asfasdf ×

NázorObčana.sk

Opačná strana Brexitu: V Škótsku sa začal zber podpisov pod petíciu za vystúpenie z Veľkej Británie a zotrvanie v EÚ

 Aktuality

Veľká Británia sa trhá na kusy. Polovica obyvateľov by chcela preč z Európskej únie, ale druhá polovica chce zostať. Odlišné postoje k zotrvávaniu v EÚ majú vo všetkých štyroch „ostrovčekoch“ Spojeného kráľovstva.

30 Október
2016 18:43:00

 

Foto: Facebook

Tie rozdiely nie sú veľké, ale predsa sú. Kým nepatrná väčšina Angličanov predsa chce sa „rozviesť“ s úniou, v Škótsku, Severnom Írsku a Walese sú nálady obyvateľstva trochu odlišné. Najhlasnejšie za zotrvanie v EÚ sa vyslovujú v Škótsku. Ale čo majú robiť Škóti, ak celá Veľká Británia odchádza z EÚ? Majú iba jedno východisko: aby zostali v EÚ, musia vystúpiť zo Spojeného kráľovstva.

A preto sa v Škótsku rozbehla petícia za výstup krajiny z Veľkej Británie. Už v priebehu prvého dňa petičnej kampane ju podpísalo viac ako 8 tisíc Škótov. Zvedavci si informácie o tejto petícii môžu nájsť na Twitteri na adrese: #ThrowScotlandOut. Na druhej strane je  online petícia na stránke 38degrees.org.uk už zrušená.


Škótske média poznamenávajú, že podpisy na petícii pribúdajú s kozmickou rýchlosťou, čo svedčí o tom, že obyvateľom Škótska oveľa viac záleží na zotrvaní v Európskej únii, ako na „manželstve“ s Angličanmi. Taktiež škótski novinári poukazujú na to, že väčšina Škótov nie je nadšená tým, že ich krajina je súčasťou Veľkej Británie. Je v tom aj rivalita medzi Angličanmi a Škótmi, ktorá trvá už niekoľko storočí.

Škótske média prízvukujú, že usporiadanie referenda v Škótsku by bolo to posledné, čo chce britská vláda. Viac razy to povedala aj premiérka Theresa Mayová. Zatiaľ britská vláda má páky na to, aby zamedzila usporiadaniu referenda v Škótsku, avšak situácia na ostrovoch sa mení s každým týždňom a to, čo nie je možné dnes, môže byť reálne už zajtra. Škótska vláda a drvivá väčšina obyvateľov Škótska naopak sú rozhodnutí bojovať o zotrvávanie v EÚ.

  

Organizátori petičnej akcie poukazujú nielen na politické a sociálne výhody zotrvania krajiny v EÚ, ale aj na ekonomické. Samozrejme, ich hlavným esom je pôsobenie na spoločnom trhu Európskej únie. Aktivisti kampane chcú zapojiť do nej čo najviac mladých ľudí a osloviť tých, ktorí sa ešte nerozhodli, alebo aj tých, ktorí zatiaľ na celé tieto žabomyšie vojny pozerajú ako na zbytočný rozruch. Práve v radoch potenciálnych nerozhodnutých voličov organizátori petičnej kampane chcú získať „rezervy“ a dotiahnuť petičnú akciu do víťazného konca.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 414x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 401x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 646x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 928x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,