asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ženevský inštitút výskumu medzinárodných vzťahov a rozvoja nazval štáty, ktoré boli najviac postihnuté v následku sankčnej vojny proti Rusku

 Aktuality

Ženevský inštitút výskumu medzinárodných vzťahov a rozvoja vykonal pozoruhodný prieskum: zisťoval, ktoré štáty boli najviac postihnuté v následku sankčnej vojny proti Rusku. Zistilo sa, že sú to pobaltské krajiny – Estónsko, Litva a Lotyšsko.

09 November
2016 20:35:50

 

Foto: Delfi.lt

Analytici Ženevského inštitútu výskumu medzinárodných vzťahov a rozvoja /PSIG/ vo svojej správe uvádzajú, že najviac sa zmenšil export tovarov z Estónska do Ruska. Kým v r. 2013 export Estónska do Ruska tvoril 39,5% celkového množstva exportovaných tovarov mimo Európskej únie, vlani tento ukazovateľ dosiahol už iba 26,8%, teda sa znížil hneď o 12,7%. V tomto roku stagnácia pokračuje.

V Lotyšsku zníženie exportu do Ruska dosiahlo 10,7%, v Litve 9,1%, na Slovensku 7,7%, v Česku 7,3%, v Poľsku 7,2%, vo Fínsku 7,1% a pod. Celkovo v ostatných mesiacoch sa export tovarov z EÚ do Ruska znížil o 2,8%.

„Zistili sme, že ekonomické straty krajín EÚ nie sú závislé na tom, nakoľko tieto krajiny podporujú alebo nepodporujú sankcie,“ povedala expertka Ženevského inštitútu výskumu medzinárodných vzťahov a rozvoja Erika Moretová. „Aj keď Grécko a Taliansko mali najmenšie straty a najmenšie problémy kvôli sankciám, predsa najhlasnejšie vyzývajú, aby EÚ tieto sankcie zrušila. Paradoxne export Grécka do Ruska sa v niektorých odvetviach dokonca zvýšil,“ podčiarkla.

„Najmenej poškodená sankciami bola Veľká Británia, ktorej čiastka exportu do Ruska sa znížila iba o 0,6%, Portugalska o 0,7%, Grécka a Írska o 1,0%, Talianska o 2,2% v porovnaní s úrovňou exportu v r. 2013. Naopak najväčšie zástancovia pokračovania a posilnenia sankcií voči Rusku – Estónsko, Lotyšsko, Litva a Poľsko patria do kategórie krajín, ktoré boli najviac poškodené sankciami,“ pripomenula Erika Moretová.

Poukazuje na to, že ak sankcie budú zrušené bez, ako prízvukuje, „dosiahnutia politických výsledkov“, tento fakt cítiteľne otrasie jednotou Európskej únie. „Všetko to môže spochybniť efektivitu a účinnosť sankcií a stať sa serióznou hrozbou v budúcnosti. EÚ uvalila na Rusko rôzne sankcie v súvislosti s ukrajinskou krízou a anexiou Krymu v r. 2014. Na oplátku Rusko zakázalo dovoz poľnohospodárskej produkcie z krajín Európskej únie,“ pripomenula v závere Erika Moretová.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 546x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 475x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 709x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 985x 👤eugenius
,