asfasdf ×

NázorObčana.sk

Tomas Kvarnkullen: Kam pôjdu bojovníci ISIlu z Mosulu? Do Európy sa bude valiť vlna teroristov

 Aktuality

„Kam pôjdu bojovníci ISIlu, keď budú musieť odísť z Mosulu?“ kladie fakticky rétorickú otázku švédsky novinár Tomas Kvarnkullen vo svojom článku v denníku Expressen a sám odpovedá: „Do Európy sa bude valiť vlna teroristov...“

17 Október
2016 06:23:32

 

Foto: Screen Expressen

Celkom presne pozná ich cestu: „Viacerí sa ocitnú v severnej Sýrii. Avšak expert – šéf Europolu Rob Wainwright varuje: mnohí islamisti vrátia sa do Európy „vyzbrojení“ novými  smrtonosnými skúsenosťami. Európa sa musí pripraviť na to, že bude odolávať oveľa väčšej teroristickej hrozbe, ako predtým. V Iraku sa čoskoro začne boj o Mosul a potom obrovské množstvo islamistov sa vráti do Európy – do svojich „rodných“ krajín,“ celkom logicky predpovedá švédsky novinár.

Pripomína, že podľa údajov Europolu viac ako 5 tisíc občanov Európy odišli do Iraku alebo Sýrie, aby bojovali na strane teroristickej skupiny, ktorá seba označuje za Islamský štát. „Viac ako 1700 z nich sa už vrátilo do Európy a viac ako 3 tisíc stále zostáva pod zástavami ISILu – uvádza to aj Wall Street Journal.“

Tomas Kvarnkullen popisuje situáciu v Mosule a tvrdí, že USA a iracká armáda čoskoro oslobodia toto mesto a potom islamisti budú utekať do Európy. Opiera sa o údaje, ktoré zverejnil Wall Street Journal zo slov šéfa Europolu Roba Wainwrighta. „Myslím si, že bude to problém pre celú generáciu ľudí. Treba bude odchytiť tisíce bojovníkov ISILu, ktorí sa vrátia do Európy,“ zdôrazňuje šéf Europolu. 

Považuje týchto ľudí za mimoriadne nebezpečných, pretože ich vyškolili teroristi a majú aj bojové skúsenosti. Pripomína, že hovoril to už viac razy – aj po útokoch v Paríži či Bruseli. Informuje, že pred útokom spojeneckých vojsk na Mosul americké a európske bezpečnostné služby rozšírili spoluprácu a vzájomnú výmenu informáciami, ktoré získava ich rozviedka – práve preto, aby dokázali čeliť novému nebezpečenstvu – vracajúcim sa bojovníkom ISILu.


„Europol taktiež informuje, že znížil sa počet európskych moslimov - radikálov, ktorí cestujú do Iraku a Sýrie. Stálo sa to kvôli tomu, že Turecko a viacerí európske krajiny začali intenzívnejšie pátrať po bojovníkoch ISILu na svojom území. Odteraz teroristi majú viac problémov aj na spiatočnej ceste, keď cez územie Turecka sa snažia dostať do EÚ,“ uvádza švédsky novinár a podrobne popisuje, aké opatrenia podnikajú rôzne európske štáty – od posilnenia hliadok polície do budovania plotov na hraniciach. 

Uvádza slova šéfa Europolu: „Začínajúc od r. 2015 ISIL posiela do Európy skupiny bojovníkov. Niektorí z nich sa zúčastnili na teroristických aktoch v Paríži a Bruseli. Predpokladáme, že skúsia to zopakovať. Neznamená to, že sa im to podarí, ale hrozba je dosť reálna,“ hovorí Rob Wainwright.

Koordinátor Európskej rady pre boj proti terorizmu Gilles de Kerchove vyhlásil tento týždeň v Európskom parlamente, že bojovníci ISILu môžu napríklad dopraviť sem aj chemické zbrane alebo inštrukcie na výrobu a použitie automobilových bômb a chemických zbraní. Riaditeľ FBI  James Comey tvrdí, že bojovníci ISILu, ktorí sa vracajú do Európy, začnú byť nebezpeční až o 2 – 5 rokov, ale šéf Europolu Rob Wainwright má iný názor a hovorí, že sa to môže stať už čoskoro. Dokonca tvrdí: „To sa môže stať už onedlho. Vlastne to sa už stáva. Bojovníci ISILu sa vracajú,“ povedal pre Wall Street Journal.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1472x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2003x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1894x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1663x 👤eugenius
,