asfasdf ×

NázorObčana.sk

Tajomník Rady bezpečnosti Ruska Nikolaj Patrušev: „Nedovolíme nikomu exportovať k nám svoje vlastné problémy“

 Aktuality

Tajomník Rady bezpečnosti Ruska generál Nikolaj Patrušev na tlačovej konferencii porozprával o najnovšom dianí vo svete, o tom, čo sa deje v „horúcich lokalitách“ a prezradil, aké hrozby pre Rusko, podľa vedenia krajiny, existujú v súčasnosti.

10 November
2016 19:44:34

 

Foto: Facebook

Tajomník Rady bezpečnosti RF Nikolaj Patrušev si myslí, že nadmerné ambície mnohých krajín provokujú ustavične nové výzvy a hrozby v oblasti bezpečnosti v rozličných regiónoch sveta a už sa stali vážnou prekážkou k regenerácii dvojstranného a mnohostranného úsilia, zameraného na urovnanie krízových situácií.

„K hrozbám bezpečnosti krajiny my, rovnako ako prv, zaraďujeme narastanie silového potenciálu NATO a prideľovanie globálnych funkcií tejto organizácii, približovanie vojenskej infraštruktúry členských krajín k hraniciam Ruska, vyvíjanie nových druhov zbraní, vytváranie globálneho systému protiraketovej obrany,“ vyhlásil Nikolaj Patrušev v rozhovore  pre tlačovú agentúru RIA Novosti.

Podľa jeho slov bezprecedentnou hrozbou medzinárodnému mieru a bezpečnosti zostáva terorizmus, okrem iného aj v podobe medzinárodnej teroristickej organizácie Islamský štát v Iraku a Levante. Arénou boja s ISIL sa stala Sýria, Irak, Líbya, Jemen, Afganistan a celý rad ďalších štátov.

Ako pripomenul tajomník Rady bezpečnosti, Ruská federácia sa na žiadosť legitímnej sýrskej vlády na jeseň roku 2015 aktívne zapojila do likvidácie teroristov na území Sýrskej arabskej republiky.

„Pritom je očividné, že len naše akcie nebudú stačiť, pretože boj so zlom súčasnosti si vyžaduje kolektívne úsilie medzinárodného spoločenstva,“ zdôraznil Nikolaj Patrušev. „Už sme to neraz vyhlásili a sme pripravení pokračovať v spolupráci so všetkými zainteresovanými stranami.“

Podľa jeho slov, pred dvomi rokmi počet regionálnych ohnísk konfliktov doplnila Ukrajina. Washington a Brusel aktívne prispeli k organizovaniu protiústavného prevratu v Kyjeve, v dôsledku čoho na východe krajiny tlie občianska vojna, ktorú ukrajinské vládne kruhy nemajú v úmysle skončiť a sabotujú preto plnenie prevzatých záväzkov.

Zároveň, ako poznamenal Nikolaj Patrušev, nech by bola aktuálna situácia vo svete akákoľvek, Rusko naďalej dôsledne realizuje svoju predstavu globálnej bezpečnosti. Jej podstata je jednoduchá: hlavná úloha medzinárodného práva, priorita mierového urovnania protirečení v rámci existujúcej štruktúry medzinárodných organizácií na čele s OSN, neprípustnosť zákulisných dohôd a jednostranných akcií, blokovej politiky, neprípustnosť zasahovania do vnútorných záležitostí suverénnych štátov.

„ Rusko sa vyhýbalo a bude vyhýbať akémukoľvek zasahovaniu do vnútorných záležitostí suverénnych štátov, čo však neznamená, že dovolíme komukoľvek exportovať do našej krajiny ich vlastné problémy. Takýmto pokusom budeme čeliť tvrdo a nekompromisne,“ vyhlásil tajomník Rady bezpečnosti Ruska.

Čo sa týka vzťahov s USA, podľa slov Nikolaja Patruševa, „sme pripravení spolupracovať s americkými partnermi na základe rovnoprávnosti a vzájomného rešpektovania obojstranných záujmov". Momentálne však USA ešte vždy pokladá Rusko za hlavnú hrozbu svojej národnej bezpečnosti.

„Nás nijako neprekvapuje uvažovanie Washingtonu, kritériá, podľa ktorých stavia Rusko do jedného radu s organizáciou ISIL a horúčkou Ebola vo svojej stratégii národnej bezpečnosti,“  skonštatoval tajomník Rady bezpečnosti Ruska. Pripomenul, že nedávno bývalý šéf CIA David Petraeus uverejnil článok v autoritatívnom časopise Foreign Policy, kde nazval Rusko „potenciálnou hrozbou pre existenciu USA“.

