asfasdf ×

NázorObčana.sk

Alexander Lukaševič: „Žiaľ, na Ukrajine sú sily, ktoré nemajú záujem o urovnanie konfliktu“

 Aktuality

Na zasadnutí Stálej rady OBSE vo Viedni vystúpil stály predstaviteľ Ruska pri OBSE Alexander Lukaševič, ktorý porozprával o súčasnej na Ukrajine, ostreľovaní ukrajinskej armády a o nutnosti splniť Minské dohody.

11 November
2016 20:40:46

 

Foto: MZV

V úvode poukázal ma zložitú bezpečnostnú situáciu na juhovýchode Ukrajiny a podčiarkol, že vyvoláva vážne znepokojenie. „Ozbrojené sily Ukrajiny pokračujú v ostreľovaní civilných objektov. Od 24. októbra do 1. novembra médiá zaznamenali 9 krát paľbu bezprostredne na obytné štvrte, ktoré sú pod kontrolou domobrany. Okrem Makejevky sa opakovane pod delostreleckou paľbou ocitol Doneck.

Stúpa počet porušení režimu prerušenia paľby. Ukrajinskí vojaci sa už ani neskrývajú, ako to bolo prv, pred pozorovateľmi médií. Zo správ Misie vidieť, že ozbrojené sily Ukrajiny ostreľujú prevažne územie, ktoré je pod kontrolou domobrany. V týchto podmienkach vyzývame médiá, aby urýchlili prípravu súhrnnej správy o paľbe na obce v Donbase a zničení občianskej infraštruktúry za celý čas konfliktu.

Podľa údajov médií sa 24. až 31. októbra za nárazníkovou zónou sústredilo viac ako dvesto kusov ukrajinskej vojenskej techniky. Z tohto dôvodu sa prudko znížila sloboda pohybu pozorovateľov v „oblasti bezpečnosti“ na území kontrolovanom ozbrojenými silami Ukrajiny. SMM konštatujú, že v poslednom čase väčšinu prekážok pozorovateľom, mimo oblastí oddelenia, kladú ukrajinskí vojaci.

Na druhých úsekoch vytýčenej nárazníkovej zóny boli zo strany ozbrojených síl Ukrajiny zaznamenané pokusy o obsadenie ďalších území, o postavenie opevnených objektov a o zaujatie predných pozícií.

Naďalej pokračuje degradácia slobody masovokomunikačných prostriedkov a práv novinárov, čo si všimli aj v SMM. Rovnako ako predtým funguje webová stránka „Mierotvorca“, radikáli sa vyhrážajú a vytláčajú nepohodlných predstaviteľov médií. Z mediálneho priestoru cieľavedome vytláčajú ruský jazyk a kultúru, občanom vnucujú unifikované názory, okrem iného ešte aj skresľujúce dejiny.

Z politických motívov dochádza k prenasledovaniu tých, čo nesúhlasia s konaním vládnych orgánov. Stovky ľudí protizákonne držia vo vyšetrovacej väzbe a v tajných väzniciach Bezpečnostnej služby Ukrajiny. Existujú údaje, že dochádza k mučeniu a znevažovaniu ľudskej dôstojnosti.

Na záver ešte raz chceme pripomenúť, že nejestvujú alternatívy k plneniu Minských dohôd na mierové urovnanie konfliktu. Žiaľ, na Ukrajine sú sily, ktoré nemajú záujem o urovnanie konfliktu. Môže to mať rozličné príčiny – požiadavky zvonka, želanie získať ďalšie príjmy zo „šedých“ korupčných aktivít, nacionalistická „intoxikácia“.

Treba dôsledne ísť vpred po ceste mierového urovnania na základe minského dokumentu „Komplex opatrení“, a to v plnej šírke a dôslednosti. V tomto kontexte podporujeme myšlienku zostrojenia „cestovnej mapy“ ďalších krokov. Pokladáme za nevyhnutné zabezpečiť realizáciu „vzorca Franka Steinmeiera“ o spôsobe pôsobenia zákona o osobitnom štatúte jednotlivých rajónov Doneckej a Luhanskej oblasti.

Vyzývame Kyjev, aby prestal blokovať platnosť zákona o amnestii a všemožne sa začal venovať ústavnej reforme, ktorá bude zohľadňovať záujmy obyvateľov Donbasu. Upozorňujeme, že treba predísť humanitárnej katastrofe u obyvateľstva Juhovýchodu a treba vyčleniť tento región z ostatnej časti Ukrajiny.

Kvôli tomuto by mal Kyjev úplne odstúpiť od humanitárnej blokády a začať plniť svoje štátne sociálne záväzky. Inými slovami, naši ukrajinskí partneri by sa už mali konečne seriózne pustiť do plnenia záväzkov, ktoré prezident Petro Porošenko prijal 12. februára 2015 a ktoré schválila rezolúcia 2202 Bezpečnostnej rady OSN 17. februára 2015,“ zdôraznil v závere  stály predstaviteľ Ruska pri OBSE Alexander Lukaševič,

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 478x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 649x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 520x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 770x 👤eugenius
,