asfasdf ×

NázorObčana.sk

Britská vláda by sa rada zbavila prisťahovalcov, avšak zabúda na to, že migranti prinášajú obrovský finančný balík do štátnej pokladnice

 Aktuality
  • V Brazílii sa po 200 rokoch znova objavil strom holly: Nedávno sa v Brazílii odohrala vzrušujúca udalosť, ktorá priniesla nádej pre prírodné vedy a ochranu prírody. Po dvoch storočiach od posledného zaznamenaného výskytu bol v brazílskych lesoch opäť objavený strom holly, považovaný doteraz za vymretý....

V ostatných mesiacoch asi najaktuálnejšou diskusiou na britských ostrovoch sú debaty o tom, čo s prisťahovalcami. Väčšina domorodcov by sa ich radšej zbavila. Podobný názor majú aj viacerí členovia vlády. Na niečo si však zabúdajú...

19 Október
2016 06:13:13

 

Foto: Facebook

Britské média pripomínajú, že migranti sa väčšinou zamestnávajú na takých pracovných pozíciách, ktoré domorodci odmietajú a navyše prinášajú do štátnej pokladnice obrovský finančný balík. Ak by razom odišli, Veľká Británia by sa dostala do obrovských problémov. Tieto skutočnosti však neberú do úvahy viacerí členovia britskej vlády, ktorí by migrantov radšej z ostrovov vypoklonkovali...

Napríklad britská ministerka zahraničných vecí Amber Ruddová pre média viac razy zopakovala, že prisťahovalci berú Britom prácu. Nepovedala však – akú prácu... Bývalý minister obrany a súčasný minister medzinárodného obchodu v novom kabinete Theresy Mayovej - Liam Fox poukazuje na to, že prisťahovalci zneužívajú štedrý a bohatý britský sociálny systém. Tvrdí, že mnohí migranti prišli do krajiny, aby využili všetky jej zdroje a pritom nič do sociálneho systému nepriniesli.

Aj samotná ich „šéfka“ a premiérka Theresa Mayová nie je nadšená prítomnosťou migrantov na ostrovoch. Podľa jej názoru domáci Briti sú vytláčaní z mnohých pracovných miest kvôli prichádzajúcim nekvalifikovaným prisťahovalcom. Tiež si nechce uvedomiť, že mnohí Briti nechcú robiť nekvalifikovanú robotu.

Britskí experti a média poukazujú však na skutočnosti, ktoré niektorí členovia vlády a väčšina obyvateľstva si akosi nevšíma. Situácia je však trochu iná a migranti skôr podporujú domáce hospodárstvo a sociálny systém ako mu škodia. Neúprosné čísla to hovoria jasne. Odborníci nepopierajú, že vo Veľkej Británii je migrantov neúrekom, avšak táto situácia sa vytvárala celé desaťročia.

Štatistiky svedčia, že na britských ostrovoch  je 31,6 milióna pracujúcich ľudí a pomaly pätina z nich sú „legionári“ – je ich až 5,4 milióna alebo 17%. Pred 15 rokmi však ich bolo o polovicu menej -  8% z celkovej pracovnej sily v krajine. Experti si vypočítali, že v priemere migranti odpracujú viac hodín ako domorodí Briti a taktiež v priemere počet pracujúcich Britov a prisťahovalcov je tiež odlišný – v krajine je viac pracujúcich migrantov. Nezaháľajú ani prisťahovalci z EÚ, ktorých na ostrovoch pracuje až 80%, väčšina ostatných sú ženy v domácnosti a iné kategórie.

Experti vyvracajú fámy, že  prisťahovali z EÚ neprospievajú britskej ekonomike a sú jej naopak na obťaž. Prízvukujú, že pre niektoré odvetvia ekonomiky sú imigranti skutočnou záchranou a bez nich by sa topili v problémoch. Veľká Británia potrebuje pomoc migrantov najviac v poľnohospodárstve, IT-technológiách, potravinárskom priemysle a stavebníctve. Napríklad až 12,1 % zo všetkých zamestnancov pracujúcich v stavebníctve sú prisťahovalci. Stavebné spoločnosti nechcú stratiť túto pracovnú silu zo zahraničia – ako kvalifikovanú, tak aj robotníkov z nízkou kvalifikáciou.

V britskom zdravotníctve pracuje 1,22 milióna zamestnancov, z ktorých je každý štvrtý alebo piaty cudzinec: 30% lekárov a 21% zdravotných sestier pracujúcich v krajine nie sú Briti. Každoročne na britské ostrovy z viac ako 200 krajín prichádza cca pol milióna študentov. Navyše cca ďalších 600 tisíc ľudí prichádzajú sem na kratší čas na kurzy angličtiny. Všetci títo študenti poctivo platia do britskej štátnej pokladnice a ročne sa zbiera pekná sumička -  11,8 miliárd libier. Britské univerzity získavajú od zahraničných študentov približne 5 miliárd libier ročne a preto poukazujú na to, že bez týchto finančných prostriedkov by sa ocitli vo finančnej tiesni.

Napriek tomu, že väčšina Britov by radšej kúpila prisťahovalcom jednosmerný lístok a odprevadila ich z krajiny, migranti sú obrovským „investorom“ do britskej ekonomiky a tak ľahko sa ich Británia nezbaví.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

,