asfasdf ×

NázorObčana.sk

Britský Inštitút pre vládu varoval, že Veľká Británia sa môže rozpadnúť na štyri časti – Anglicko, Škótsko, Wales a Severné Írsko

 Aktuality

Britský Inštitút pre vládu / The Institute for Government/ varoval vládu pred možnosťou ústavnej krízy na ostrovoch a konštatoval, že vlády Škótska, Walesu a Severného Írska by mali súhlasiť s podmienkami odchodu z EÚ, inak budú vznikať konflikty.

25 Október
2016 18:47:52

Foto: Facebook

The Institute for Government zverejnil špeciálnu správu, v ktorej varoval predsedníčku vlády   Theresu Mayovú pred možnými komplikáciami a rizikom ústavnej krízy kvôli Brexitu. Analytici Inštitútu podčiarkli, že ústavná kríza môže trvať veľmi dlho, ak štáty, ktoré tvoria Spojené kráľovstvo, sa nedohodnú a nesúhlasia s podmienkami odchodu z EÚ. Zdôraznili, že vzájomné porozumenie medzi centrálou v Londýne a regionálnymi samosprávami by malo byť na oveľa vyššej úrovni.

Britská premiérka sa pokúša dohodnúť s kolegami a preto iniciovala stretnutie s vedúcimi predstaviteľmi Škótska, Walesu a Severného Írska. Britské média poukazujú na to, že sa konečne dochádza k prvému veľkému stretnutiu od momentu hlasovania v referende o vystúpení z Európskej únie 23. júna. Analytici a novinári vo svojich odhadoch výsledkov tohto stretnutia sú veľmi opatrní.

Medzitým Inštitút pre vládu varoval, že pokiaľ sa všetci štyri vlády a ich lídri nezhodnú v kľúčových otázkach pred aktivovaním článku 50 a formálnym začatím procesu výstupu z EU, môžu nastať vážne komplikácie a dôjde k rozkolu v radoch súčasných spojencov. Nik sa neodváži odhadnúť, aká „koalícia“ by sa potom vytvorila. Média poukazujú na obavy odborníkov, že môžu vzniknúť nedorozumenia ako medzi vládami, tak aj medzi obyvateľmi 4 štátov, ktoré tvoria Spojené kráľovstvo.

Dobre informovaní novinári prezradili svojim čitateľom a divákom, že britská premiérka mieni premiérke Škótska Nicole Sturgeonovej, waleskému prvému ministrovi Carwynovi  Jonesovi a premiérke Severného Írska Arlene Fosterovej ponúknuť „stále otvorené dvere” k britskému ministrovi pre Brexit Davidovi Davisovi, aby s nim mohli priamo rokovať a spoločne vytvárať stratégiu odchodu z EÚ.

Britské média upozorňujú na to, že celú situáciu môže skomplikovať konflikt medzi britskou premiérkou Theresou Mayovou a jej škótskou kolegyňou Nicole Sturgeonovou. Celá vec je v tom, že Škótsko pripravilo a už aj zverejnilo návrh zákona na nové referendum o nezávislosti, čo, pochopiteľne, vyvoláva obrovskú nevôľu britskej vlády a samotnej premiérky. V Londýne varujú, že škótska premiérka sa snaží ponechať svoju krajinu v EÚ a v Škótsku snahu Londýna naopak považujú za pokus o vyhodenie Škótska zo štruktúr EÚ proti vôli škótskej vlády a škótskeho ľudu.

Britský Inštitút pre vládu / The Institute for Government/ poukazuje na to, že dosiahnutie  dohody medzi 4 vládami bude mimoriadne komplikované a parlament Veľkej Británie môže odignorovať názor troch „regionálnych“ vlád, hlavne v tom prípade, ak sa s nimi nepodarí uzatvoriť dohodu.  

Celú správu Inštitútu pre vládu si nájdete tu:

http://www.instituteforgovernment.org.uk/news/latest/constitutional-crisis-looms-if-uk-nations-cannot-agree-brexit

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 487x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 665x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 527x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 777x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,