asfasdf ×

NázorObčana.sk

Riaditeľ inštitútu EvrAzES Vladimír Lepechin: „Mosul je to americká PR akcia pred začiatkom prezidentských volieb“

 Aktuality

Niektorí experti a novinári poukazujú na zaujímavý fakt: v tom istom čase sa konajú približne dve rovnaké akcie – útok na islamistov v Mosule a Aleppe, ale svetové média ich popisujú veľmi odlišným spôsobom.

28 Október
2016 19:00:12

 

Foto: Facebook

Upozornil na to vo svojom rozhovore pre ruské média aj riaditeľ inštitútu Euroázijského ekonomického spoločenstva /ruská skrátka EvrAzES/ Vladimír Lepechin. Prízvukoval, že kým svetové média a politici pochvaľujú konanie USA a spojencov v irackom Mosule, za rovnaké konanie v Aleppe „demokratický svet“ odsudzuje Rusko a jeho spojencov. Zasa úraduje povestný dvojitý meter. Trochu skrátenú verziu tohto rozhovoru prinášame našim čitateľom.

Prečo považujete situáciu v Mosule za americkú PR akciu tesne pred začiatkom prezidentských volieb?

Mosul je svojráznou kompenzáciou pre Spojené štáty po ich faktickej prehre v Aleppe. Je taký výraz „moment pravdy“ a tento moment je práve tu: Američanom „hrozí“, že Aleppo oslobodia sýrske vojska za pomoci Ruska. Preto USA sa snažia zachrániť časť ozbrojencov v Aleppe a vymysleli legendy, že Rusko bombarduje umiernenú opozíciu a civilistov a pod. čo, samozrejme, nie je pravda. Pritom Spojené štáty v Mosule nevytvárajú žiadne humanitárne koridory, nepozastavili vojenské operácie, odmietli mierovú dohodu a zorganizovali provokácie – ako napríklad bombardovanie humanitárneho konvoja. Táto hra s provokáciami je stále viditeľnejšia a mnohí európski politici začínajú sa pýtať: kto bombardoval humanitárny konvoj, prečo ho nedokázali ochrániť, prečo OSN nedokáže sa  postarať o podobné veci? Preto Američania sa snažia odpútať pozornosť na jednej strane a na druhej potrebujú víťaznú kompenzáciu za svoju prehru v Aleppe. A navyše USA si vymysleli kombináciu, vďaka ktorej teroristi môžu získať posily: USA útočia na Mosul a robia všetko, aby islamisti odišli odtiaľto na sever – do Sýrie. Všetko sa snažia robiť rukami Šiitov a irackej vlády, ale prípadné víťazstvo si zapíšu na svoje triko.  Prihráva im aj západná tlač: útočnú operáciu začala iracká vláda a iracká armáda, ale všade píšu, že útok na Mosul začali Spojené štáty. Američania by chceli vytlačiť ozbrojencov IGILu na sever Sýrie, pretože hlavným nepriateľom pre nich je Bašar Asad – a takisto aj Rusko. Preto situácie v Mosule a Aleppe sú veľmi podobné, ale média to interpretujú úplne odlišne. USA sa snažia zlikvidovať Asada, aby do vlastných rúk dostali Sýriu, ktorú budú riadiť. Bol by to veľmi vhodný región, prostredníctvom ktorého by USA mohli kontrolovať Turecko a Irán a dokonca aj Čínu. To, čo sa v súčasnosti deje, je možno rozhodujúcou epizódou vojny v Sýrii.    

Čo sa zmení po prezidentských voľbách v USA?

Po prvé, bude iná motivácia. V súčasnosti pre demokratov je najdôležitejšou vecou PR v prospech Obamy a, samozrejme, Clintonovej a o to sa snažia zo všetkých síl. Predstavte si, že by Rusko zostrelilo belgické bombardéry F-16, ktoré obvinilo z nedávneho útoku na dedinu na juhu Sýrie. Potom by na sto percent zvolili Clintonovú, pretože demokrati všetkými pravdami a nepravdami sa snažia prezentovať Rusko ako svetové zlo. Ak zvolia Trumpa, tak ani on, ani sily, ktoré stoja za nim, túto hru nepotrebujú. Ich zaujíma situácia v Amerike – rastúci dlh, mnohopočetné vnútorné problémy, ekonomická stagnácia a pod. ZSA sa fakticky držia na doláre: tlačia ho viac a viac a zároveň zvyšujú dlh.

Účastníci mnohopočetných rokovaní o Sýrii v Lausanne dospeli k záveru, že Sýria má zachovať svoju celistvosť a nezávislosť. Podarí sa to zrealizovať?

Prví, vrátane Rusov, chcú zachovať zákonnú Asadovú vládu. Druhí robia všetko, aby ju odstránili. Ako výsledok: všetci sa rozprávajú rôznou rečou. Ale všetci si uvedomujú, že rokovania je to pokus zachovať istý legislatívny základ. Ale tam sa rozhodnutia neprijímajú. Rozhodnutia sa prijímajú vo Washingtone. Tam rozhodujú aj o provokáciách...

Čo sa stane, ak sa Rusko chytí na provokáciu?

To sa môže stať. Jedno je jasné: je to dlhá história a všetko sa robí preto, aby sa podarilo vyprovokovať Rusko. Aj samotná vojna v Sýrii je to americká PR akcia. Američania potrebujú, aby vojna pokračovala, pretože hlavný útok podnikajú niekde inde – takpovediac na kultúrno-mentálnom fronte. Snažia sa, aby efektívne fungovalo informačné pole – ukázala to aj Ukrajina: pracovali 10 rokov a dosiahli úspech. V súčasnosti svoju pozornosť sústredili na Arménsko, Bielorusko a Kazachstan. Pretože tieto 3 štáty považujú za kľúčových spojencov Ruska. Gruzínsko už začali kontrolovať. Pre Rusko je najdôležitejšie to, aby táto celá situácia neprerástla do veľkej vojny. Je to málo pravdepodobné. Na druhej strane jasne vidíme, že cez Bielorusko, Arménsko a Kazachstan sa pripravuje útok na Rusko.

Moskva aj naďalej zostáva hlavným moderátorom v karabachskom konflikte. Nepotrebuje eskaláciu napätia na fronte. Podarí sa, podľa vás, zachovať aspoň to krehké prímerie alebo nedá sa odvrátiť nový konflikt?

Nezávisle na tom, kde by mohla pokračovať vojna, Rusko ďalší konflikt nepotrebuje. Pokračujú útoky na hlavných spojencov Ruska – Arménsko, Bielorusko a Kazachstan. Čím sa to skončí? Najviac pravdepodobnými sa mi javia dva varianty. Prvý variant – bude pokus o štátny prevrat, súčasné vedenie tej ktorej krajiny vykopnú prostredníctvom volieb alebo iným spôsobom. Druhý variant – vláda dokáže zvládnuť krízovú situáciu, začne konať viac alebo menej tvrdo, ale v každom prípade principiálne. Útoky na súčasné vlády v týchto krajinách bezpochyby budú a všetko bude závisieť na tom, či sa dokážu na to dobre pripraviť, vybudovať pevné bariéry, zvládnuť krízu. Myslím si však, že zatiaľ napätá situácia v Sýrii a Iraku nedovoľuje Američanom sústrediť sa na troch spojencoch Ruska. Avšak, keď sa situácia v Sýrii a Iraku aspoň trochu stabilizuje, USA znásobia svoje aktivity smerom k Arménsku, Bielorusku a Kazachstanu.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1177x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1708x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1636x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1449x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,