asfasdf ×

NázorObčana.sk

Bank of England: Brexit zapríčiní zvýšenie inflácie a rast nezamestnanosti vo Veľkej Británii

 Aktuality

Centrálna banka Veľkej Británie - Bank of England poukazuje na to, že v následku Brexitu v britskom kráľovstve inflácia môže sa zvýšiť približne 2 % a taktiež sa zvýši aj počet nezamestnaných v krajine.

24 Október
2016 20:32:55

 

Foto: Facebook

Infláciu spôsobí pád libry kvôli neistej situácie v ekonomike – práve kvôli tomu, že Veľká Británia vystupuje z EÚ. Navyše porastú aj importné ceny a v krajine sa môže zvýšiť počet nezamestnaných asi o pol milióna ľudí. Britskí štatistici pripomínajú, že v auguste tohto roku bola inflácia v krajine na úrovni 0,6 percenta. Bol to oveľa optimistickejší ukazovateľ, pretože odborníci vtedy úroveň súčasnej inflácie odhadovali na 2 percenta.


Experti prízvukujú, že sa z tohto faktu netreba príliš tešiť, pretože prognózy centrálnej banky ukazujú, že inflácia predsa začne narastať kvôli pokračujúcemu pádu kurzu libry a rastúcim   cenám na dovážané tovary. Kanadský ekonóm a súčasný guvernér Centrálnej banky Veľkej Británie - Bank of Endgland Mark Carney prednedávnom podčiarkol, že kurz libry, ktorý po referende o členstve v EÚ prudko klesal, robí poriadne vrásky na čele všetkým odborníkom a zamestnancom Centrálnej banky Veľkej Británie.

„Naša úloha nie je v tom, aby sme umelo udržiavali kurz libry. Musíme pozorovať a skúmať súčasnú infláciu. Samozrejme, to vôbec neznamená, že môžeme byť ľahostajní k výmennému kurzu libry. Veď aj výmenný kurz našej národnej valuty má vplyv na vývoj inflácie,“ zdôraznil guvernér Bank of England.

Poukázal na to, že Centrálna banka môže mať zviazané ruky aj v boji s rastom cien, pretože na trhu práce môžu vzniknúť seriózne problémy. Mark Carney prízvukoval: „Podľa našich odhadov sa môže v najbližších rokoch zvýšiť počet nezamestnaných o 400 až 500-tisíc ľudí. Budeme musieť sa na to pripraviť a pretrpieť zvýšenie tempa inflácie. Veríme, že potom nastane zlepšenie.“

Prezradil, že odborníci Bank of England v priebehu najbližších rokov budú sa zameriavať na stimulovanie hospodárskeho rastu prostredníctvom zavedenia nízkych úrokových sadzieb. Táto oblasť ich bude zaujímať dokonca viac, ako znižovanie tempa inflácie.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 484x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 658x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 526x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 774x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,