„Samozrejme, keď v hlavách amerických politikov prevládajú takéto nálady a keď sa stereotypy prostredníctvom médií prenášajú medzi radových občanov, potom sotva možno nadviazať konštruktívny a všestranný dialóg o rozsiahlom okruhu otázok,“ domnieva sa Nikolaj Patrušev.

Podľa jeho slov, otázky vyvolávajú tiež spôsoby ochrany pred domnelou „ruskou hrozbou“. Napríklad, rozmiestnenie zložiek systému protiraketovej obrany pri ruských hraniciach. Z tých zariadení sa dajú vystreľovať okrídlené rakety, v dosahu ktorých sa nachádzajú mnohé objekty ruskej strategickej infraštruktúry. Američania, samozrejme, takúto možnosť zavrhujú, ale reálne argumenty poskytnúť nie sú schopní.

Prednedávnom Washington vyhlásil, že EuroPRO mieri na Irak. Potom sa zákonite vynára otázka: prečo bola základňa v rumunskom Deveselu uvedená do prevádzky po dosiahnutí pokroku v iránskej otázke? Rusko vychádza z toho, že v súčasnej medzinárodnej situácii je rovnako kontraproduktívny ako odchod do izolácie, tak aj pokusy izolovať iných hráčov.

„Ako ukazujú skúsenosti z najnovších dejín, vzájomné vzťahy Ruska a USA sa skôr či neskôr znormalizujú, tým väčšmi, že ďalšia ich degradácia nezodpovedá záujmom ani Moskvy, ani Washingtonu,“ spomenul Nikolaj Patrušev. Okrem toho, povedal, že v aparáte Rady bezpečnosti RF analyzovali programové dokumenty, ktoré boli prijaté na samite NATO vo Varšave, a tiež sprievodné podujatia.

„Na základe uvedeného možno prísť k nečakaným záverom: nejde o nijakú serióznu revíziu vojenskej doktríny NATO. Ide len o doladenie dokumentácie do reálií tej stratégie, ktorú uskutočňovalo NATO od skončenia „studenej vojny“, poznamenal tajomník Rady bezpečnosti Ruska. Dodal, že summit presvedčivo ukázal, že táto aliancia sa nikdy nezriekla doktríny, ktorá vznikla v čase konfrontácie dvoch veľmocí.

Nikolaj Patrušev venoval mimoriadnu pozornosť termínom, ktoré používa Brusel. „Potláčanie“, „naháňanie strachu“, „zavrhovanie“ – zodpovedá hádam tento slovník obrazu organizácie s globálnym dosahom a mnohostrannými kompetenciami, ktorý o nej vytvárajú bruselskí propagandisti? Takéto koncepcie väčšmi svedčia vojenskému politickému bloku, ktorého prioritou je podrobiť slabé štáty vôli silnejšieho na plnenie úloh, ktoré vyhovujú jemu samotnému.

Scenáre, ktoré tento blok overuje na manévroch, nekladú na prvé miesto boj s terorizmom alebo likvidáciu následkov živelných pohrôm, ale mechanicky praktiky z čias „studenej vojny“, aj keď v menšom rozsahu. Brusel zatvára oči pred tým, že euroatlantickej bezpečnosti hrozia oveľa závažnejšie a reálnejšie hrozby, ako „hybridná vojna“, ktorej plány údajne pripravuje Rusko.

„Bod prvý deklarácie transatlantickej bezpečnosti, prijatej vo Varšave lídrami štátov a vlád NATO, už od prvých slov poukazuje na hlavnú hrozbu – Rusko, ktoré akože “podrylo základy európskeho systému“, skonštatoval. „Mimochodom ISIL sa spomína až v ôsmom bode, aj to len v kontexte použitia lietadiel včasnej výstrahy AWACS.“

Podľa jeho slov v danej situácii Rusko naďalej využíva možnosti dialógu Rady bezpečnosti Rusko - NATO, naďalej pracuje na dvojstranných dohodách o odvrátení incidentov na otvorenom mori a vo vzdušnom priestore.

„Som presvedčený, že spoločným úsilím svetového spoločenstva sa napokon podarí vybudovať efektívnu architektúru jednotnej a nedeliteľnej bezpečnosti, pri ktorej vojenské politické bloky sa zmenia na neužitočný anachronizmus,“ zdôraznil v závere tajomník Rady bezpečnosti Ruska Nikolaj Patrušev.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1003x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1535x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1501x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1309x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,