asfasdf ×

NázorObčana.sk

Britský Inštitút pre vládu varoval, že Veľká Británia sa môže rozpadnúť na štyri časti – Anglicko, Škótsko, Wales a Severné Írsko

 Aktuality

Britský Inštitút pre vládu / The Institute for Government/ varoval vládu pred možnosťou ústavnej krízy na ostrovoch a konštatoval, že vlády Škótska, Walesu a Severného Írska by mali súhlasiť s podmienkami odchodu z EÚ, inak budú vznikať konflikty.

25 Október
2016 18:47:52

Foto: Facebook

The Institute for Government zverejnil špeciálnu správu, v ktorej varoval predsedníčku vlády   Theresu Mayovú pred možnými komplikáciami a rizikom ústavnej krízy kvôli Brexitu. Analytici Inštitútu podčiarkli, že ústavná kríza môže trvať veľmi dlho, ak štáty, ktoré tvoria Spojené kráľovstvo, sa nedohodnú a nesúhlasia s podmienkami odchodu z EÚ. Zdôraznili, že vzájomné porozumenie medzi centrálou v Londýne a regionálnymi samosprávami by malo byť na oveľa vyššej úrovni.

Britská premiérka sa pokúša dohodnúť s kolegami a preto iniciovala stretnutie s vedúcimi predstaviteľmi Škótska, Walesu a Severného Írska. Britské média poukazujú na to, že sa konečne dochádza k prvému veľkému stretnutiu od momentu hlasovania v referende o vystúpení z Európskej únie 23. júna. Analytici a novinári vo svojich odhadoch výsledkov tohto stretnutia sú veľmi opatrní.

Medzitým Inštitút pre vládu varoval, že pokiaľ sa všetci štyri vlády a ich lídri nezhodnú v kľúčových otázkach pred aktivovaním článku 50 a formálnym začatím procesu výstupu z EU, môžu nastať vážne komplikácie a dôjde k rozkolu v radoch súčasných spojencov. Nik sa neodváži odhadnúť, aká „koalícia“ by sa potom vytvorila. Média poukazujú na obavy odborníkov, že môžu vzniknúť nedorozumenia ako medzi vládami, tak aj medzi obyvateľmi 4 štátov, ktoré tvoria Spojené kráľovstvo.

Dobre informovaní novinári prezradili svojim čitateľom a divákom, že britská premiérka mieni premiérke Škótska Nicole Sturgeonovej, waleskému prvému ministrovi Carwynovi  Jonesovi a premiérke Severného Írska Arlene Fosterovej ponúknuť „stále otvorené dvere” k britskému ministrovi pre Brexit Davidovi Davisovi, aby s nim mohli priamo rokovať a spoločne vytvárať stratégiu odchodu z EÚ.

Britské média upozorňujú na to, že celú situáciu môže skomplikovať konflikt medzi britskou premiérkou Theresou Mayovou a jej škótskou kolegyňou Nicole Sturgeonovou. Celá vec je v tom, že Škótsko pripravilo a už aj zverejnilo návrh zákona na nové referendum o nezávislosti, čo, pochopiteľne, vyvoláva obrovskú nevôľu britskej vlády a samotnej premiérky. V Londýne varujú, že škótska premiérka sa snaží ponechať svoju krajinu v EÚ a v Škótsku snahu Londýna naopak považujú za pokus o vyhodenie Škótska zo štruktúr EÚ proti vôli škótskej vlády a škótskeho ľudu.

Britský Inštitút pre vládu / The Institute for Government/ poukazuje na to, že dosiahnutie  dohody medzi 4 vládami bude mimoriadne komplikované a parlament Veľkej Británie môže odignorovať názor troch „regionálnych“ vlád, hlavne v tom prípade, ak sa s nimi nepodarí uzatvoriť dohodu.  

Celú správu Inštitútu pre vládu si nájdete tu:

http://www.instituteforgovernment.org.uk/news/latest/constitutional-crisis-looms-if-uk-nations-cannot-agree-brexit

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Nemci sa už nespoliehajú na políciu, vytvárajú oddiely domobrany, aby sa ubránili pred útočiacimi migrantmi

 

Nemecké média živo komentujú novinku. Primátor bavorského mestečka Amberg pre novinárov povedal, že j...

📅04.01.2019 0 1086x 👤eugenius

Bezpečnostná služba Ukrajiny obvinila Rusko z organizovania protestov „žltých viest“ vo Francúzsku

 

Stalo sa to, čo sa dalo s istotou očakávať. Niektorí európske politici a média obvinili Rusko z... orga...

📅12.12.2018 0 821x 👤eugenius

Valerij Pjakin: „Churchill svojho času povedal, že politik musí vysvetliť spoločnosti, aké nebezpečie jej hrozí, a potom musí vysvetliť, prečo sa nestalo to, pred čím varoval“

 

V ďalšej relácii ruský politológ Valerij Pjakin hovoril o situácii v ruskej televízii, politike Jirija ...

📅11.12.2018 0 955x 👤eugenius

Valerij Pjakin: „Protiruská hystéria na Západe narastá. A ten nárast má v danej situácii podobu nátlaku vyvíjaného na elitu“

 

V ďalšej relácii „Otázky a odpovede“ ruský politológ Valerij Pjakin väčší priestor na začiatku ...

📅05.12.2018 0 1269x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,