asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ukrajina obvinila Bielorusko, že „Minsk zapichol Kyjevu nôž do chrbta“. Z Minsku odkázali, že v Kyjeve to majú akosi popletené

 Aktuality

Z Kyjevu na adresu Minsku odzneli obvinenia v tom, že Bielorusko zradilo demokratické princípy a svojim „nesprávnym“ hlasovaním v Tretej komisii Valného zhromaždenia OSN na margo ľudských práv na Kryme „zapichlo Ukrajine nôž do chrbta“.

18 November
2016 20:50:20

 

Foto: Facebook

Tretia komisia Valného zhromaždenia OSN hlasovala ohľadom predloženého Ukrajinou dokumentu na margo dodržiavania ľudských práv na Kryme. Tento dokument podporilo 73 štátov vrátane USA a väčšiny členských štátov EÚ. Hlasovania sa zdržalo 76 štátov a 23 hlasovali proti. Tento dokument odmietli podporiť Rusko, Bielorusku, Arménsko, Čína, India, Kazachstan, Kuba, Srbsko a iné štáty.

Práve odmietavá pozícia Bieloruska vyvolala v Kyjeve búrku nevole. Podpredsedníčka   Najvyššej rady Ukrajiny Irina Geraščenková, vyhlásila, že Bielorusko „vrazilo nôž Ukrajine do chrbta“. Vysvetlila, že Kyjev dúfal, že Minsk podporí predložený Ukrajinou dokument, ale opak bol pravdou. 

Reakcia z Minsku nasledovala okamžite. Tlačový tajomník bieloruského ministerstva zahraničia Dmitrij Mirončik v rozhovore pre média pripomenul, že Bielorusko svoju pozíciu voči Ukrajine a voči Krymu nezmenila a preto v Minsku nechápu, prečo sa tak čudujú a jedujú v Kyjeve.

Dmitrij Mirončik taktiež pripomenul, že sa v OSN hlasovalo ohľadom štyroch rezolúcií na margo ľudských práv, ale Ukrajina kritizuje Bielorusko práve v súvislosti so svojou „ukrajinskou“ rezolúciou. „Otázka procedúry diskusie na margo dodržiavania ľudských práv v OSN sa nachádza úplne v inej rovine a sme presvedčení, že nemá nič spoločné s otázkou teritoriálnej celistvosti Ukrajiny,“ podčiarkol Mirončik.

Mechanizmus priatia rezolúcií, ktoré sa týkajú určitých štátov a ktoré navrhli práve tie isté štáty, označil za deštruktívny a nespravodlivý. Podčiarkol, že v Minsku sú presvedčení, že „táto cesta nikam nevedie.“ Pripomenul, že je to prax, ktorá vznikla v období studenej vojny a jednotlivé krajiny sa ju snažia presadiť v OSN – jediné preto, aby hájili vlastné záujmy.

„Je to absolútne zbytočné a neaktuálne – hlavné vtedy, keď medzinárodné spoločenstvo už vypracovalo novú procedúru – Univerzálny periodický prieskum Rady OSN pre ľudské práva,“ zdôraznil v závere tlačový tajomník bieloruského ministerstva zahraničia Dmitrij Mirončik.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 580x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 887x 👤eugenius

Nemci sa už nespoliehajú na políciu, vytvárajú oddiely domobrany, aby sa ubránili pred útočiacimi migrantmi

 

Nemecké média živo komentujú novinku. Primátor bavorského mestečka Amberg pre novinárov povedal, že j...

📅04.01.2019 0 1468x 👤eugenius

Bezpečnostná služba Ukrajiny obvinila Rusko z organizovania protestov „žltých viest“ vo Francúzsku

 

Stalo sa to, čo sa dalo s istotou očakávať. Niektorí európske politici a média obvinili Rusko z... orga...

📅12.12.2018 0 1135x 👤eugenius
,