asfasdf ×

NázorObčana.sk

Britské The Financial Times nielen o Trumpovi a Putinovi: „Štvrtého decembra môže dôjsť ku katastrofe, keď obloha začne padať na zem“

 Aktuality

Britské média chrlia článkami o novinkách na medzinárodnej politickej scéne. Drvivú väčšinu tvoria komentáre na margo politiky nového amerického prezidenta, jeho vzťahov s Putinom a očakávaných v tejto súvislosti zmien v Európe.

23 November
2016 21:04:27

 

Foto: Facebook

Vo väčšine komentárov politikov, analytikov a novinárov prevláda pesimizmus. Mnohí sa obávajú, že Trump predsa dodrží svoje sľuby a nadviaže dobré vzťahy s Putinom a to, podľa mienky väčšiny komentátorov súčasnej európskej politickej smotánke neveští nič dobré.

Britský mediálny idol - The Financial Times zverejnil dosť pochmúrny editoriál s výrazným názvom „Nebezpečenstvá veľkej dohody s Putinom“, v ktorom priamo pomenúva všetky riziká dohody Trumpa a Putina. Autor článku predpokladá, že sa môže stať to najhoršie: USA zrušia sankcie voči Moskve a uznajú, že Východná a Stredná Európa je sférou geopolitických záujmov a vplyvu Ruska – na oplátku Rusko vyrazí s USA do spoločného boja proti terorizmu a nebude vyvolávať napätie na svojich západných hraniciach.

„Zjemnenie konfliktu so súperom, ktoré má jadrové zbrane, je to, samozrejme, chvályhodná vec, ale Trump si musí uvedomiť, že takto môže spôsobiť škodu dlhodobým záujmom USA a krajín Západu a taktiež poškodiť bezpečnosť a stabilitu v iných regiónoch planéty,“ varuje The Financial Times. „Podobná spolupráca s Putinom by znamenala, že Trump súhlasí s ruskou anexiou Krymu a vpádom na východe Ukrajiny. Toto si nemôžeme pripustiť, pretože to vytvorí veľmi nebezpečný precedens,“ zdôrazňuje britský novinár.

Aby sa vyvaroval podobným negatívnym následkom, britské noviny radia Donaldovi Trumpovi, čo by mal urobiť a akých princípov by sa mal pridržiavať. „Po prvé, USA by mali dodržať svoje záväzky pred NATO. Bezpochyby všetky krajiny by mali zabezpečovať minimálne finančné náklady na obranné účely aliancie, ale záväzky USA brániť malé krajiny, ktoré prednedávnom vstúpili do NATO, by mali byť bezpodmienečne dodržané. Po druhé, Trump by nemal odvolávať sankcie voči Rusku, kým Rusko nesplní podmienky, ktoré mu stanovili, a taktiež Trump by v žiadnom prípade nemal uznať Krym za ruské teritórium,“ píše The Financial Times. 

„Napätie vo vzťahoch je na najvyššej úrovni od 80. rokov minulého storočia a výhoda v prípade zlepšenia vzťahov s Ruskom by bola veľká. Avšak toto zlepšenie vzťahov sa nemôže dosiahnuť za pomoci ústupkov Moskve. Riziká môžu byť hocijaké seriózne, avšak zlá dohoda s Putinom bude ešte horšou cestou, ako žiadna dohoda,“ prízvukuje autor.

Vo svojej tradičnej rubrike v tom istom The Financial Times novinár Tony Barber zdôrazňuje: „Európu, ktorá si zvykla na rôzne povstania a revolúcie, valcuje vlna populizmu, ktorá prišla spoza Atlantiku. Štvrtého decembra, keď sa uskutočnia voľby v Rakúsku a referendum v Taliansku, môže dôjsť ku katastrofe, keď obloha začne padať na zem.“

Novinár poukazuje na to, že najväčšou hrozbou sú prezidentské voľby v Rakúsku, pretože veľké šance na víťazstvo má ultrapravicový kandidát Norbert Hofer. „Doposiaľ po druhej svetovej vojne ešte ani v jednej demokratickej európskej krajine si nezvolili ultrapravicového lídra,“ pripomína.

Poukazuje na to, že finančné trhy sú mimoriadne nervózne kvôli talianskemu referendu  o zmene ústavy, obávajú sa politickej nestability v tejto krajine a celej Európe. „Ak ústavné zmeny budú schválené a vo voľbách v r. 2018 zvíťazí politická strana Päť hviezd komika a blogera Beppeho Grilla, toto špecifické politické hnutie bude kontrolovať vládu a parlament do r. 2023,“ pokračuje Tony Barber a pripomína výrok Beppeho Grilla v súvislosti s víťazstvom Donalda Trumpa: „Práve tí, ktorí riskujú, tvrdohlaví ľudia, barbari, budú posúvať tento svet dopredu. My sme barbari!“ 

Tony Barber je presvedčený, že víťazstvo Norberta Hofera v rakúskych prezidentských  voľbách otvorí cestu jeho ultrapravicovej Rakúskej strane slobody aj cestu k víťazstvu v parlamentných voľbách v r. 2018. „To bude obrovský šok pre Európu!“ prízvukuje novinár vo svojom článku vo The Financial Times. 

Aj ďalší článok, tento raz v rešpektabilných The Times je venovaný šíreniu populizmu v Európe. „Oheň populistickej revolúcie sa môže prejsť cez Atlantik a spôsobiť lesný požiar v politike Talianska, Holandska a, čo je zvlášť dôležité, aj Francúzska. V tom čase, keď francúzske mestá otriasajú teroristické útoky, ďalší prezident bude musieť vytvoriť podmienky, v ktorých moslimovia sa budú cítiť ako ľudia integrovaní do spoločnosti,“ podčiarkuje The Times.

„Avšak súčasná predvolebná kampaň skôr ukáže problémy Francúzska, ako skoncuje s nimi. Francúzi sú vynikajúci, keď bojujú proti nepriateľovi zvonka, avšak na druhej strane  neznamenajú absolútne nič, keď bojujú sami za seba. To však neplatí pre Marine Le Penovú, líderku Nacionálneho frontu, proti ktorej dokážu zabojovať iba traja protikandidáti: bývalý premiér Alain Juppé, exprezident Nicolas Sarkozy a ďalší bývalý premiér François Fillon,“ uvádza The Times.  

Autor článku nepochybuje, že Marine Le Penová sa dostane do druhého kola, a tvrdí, že jej súper to vôbec nebude mať ľahké. „Nezdá sa však, že pani Le Penová, ktorá sníva o prezidentskej funkcii, bude žiadať od Francúzov prijať nepopulárne opatrenia. Veľká Británia potrebuje silnú Európsku úniu, ktorá bude schopná uskutočniť vnútorné reformy a uzatvoriť so Spojeným kráľovstvom spravodlivú dohodu,“ uzatvára svoj komentár The Times.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

86 %
(7 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 450x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 526x 👤eugenius
,