asfasdf ×

NázorObčana.sk

Škóti dajú Brexit na súd! Premiérka Nicola Sturgeonová tvrdí, že Vrchný súd má pravdu a o odchode Veľkej Británie z EÚ ešte vôbec nie je rozhodnuté

 Aktuality

Britskí politici a iní kompetentní, ktorí si neželajú odchod Veľkej Británie z Európskej únie, sa chytajú každej slamky, aby zabránili výstupu Spojeného kráľovstva z EÚ. Škótska vláda najnovšie sa opiera na rozhodnutie Vrchného súdu.

15 November
2016 09:13:07

 

Foto: Facebook

Keďže britský Vrchný súd vyniesol verdikt, že o výstupe Veľkej Británie z EÚ by mal predsa rozhodnúť parlament Spojeného kráľovstva, mnohí politici, aj napriek výsledkom celoštátneho referenda, vyhlasujú, že ani britská vláda, ani samotná premiérka Theresa Mayová nemajú právo odštartovať proces vystúpenia krajiny z EÚ bez súhlasu parlamentu. Odvolávajú sa na britskú legislatívu.

Britské média prízvukujú, že rozhodnutie Vrchného súdu značne skomplikovalo život vláde a osobne premiérke Therese Mayovej, ktorá dosť suverénne vyhlasovala, že nemieni čakať na rozhodnutie parlamentu a v súlade s britskými zákonmi môže odštartovať Brexit v čase, ktorý uzná za vhodný. Prízvukovala, že rozhodujúcim momentom je vôľa ľudí, ktorí si ju vyslovili v referende. Vrchný súd však poriadne zamiešal karty a teraz všetci čakajú, ako britský Najvyšší súd dokáže celú situáciu vyriešiť.

Britská premiérka, ktorá by sa chcela stať možno druhou „železnou lady“ a bezpochyby má aj tvrdohlavú britskú povahu, zopakovala, že aj po rozhodnutiu Vrchného súdu nemieni cúvať a pristupovať na zbytočné kompromisy: spustí proces výstupu krajiny z únie vo vhodnom čase – a nebude sa obzerať na to, čo si myslia v parlamente. Samozrejme, hneď sa odvolala voči rozsudku Vrchného súdu a je presvedčená, že Najvyšší súd, ktorý o osude Brexitu začne diskutovať 5. decembra, sa rozhodne správne a komplikácie odpadnú.

Na druhej strane škótska „železná lady“ Nicola Sturgeonová tiež pritvrdila a vyhlásila, že škótska vláda uznáva rozhodnutie Vrchného súdu a považuje ho za správne. Prízvukovala, že v prípade, ak britská vláda bude postupovať nezákonne, generálny prokurátor Škótska sa obratí na súd a bude žalovať samotnú súčasnú vládu Veľkej Británie. Škóti neváhajú zájsť až tak ďaleko, pretože nechcú vystupovať z Európskej únie.

Nicola Sturgeonová najnovšie vyhlásila: „Členstvo v EÚ nemôže byť zrušené iba kvôli tomu, že si to tak želá britská premiérka. O tom musí rokovať britský parlament a o tom by mal aj hlasovať,“ podčiarkla. Dodala, že aj samotnú aktiváciu článku 50 by najprv mal schváliť  parlament Veľkej Británie – a to aj s podporou škótskeho parlamentu.

Britské média, samozrejme, podrobne komentujú všetky tieto peripetie. Podotýkajú, že je to mimoriadne komplikovaná a citlivá otázka a pripomínajú, že aj napriek svojej obrovskej váhe a dôležitosti referendum nemá vo Veľkej Británii právnu silu a preto v súčasnosti existuje  toľko špekulácií na margo toho, mali by výsledky celonárodného referenda prevážiť na miske váh vo veci výstupu z EÚ alebo o tom predsa zasa rozhodnú politici.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1306x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1820x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1735x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1538x 👤eugenius
,