asfasdf ×

NázorObčana.sk

Škóti už tento týždeň mienia prijať nový zákon o referende o nezávislosti krajiny

 Aktuality

Napriek odmietavej pozícii Londýnu, v Škótsku mienia prijať nový zákon o referende o nezávislosti krajiny. Škótska premiérka a predsedníčka Škótskej národnej strany Nicola Sturgeonová vyhlásila, že sa tak stane už tento týždeň.

19 Október
2016 19:31:26

 

Foto: Facebook


Škótske média pripomínajú, že posledné referendum o nezávislosti Škótska sa konalo len nedávno, v 2014 roku. Výsledok bol takmer maximálny tesný: 55% obyvateľov Škótska hlasovalo za zotrvanie v Spojenom kráľovstve, ďalších 45 percent bolo za „rozvod“. Škótski politici a domáci experti však prízvukujú, že sa odvtedy situácia, ako aj postoje väčšiny obyvateľov sa zmenili. Tým zdôvodňujú požiadavku vyhlásenia nového referenda.

Potvrdila to aj Nicola Sturgeonová, ktorá poukazala predovšetkým na to, že dramaticky sa zmenila situácia v celom britskom kráľovstve a krajina sa nachádza na prahu neistoty, revolúcie a nejasnej budúcnosti. Na konferencii Škótskej národnej strany v Glasgow porozprávala o plánoch prípravy nového zákona o referende.

Škótska premiérka prízvukovala, že samotní obyvatelia krajiny majú rozhodnúť o svojej budúcnosti a o nezávislosti – a to ešte predtým, ako Veľká Británia opustí Európsku úniu. Vysvetlila to tým, že domáca vláda chce prehodnotiť otázku nezávislosti krajiny, pretože väčšina občanov nesúhlasí s výsledkami referenda o členstve Veľkej Británie v EÚ.

Nicola Sturgeonová podčiarkla, že vláda predovšetkým musí obhajovať záujmy obyvateľov krajiny a celého štátu. Poznamenala, že sa postará o to, aby nový projekt zákona o referende bol zverejnený čo najskôr – dokonca už koncom tohto týždňa. Poukázala na to, že Škótsko má záujem o to, aby zostalo v spoločnom hospodárskom priestore v Európskej únii. Domáce prieskumy verejnej mienky potvrdzujú, že vláda správne odhaduje nálady obyvateľstva, ktorými sa snaží riadiť: v ďalšom referende o nezávislosti krajiny by Škóti hlasovali za oddelenie sa od Veľkej Británie. A to je pre škótsku vládu ten najzávažnejší argument.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 547x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 475x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 709x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 985x 👤eugenius
,