asfasdf ×

NázorObčana.sk

Rusko má v poľnohospodárstve rad unikátnych rekordov

 Aktuality

K už tradičným rekordom v obilninách pribúdajú ďalšie, niektoré absolútne neočakávané. Agrosektor tak ruskému hospodárstvu významne napomáha zdolávať krízu a osobitne prudký rast dopytu po ruských tovaroch v zahraničí.

24 Október
2016 20:31:46

 

Foto: Facebook

Toho roku Rusov tešia nové rekordy. Napríklad v tomto roku sa Rusko dostalo medzi lídrov exportu koriandra: za prvých osem mesiacov ho vyviezlo viac, ako za celý rok 2015 (43,5 tisíc ton oproti 31,5 za celý rok 2015 a 9 tisíc ton v roku 2014). Rusko v tomto roku výrazne predbehlo svojich súperov – Indiu, Bulharsko, Ukrajinu, Sýriu, Irán, Taliansko a aj dôležitých dodávateľov špeciálnych korenín.

Špecialisti uvádzajú, že v exporte koriandra môže Rusko toho roku obsadiť tretinu svetového trhu, pričom jeho najväčším odberateľom je India (58 % vývozu). Pri tomto si treba uvedomiť, že koriadner nie je len potravina, ale aj prípravok do olejov, kozmetiky a liečiv.  Ďalším tohtoročným rekordérom Ruska sú sójové bôby, ktoré sa takmer všetky vyvážajú do Číny.

Rekordná úroda sa očakáva v obilninách – 115 miliónov ton oproti minuloročným 108,2 miliónom ton. Ak sa predpoklady potvrdia, tak Rusko sa stane najväčším producentom obilnín na svete, pretože predbehne aj EÚ. Zrušenie vnútorných zákazov na export obilnín, osobitne pšenice, Rusku umožní dosiahnuť rekordy aj v tomto odvetví.

Rusko tiež dosahuje celý rad rekordov aj pri iných plodinách. Zrejme to bude pri kukurici (očakáva sa 14,5 milióna), pri sóji, slnečnici a repky olejnej. Rekordnou môže byť aj úroda ľanu na semená. Rusko sa stane druhým jeho najväčším exportérom na svete po Kanade.   Tým, že si Rusko osvojilo produkciu sóje a repky olejnej (výnos z olejnín je vyšší ako z obilnín), zväčšuje tiež výsadbu na produkciu požltkového oleja, ryzca a horčice.

K ďalším budičom rastu patria aj strukoviny, osobitne hrach a cícer, pri ktorých 40 – 60 percentná rentabilita a solídny dopyt v zahraničí. Navyše tieto kultúry takmer nepotrebujú výdaje na hnojivá. Rast úrodnosti agrokultúr spôsobil v roku 2015 aj 85 percentný rast v produkcii ruských traktorov. A vôbec poľnohospodárskeho strojárstva.

Rusko má úspech aj na trhu s cukrom. Očakáva sa, že v roku 2016 ho po prvýkrát vyrobia o jeden milión ton viac, ako potrebuje vnútorný trh. Za svojský druh rekordov sa dá považovať aj produkcia skleníkovej zeleniny. Vďaka investíciám vyše 100 miliárd rubľov do tejto oblasti jej objemy narástli od roku 2012 o 50 %.

V tomto roku dosiahne táto produkcia pre Rusko rekordných 800 tisíc ton. Za prvých sedem mesiacov sa zvýšili výnosy rajčín o 66 %, uhoriek o 12 %. Dynamika rastu agrosektoru už teraz pridáva dodatočný prínos do HDP 0,2 – 0,3 %. Celkový rast agrosektrou bude 3,1 %. 

Podľa vz.ru, srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1171x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1705x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1628x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1445x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,