asfasdf ×

NázorObčana.sk

Brexit tlačí ako parný valec: Briti si radšej obetujú obchodné aktivity, aby znížili prílev prisťahovalcov

 Aktuality

Britské média prezentujú nový objav, ktorý však určite sa dalo očakávať: obyvateľov Spojeného kráľovstva oveľa viac zaujíma sprísnenie imigračných kontrol, ako zachovanie prístupu k jednotnému trhu Európskej únie.

30 Október
2016 13:20:10

 

Foto: Facebook

Svedčia o tom všetky posledné prieskumy verejnej mienky: obyvateľov Veľkej Británie málo zaujíma, ako sa bude dariť domácim obchodným spoločnostiam, ale pozorne sledujú to, čo sa ich bezprostredne dotýka – prílev migrantov a zhoršená bezpečnostná situácia v krajine. Samozrejme, je to ďalšie eso do rúk premiérky Theresy Mayovej, ktorá – či chce alebo nechce – musí tvrdšie jednať s európskymi partnermi a zosúladiť svoju vnútornú a zahraničnú politiku s názormi a postojmi, ktoré má väčšina Britov. Musí brať do úvahy ich obavy a priania. Brexit začína zasahovať do domácich záležitostí.
 

Potvrdil to aj posledný prieskum verejnej mienky, ktorý usporiadala spoločnosť Survation Ltd na objednávku televíznej stanice ITV. Prieskum vlastne neukázal nič nové, ale iba potvrdil, čo už je dávnejšie známe: od momentu, keď sa Veľká Británia začala pripravovať na „rozvod“ s  EÚ, stále viac občanov je presvedčených, že ich v súčasnosti až priveľmi trápi príliv prisťahovalcov do krajiny a nemajú z toho dobrý dojem. Na druhej strane ich málo zaujíma, či Spojené kráľovstvo stratí prístup na jednotný európsky trh alebo nie a aké budú následky.

Počet ľudí, ktorí majú podobné názory v týchto dvoch otázkach, prekročil polovicu – teda takto si myslí väčšina Britov. Viac ako 58% respondentov posledného prieskumu uviedlo, že sú spokojné s tým, ako vláda a konkrétne premiérka Theresa Mayová jedná s európskymi partnermi a vedie britskú loď preč od brehov Európskej únie. Štvrtine opýtaných sa však spôsob, ktorým Veľká Británia odchádza z EÚ, nepozdáva.

Britské média poukazujú na to, že premiérka takto fakticky dostala poverenie od občanov a môže si dovoliť nastaviť širšie mantinely v rokovaniach s členskými krajinami EÚ a nemusí sa obávať, keď bude nútená pritvrdiť – obyvatelia ostrovov jej to určite prepáčia. Je jasné, že jednou z priorít vlády bude sprísnenie migračných kontrol a nedá sa očakávať liberalizácie prijímania prisťahovalcov alebo zvýšenia ročných limitov.

Britské média upozorňujú na to, že domáci finančníci majú odlišný názor ako vláda a strata európskeho trhu ich straší oveľa viac, ako prílev migrantov. Britské banky, ktoré majú veľmi silné postavenie na európskom finančnom trhu, môžu stratiť väčšinu svojich pozícií. Menšie domáce banky majú ešte väčší strach, ako tie väčšie – medzinárodné, ktoré predsa majú za chrbtom silnú podporu a majú viac variantov na to, ako sa zachrániť a nestratiť svoje pozície v biznise.

Britské média prízvukujú, že mnohí Briti sa obávajú, že prisťahovalci ohrozia pracovné príležitosti vo Veľkej Británii a mnohí domáci obyvatelia prídu o zamestnanie. Obávajú sa taktiež veľkej konkurencie na pracovnom trhu, zníženia miezd a nárastu kriminality. Vôbec im nepridáva optimizmus prísľub vlády znížiť počet prisťahovalcov, ktorí ročne prichádzajú na ostrovy z 300 tisíc na 100 tisíc. Berú to iba ako kozmetickú úpravu, ale nie radikálne riešenie problému.

Briti majú obavy aj z oslabenia domácej valuty, veď v ostatných mesiacoch libra poklesla až o 18%. Najnovší prieskum ukázal, časť Britov zmenila svoj pohľad na Brexit: dnes už iba 47% respondentov by hlasovalo za vystúpenie z Európskej únie a takmer rovnaký počet - 46% za to, aby Veľká Británia aj naďalej zostala súčasťou Európskej únie. Zvyšných 7% opýtaných ani dnes nevedeli sa zorientovať v tom, čo by pre nich bolo lepšie.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1168x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1702x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1625x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1442x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,