asfasdf ×

NázorObčana.sk

Alexander Lukašenko: Bolo by chybou sa domnievať, že Trump je „darčekom“ pre Rusko, ale Ameriku môže poriadne „prevetrať“

 Aktuality

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa domnieva, že Donald Trump môže vyriešiť mnohé vnútropolitické a ekonomické problémy v USA. Pritom nie je presvedčený, že Trump dokáže radikálne zlepšiť vzťahy medzi Ruskom a Spojenými štátmi.

16 November
2016 18:40:55

 

Foto: Facebook

Pre bieloruskú tlačovú agentúru Belta Alexander Lukašenko prezradil, že vo svojom gratulačnom liste Turmpovi poukázal na to, že Donald Trump vôbec nepodcenil a „neponížil“ demokraciu, ako to tvrdia mnohí jeho kritici vo svete, ale naopak vo veľmi vhodnom čase zobudil a povzbudil Ameriku práve za účelom, aby tá demokracia bola zachovaná.

Počas svojej pracovnej návštevy v Mogilevskej oblasti Alexander Lukašenko pre domáce média podčiarkol, že Donald Trump sa môže dostať do histórie, ak počas vykonávania svojej prezidentskej funkcie, ako zdôraznil, „poriadne prevetrá Ameriku“.

Prízvukoval: „Situácia sa vyhrotila tak, že za Trumpa hlasovala robotnícka trieda – a to aj napriek tomu, že je miliardár. To jasne dokazuje, že v Amerike sú seriózne problémy. Preto hlavnou úlohou nového prezidenta bude riešenie týchto starých problémov. A nemôže to riešiť starou metódou – tlačením obrovského množstva dolárov. Ak by zasa išiel touto cestou, malo by to veľmi negatívne následky“, podčiarkol.    

Alexander Lukašenko pre bieloruské média poznamenal, že v USA sú zjavné príznaky krízy a apatie. „Preto ako prezident Trump by sa musel postarať o záujmy všetkých Američanov,“ uvádza jeho slová bieloruská tlačová agentúra BelaPAN.

Bieloruskí novinári pripomínajú predvolebné heslo Trumpa „Urobme Ameriku zasa veľkou“ a poukazujú na to, že zatiaľ nie je celkom jasné, akou cestou sa vyberie nový americký prezident čo sa týka vzťahov s Ruskom, EÚ, Čínou a mnohými ďalšími štátmi.

„Počujeme viaceré hlasy z Ruska: je to dobre, že zvolili Trumpa. Keby bola Hillary, bolo by to zle. Môžem však iba povedať, že netreba sa ponáhľať a tvrdiť, že Trump je darčekom pre Rusko. K moci sa dostal americký občan, ktorý miluje svoju vlasť a ktorý chce, aby táto krajina bola ešte silnejšia a lepšia ako v súčasnosti. Ako a čo urobí za týmto účelom, to ešte nevieme,“ prízvukoval Alexander Lukašenko.

Bieloruský prezident poukázal na to, že zatiaľ nie je jasné, ako nové americké vedenie bude spolupracovať ako s najväčšími svetovými hráčmi, tak aj s malými štátmi, ako Bielorusko. „Kde v ich politike bude naše miesto – to je otázne. Hlavne, aby sme sa nestratili v tomto vodopáde. Ale nemusíte sa obávať, určite sa nestratíme,“ s úsmevom zdôraznil Lukašenko.

Vyjadril presvedčenie, že americko-bieloruský dialóg sa bude vyvíjať ešte lepšie ako predtým. Poukázal na to, že vzťahy Bieloruska a USA sa v poslednom čase rozvíjajú veľmi dobre. Bielorusko pokračuje v úspešnom dialógu s USA a pritom, na rozdiel od viacerých iných štátov, zachováva svoju suverenitu a nezávislosť.

„V USA už konečne pochopili: nedá sa aj naďalej takto riešiť situáciu – buď sme s Ruskom alebo s USA či Západom. Máme svoje záujmy v USA, Američania tiež majú svoje záujmy v Bielorusku. Preto treba rokovať a nachádzať riešenia. Potom budeme úspešne pokračovať na našej ceste,“ podčiarkol v závere bieloruský prezident Alexander Lukašenko.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 380x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 392x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 630x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 914x 👤eugenius
,