asfasdf ×

NázorObčana.sk

Škóti dajú Brexit na súd! Premiérka Nicola Sturgeonová tvrdí, že Vrchný súd má pravdu a o odchode Veľkej Británie z EÚ ešte vôbec nie je rozhodnuté

 Aktuality

Britskí politici a iní kompetentní, ktorí si neželajú odchod Veľkej Británie z Európskej únie, sa chytajú každej slamky, aby zabránili výstupu Spojeného kráľovstva z EÚ. Škótska vláda najnovšie sa opiera na rozhodnutie Vrchného súdu.

15 November
2016 09:13:07

 

Foto: Facebook

Keďže britský Vrchný súd vyniesol verdikt, že o výstupe Veľkej Británie z EÚ by mal predsa rozhodnúť parlament Spojeného kráľovstva, mnohí politici, aj napriek výsledkom celoštátneho referenda, vyhlasujú, že ani britská vláda, ani samotná premiérka Theresa Mayová nemajú právo odštartovať proces vystúpenia krajiny z EÚ bez súhlasu parlamentu. Odvolávajú sa na britskú legislatívu.

Britské média prízvukujú, že rozhodnutie Vrchného súdu značne skomplikovalo život vláde a osobne premiérke Therese Mayovej, ktorá dosť suverénne vyhlasovala, že nemieni čakať na rozhodnutie parlamentu a v súlade s britskými zákonmi môže odštartovať Brexit v čase, ktorý uzná za vhodný. Prízvukovala, že rozhodujúcim momentom je vôľa ľudí, ktorí si ju vyslovili v referende. Vrchný súd však poriadne zamiešal karty a teraz všetci čakajú, ako britský Najvyšší súd dokáže celú situáciu vyriešiť.

Britská premiérka, ktorá by sa chcela stať možno druhou „železnou lady“ a bezpochyby má aj tvrdohlavú britskú povahu, zopakovala, že aj po rozhodnutiu Vrchného súdu nemieni cúvať a pristupovať na zbytočné kompromisy: spustí proces výstupu krajiny z únie vo vhodnom čase – a nebude sa obzerať na to, čo si myslia v parlamente. Samozrejme, hneď sa odvolala voči rozsudku Vrchného súdu a je presvedčená, že Najvyšší súd, ktorý o osude Brexitu začne diskutovať 5. decembra, sa rozhodne správne a komplikácie odpadnú.

Na druhej strane škótska „železná lady“ Nicola Sturgeonová tiež pritvrdila a vyhlásila, že škótska vláda uznáva rozhodnutie Vrchného súdu a považuje ho za správne. Prízvukovala, že v prípade, ak britská vláda bude postupovať nezákonne, generálny prokurátor Škótska sa obratí na súd a bude žalovať samotnú súčasnú vládu Veľkej Británie. Škóti neváhajú zájsť až tak ďaleko, pretože nechcú vystupovať z Európskej únie.

Nicola Sturgeonová najnovšie vyhlásila: „Členstvo v EÚ nemôže byť zrušené iba kvôli tomu, že si to tak želá britská premiérka. O tom musí rokovať britský parlament a o tom by mal aj hlasovať,“ podčiarkla. Dodala, že aj samotnú aktiváciu článku 50 by najprv mal schváliť  parlament Veľkej Británie – a to aj s podporou škótskeho parlamentu.

Britské média, samozrejme, podrobne komentujú všetky tieto peripetie. Podotýkajú, že je to mimoriadne komplikovaná a citlivá otázka a pripomínajú, že aj napriek svojej obrovskej váhe a dôležitosti referendum nemá vo Veľkej Británii právnu silu a preto v súčasnosti existuje  toľko špekulácií na margo toho, mali by výsledky celonárodného referenda prevážiť na miske váh vo veci výstupu z EÚ alebo o tom predsa zasa rozhodnú politici.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 515x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 462x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 697x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 980x 👤eugenius
,