asfasdf ×

NázorObčana.sk

Škóti už tento týždeň mienia prijať nový zákon o referende o nezávislosti krajiny

 Aktuality

Napriek odmietavej pozícii Londýnu, v Škótsku mienia prijať nový zákon o referende o nezávislosti krajiny. Škótska premiérka a predsedníčka Škótskej národnej strany Nicola Sturgeonová vyhlásila, že sa tak stane už tento týždeň.

19 Október
2016 19:31:26

 

Foto: Facebook


Škótske média pripomínajú, že posledné referendum o nezávislosti Škótska sa konalo len nedávno, v 2014 roku. Výsledok bol takmer maximálny tesný: 55% obyvateľov Škótska hlasovalo za zotrvanie v Spojenom kráľovstve, ďalších 45 percent bolo za „rozvod“. Škótski politici a domáci experti však prízvukujú, že sa odvtedy situácia, ako aj postoje väčšiny obyvateľov sa zmenili. Tým zdôvodňujú požiadavku vyhlásenia nového referenda.

Potvrdila to aj Nicola Sturgeonová, ktorá poukazala predovšetkým na to, že dramaticky sa zmenila situácia v celom britskom kráľovstve a krajina sa nachádza na prahu neistoty, revolúcie a nejasnej budúcnosti. Na konferencii Škótskej národnej strany v Glasgow porozprávala o plánoch prípravy nového zákona o referende.

Škótska premiérka prízvukovala, že samotní obyvatelia krajiny majú rozhodnúť o svojej budúcnosti a o nezávislosti – a to ešte predtým, ako Veľká Británia opustí Európsku úniu. Vysvetlila to tým, že domáca vláda chce prehodnotiť otázku nezávislosti krajiny, pretože väčšina občanov nesúhlasí s výsledkami referenda o členstve Veľkej Británie v EÚ.

Nicola Sturgeonová podčiarkla, že vláda predovšetkým musí obhajovať záujmy obyvateľov krajiny a celého štátu. Poznamenala, že sa postará o to, aby nový projekt zákona o referende bol zverejnený čo najskôr – dokonca už koncom tohto týždňa. Poukázala na to, že Škótsko má záujem o to, aby zostalo v spoločnom hospodárskom priestore v Európskej únii. Domáce prieskumy verejnej mienky potvrdzujú, že vláda správne odhaduje nálady obyvateľstva, ktorými sa snaží riadiť: v ďalšom referende o nezávislosti krajiny by Škóti hlasovali za oddelenie sa od Veľkej Británie. A to je pre škótsku vládu ten najzávažnejší argument.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1451x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1981x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1878x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1651x 👤eugenius
,