asfasdf ×

NázorObčana.sk

Bank of England: Brexit zapríčiní zvýšenie inflácie a rast nezamestnanosti vo Veľkej Británii

 Aktuality

Centrálna banka Veľkej Británie - Bank of England poukazuje na to, že v následku Brexitu v britskom kráľovstve inflácia môže sa zvýšiť približne 2 % a taktiež sa zvýši aj počet nezamestnaných v krajine.

24 Október
2016 20:32:55

 

Foto: Facebook

Infláciu spôsobí pád libry kvôli neistej situácie v ekonomike – práve kvôli tomu, že Veľká Británia vystupuje z EÚ. Navyše porastú aj importné ceny a v krajine sa môže zvýšiť počet nezamestnaných asi o pol milióna ľudí. Britskí štatistici pripomínajú, že v auguste tohto roku bola inflácia v krajine na úrovni 0,6 percenta. Bol to oveľa optimistickejší ukazovateľ, pretože odborníci vtedy úroveň súčasnej inflácie odhadovali na 2 percenta.


Experti prízvukujú, že sa z tohto faktu netreba príliš tešiť, pretože prognózy centrálnej banky ukazujú, že inflácia predsa začne narastať kvôli pokračujúcemu pádu kurzu libry a rastúcim   cenám na dovážané tovary. Kanadský ekonóm a súčasný guvernér Centrálnej banky Veľkej Británie - Bank of Endgland Mark Carney prednedávnom podčiarkol, že kurz libry, ktorý po referende o členstve v EÚ prudko klesal, robí poriadne vrásky na čele všetkým odborníkom a zamestnancom Centrálnej banky Veľkej Británie.

„Naša úloha nie je v tom, aby sme umelo udržiavali kurz libry. Musíme pozorovať a skúmať súčasnú infláciu. Samozrejme, to vôbec neznamená, že môžeme byť ľahostajní k výmennému kurzu libry. Veď aj výmenný kurz našej národnej valuty má vplyv na vývoj inflácie,“ zdôraznil guvernér Bank of England.

Poukázal na to, že Centrálna banka môže mať zviazané ruky aj v boji s rastom cien, pretože na trhu práce môžu vzniknúť seriózne problémy. Mark Carney prízvukoval: „Podľa našich odhadov sa môže v najbližších rokoch zvýšiť počet nezamestnaných o 400 až 500-tisíc ľudí. Budeme musieť sa na to pripraviť a pretrpieť zvýšenie tempa inflácie. Veríme, že potom nastane zlepšenie.“

Prezradil, že odborníci Bank of England v priebehu najbližších rokov budú sa zameriavať na stimulovanie hospodárskeho rastu prostredníctvom zavedenia nízkych úrokových sadzieb. Táto oblasť ich bude zaujímať dokonca viac, ako znižovanie tempa inflácie.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 583x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 631x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,