 Norge: „Bezočivé správanie sa voči Rusku môže mať jadrové následky“

 Aktuality

Nórsky novinár Kjell Persen, redaktor televíznej stanice TV2 Norge si posvietil na otázku rozmiestnenia vojsk a techniky NATO blízko ruských hraníc. Uvádza fakty a rozmýšľa o možných následkoch týchto aktivít.

17 Október
2016 06:15:53

 

Foto: Facebook

„Podľa správy novín Adressa jednotka amerických námorných výsadkárov v počte 300 vojakov bude rozmiestnená na základni vo Værnese. Tento rok v zime americkí morskí výsadkári si po prvý raz „vytiahli“ svoje tanky M1A1 z hangárov v Trøndelage počas vojenských cvičení „Studená odpoveď“ /Cold Response/. Predtým tanky v Nórsku nerozmiestňovali, o čom hovorila aj ministerka obrany Ine Eriksen Søreideová.

Ako uvádzajú noviny Adresseavisen táto americká jednotka bude vo Værnese už čoskoro. Naša ministerka obrany napísala list do týchto novín, v ktorom uviedla, že daný krok je to čisto iniciatíva americkej strany a medzi USA a Nórskom pokračuje dialóg vo vojenskej oblasti. Niektorí odborníci však z toho dialógu majú obavy.

Expert John Kristen Skorgen z Nórskeho inštitútu zahraničnej politiky sa domnieva, že podobné kroky určite vyvolajú protireakciu z ruskej strany. „Všetko sa to odohráva v situácii, keď vzťahy medzi Ruskom a NATO sú veľmi komplikované. Preto existujú dôvody na to, aby sme mali obavy,“ prízvukuje.

Britská agentúra BBC informovala, že Rusko rozmiestnilo rakety, ktoré môžu mať jadrové hlavice, v Kaliningrade – ruskom regióne na západe krajiny, na brehu Baltského mora, medzi Poľskom a Litvou.. „Toto môžeme považovať za provokáciu, za istý signál,“ reagoval švédsky minister obrany Peter Hultqvist v rozhovore pre informačnú agentúru ТТ.


Rusi v priebehu dlhých rokov sa vyhrážali, že tam umiestnia rakety – ako odpoveď na plány USA a NATO vytvoriť v Európe jadrový „štít“. Minister obrany Poľska označil tieto kroky za znepokojujúce. Podľa Reuters, rozmiestnenie rakiet Iskander je odpoveďou na to, že USA rozmiestnili 4 batalióny v Severnej Európe.

Ďalej nórsky novinár vysvetľuje, v akom postavení sa nachádza Kaliningrad a rozpráva o tom, že v časoch studenej vojny tu bola základňa sovietskych námorných síl. Dodáva, že prednedávnom, podľa informácií novín The Independent Barents Observer, Rusko blízko fínskej hranice rozmiestnilo moderný systém protivzdušnej obrany, na čo americký minister obrany vyhlásil, že na „rastúcu jadrovú hrozbu treba odpovedať nárastom počtu zbraní a v nasledujúcich 5 rokoch USA mienia investovať do výroby jadrových zbraní / v prepočte/ 878 miliárd nórskych korún. Pôjde o najväčšiu modernizáciu bombardérov, rakiet a ponoriek.  


Kjell Persen pripomína, že pred niekoľkými dňami v Rusku uskutočnili obrovské cvičenie síl civilnej obrany, do ktorých zapojili takmer 40 miliónov ľudí. The Independent informovalo, že tieto cvičenia pokračovali 4 dni. Nórsky novinár upozorňuje na to, že v Rusku a USA intenzívne informujú o vojenských aktivitách tej druhej strany – tak, akoby verejnosť pripravovali na možnosť vojenského konfliktu. 

Ďalej porozprával o súčasnej situácii v Sýrii a o nezhodách USA a Ruska v pohľade na možnosti riešenia tohto konfliktu. Uvádza vzájomné obviňovania ruskej a americkej strany v nepochopení a odmietaní spolupráce. Obáva sa, že toto všetko môže zapríčiniť nebezpečný konflikt. Poukazuje na to, že bezočivé správanie sa partnerských krajín NATO voči Rusku, ktoré rozmiestňujú svoje vojská a techniku blízko ruských hraníc a provokujú Moskvu, môže mať nebezpečné – jadrové následky. Keďže na obidvoch stranách sú obrovské zásoby jadrových zbraní, Rusko a USA by mali urobiť všetko, aby k žiadnemu konfliktu predsa nedošlo.  

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1168x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1702x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1625x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1442x 👤eugenius
,