asfasdf ×

NázorObčana.sk

Brexit „á la Londýn“ a „á la Edinburgh“ má rôzne podoby alebo prečo britská premiérka musí zháňať lepidlo

 Aktuality

Postoj voči Brexitu vnútri samotnej Veľkej Británie vôbec nie je jednotný. Kým vláda v Londýne aj keď s nevoľou, ale predsa je rozhodnutá pokračovať v súlade s výsledkami referenda o výstupe z EÚ, ostatní to vidia inak.

31 Október
2016 18:56:44

 

Foto: Facebook

Najväčšie názorové rozdiely sú bezpochyby medzi Londýnom a Edinburghom. Škótska vláda ponúka vlastnú verziu Brexitu, ktorá jej umožní zabezpečiť zotrvávanie krajiny v Európskej únii alebo minimálne na jednotnom európskom trhu. Škótska premiérka označila tento variant za „flexibilný”. Podčiarkla, že najviac sa bude snažiť práve o to, aby Škótsko zostalo na jednotnom trhu Európskej únie – na rozdiel od Veľkej Británie. Britskej premiérke Therese Mayovej tento variant, pochopiteľne, nevonia.

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová po stretnutí štyroch predsedov vlád Spojeného kráľovstva, ktoré zvolali z iniciatívy Theresy Mayovej, podčiarkla, že toto stretnutie ju nenadchlo a britská premiérka ju nepresvedčila. Prezradila, že Škótsko má vlastný plán: „Škótska vláda má vlastnú – flexibilnú verziu vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie, ktorá nám umožní pôsobenie na vnútornom trhu EÚ aj naďalej,“ zdôraznila.

Theresa Mayová zorganizovala stretnutie s lídrami Škótska, Walesu a Severného Írska a presviedčala ich, aby boli jednotní a varovala, že rozkol v „koalícii“ by mal veľmi zlé následky. Britské média v tejto súvislosti prízvukujú, že Mavová sa snaží „pozlepovať“ štyri krajiny, ktoré tvoria Spojené kráľovstvo a to, že na to potrebuje veľmi silné „lepidlo“, aby to dokázala zlepiť.

Nicola Sturgeonová naopak neskrývala pred novinármi, že toto stretnutie ju rozčarovalo, neprinieslo nič nové a niektoré horúce otázky zostali nezodpovedané. Zopakovala, že britská verzia Brexitu nie je tá najlepšia. „Máme vlastnú flexibilnú verziu, ako by sa to dalo zvládnuť. Chceme, aby Škótsko zostalo na jednotnom trhu Európskej únie. A to aj v tom prípade, ak zvyšok Veľkej Británie ho opustí. Škótsko má vlastné záujmy a vlastnú cestu,“ podčiarkla Nikola Sturgeonová.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 477x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 648x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 520x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 769x 👤eugenius
,