asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ženevský inštitút výskumu medzinárodných vzťahov a rozvoja nazval štáty, ktoré boli najviac postihnuté v následku sankčnej vojny proti Rusku

 Aktuality

Ženevský inštitút výskumu medzinárodných vzťahov a rozvoja vykonal pozoruhodný prieskum: zisťoval, ktoré štáty boli najviac postihnuté v následku sankčnej vojny proti Rusku. Zistilo sa, že sú to pobaltské krajiny – Estónsko, Litva a Lotyšsko.

09 November
2016 20:35:50

 

Foto: Delfi.lt

Analytici Ženevského inštitútu výskumu medzinárodných vzťahov a rozvoja /PSIG/ vo svojej správe uvádzajú, že najviac sa zmenšil export tovarov z Estónska do Ruska. Kým v r. 2013 export Estónska do Ruska tvoril 39,5% celkového množstva exportovaných tovarov mimo Európskej únie, vlani tento ukazovateľ dosiahol už iba 26,8%, teda sa znížil hneď o 12,7%. V tomto roku stagnácia pokračuje.

V Lotyšsku zníženie exportu do Ruska dosiahlo 10,7%, v Litve 9,1%, na Slovensku 7,7%, v Česku 7,3%, v Poľsku 7,2%, vo Fínsku 7,1% a pod. Celkovo v ostatných mesiacoch sa export tovarov z EÚ do Ruska znížil o 2,8%.

„Zistili sme, že ekonomické straty krajín EÚ nie sú závislé na tom, nakoľko tieto krajiny podporujú alebo nepodporujú sankcie,“ povedala expertka Ženevského inštitútu výskumu medzinárodných vzťahov a rozvoja Erika Moretová. „Aj keď Grécko a Taliansko mali najmenšie straty a najmenšie problémy kvôli sankciám, predsa najhlasnejšie vyzývajú, aby EÚ tieto sankcie zrušila. Paradoxne export Grécka do Ruska sa v niektorých odvetviach dokonca zvýšil,“ podčiarkla.

„Najmenej poškodená sankciami bola Veľká Británia, ktorej čiastka exportu do Ruska sa znížila iba o 0,6%, Portugalska o 0,7%, Grécka a Írska o 1,0%, Talianska o 2,2% v porovnaní s úrovňou exportu v r. 2013. Naopak najväčšie zástancovia pokračovania a posilnenia sankcií voči Rusku – Estónsko, Lotyšsko, Litva a Poľsko patria do kategórie krajín, ktoré boli najviac poškodené sankciami,“ pripomenula Erika Moretová.

Poukazuje na to, že ak sankcie budú zrušené bez, ako prízvukuje, „dosiahnutia politických výsledkov“, tento fakt cítiteľne otrasie jednotou Európskej únie. „Všetko to môže spochybniť efektivitu a účinnosť sankcií a stať sa serióznou hrozbou v budúcnosti. EÚ uvalila na Rusko rôzne sankcie v súvislosti s ukrajinskou krízou a anexiou Krymu v r. 2014. Na oplátku Rusko zakázalo dovoz poľnohospodárskej produkcie z krajín Európskej únie,“ pripomenula v závere Erika Moretová.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1450x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1976x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1875x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1646x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,