asfasdf ×

NázorObčana.sk

Britská vláda pritvrdila: prízvukuje, že aj po aktivácii článku 50 môže Brexit zastaviť, kedy to uzná za vhodné

 Aktuality

Britská vláda v „bitke o Brexit“ nemieni poľaviť a robiť ústupky. Premiérka Theresa Mayová pre média prezradila, že vláda vytasí ten najostrejší meč: vládni právnici pripravujú „železobetónové“ dôkazy, že Brexit dá sa hocikedy stopnúť.

16 November
2016 18:39:47

 

Foto: Facebook

Nedokážu, samozrejme, razantne ovplyvniť rozhodnutie Najvyššieho súdu v tejto otázke, ale čiastočne ovplyvňovať decembrové debaty v tejto inštitúcii bezpochyby môžu: budú sa odvolávať na určité časti britskej ústavy a niektoré paragrafy zákonov, ktorí, podľa ich mienky, potvrdzujú spravodlivosť tvrdení premiérky a zákonnosť konania celej vlády.

Britské média uvádzajú, že cieľ týchto „šarapát“ je absolútne jasný: vláda by sa chcela za každú cenu vyhnúť hlasovaniu v parlamente o odchode Veľkej Británie z EÚ, pretože vôbec nie je jasné, ako dopadne. Preto premiérka a iní členovia vlády neustále opakujú, že je v kompetencii vlády hocikedy zastaviť Brexit a aktivácia povestného článku 50. Lisabonskej zmluvy môže byť kedykoľvek pozastavená.

Novinári a analytici prízvukujú, že vláda má vlastne posledný pokus na to, aby sa vyhla alebo aspoň nejako ovplyvnila hlasovanie parlamentu v otázke „rozvodu“ Veľkej Británie a Európskej únie. Opakujú, že rozhodnutie Vrchného súdu skomplikovalo celú situáciu a svetlo na konci tunelu môže objaviť už iba asi Najvyšší súd.

Provládne média stále apelujú k rozumu a triezvosti kompetentných a poukazujú na to, že ide o to, aby neboli porušené občianske a ľudské práva obyvateľov Veľkej Británie, veď odchodom z EÚ Briti určite stratia časť práv, ktoré im zaručuje akt o Európskom spoločenstve z roku 1972, pretože Británia je súčasťou spoločnej Európy.

Analytici poukazujú na to, že sú dokonca varianty, keď aj ovce môžu zostať celé, aj vlci budú sýte. Ak by vládnym právnikom podarilo efektívne zaúradovať a presvedčiť členov Najvyššieho súdu, že vláda predsa má právo zastaviť Brexit, potom aj konečné rozhodnutie o výstupe Británie z EÚ nemusí byť na zodpovednosti poslancov: ak o tom ozaj môže rozhodnúť vláda, potom debaty a hlasovanie v parlamente už môžu byť čisto „platonickými“ a celá zodpovednosť za riešenie tejto mimoriadne komplikovanej otázky bude na vláde. 

Dnes by asi ani Nostradamus sa neodvážil predpovedať, ako by dopadlo hlasovanie v parlamente. Časť poslancov je za odchod z únie, ostatní sú proti. Ich počet je takmer rovnaký. Sú aj prívrženci „tretej cesty“. Je to skupina takmer 80 poslancov pod vedením Tima Farrona, ktorí žiadajú usporiadanie druhého referenda na margo vystúpenia Veľkej Británie z EÚ. Ich oponenti však prízvukujú, že na to nie je žiaden dôvod: občania v referende už vyjadrili svoj postoj – prečo by sa muselo konať ďalšie referendum?..

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

The National Interest pripomenul Spojeným štátom právo Ruska na Krym

 

Krym sa stal ruským ešte v roku 1783. Rusi neraz v krvavých bojoch bránili polostrov – proti V. Británi...

📅15.01.2018 0 1291x 👤eugenius

Bývalý analytik CIA Raymond McGovern: do volieb v USA nezasahovalo Rusko, ale FBI

 

Americké spravodajské služby, vrátane FBI, sa pokúsili zasiahnuť do volieb prezidenta USA v roku 2016. T...

📅15.01.2018 1 1131x 👤eugenius

Dediční bulharskí separatisti začali nové povstanie

 

Obyvatelia troch regiónov na severozápade Bulharska sa mienia pripojiť k Rumunsku, informoval bulharský ka...

📅14.01.2018 0 1180x 👤eugenius

Medya Gunlugu: Starý nový rok alebo tureckí turisti žasnú, že sú Rusi v novoročnej eufórie od konca decembra do polovice januára

 

Turecký portál Medya Gunlugu zverejnil článok redaktora Hülyaa Arslana, ktorý popisuje, aké prekvapenie...

📅14.01.2018 0 1039x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,