asfasdf ×

NázorObčana.sk

Britská vláda má plán: minister financií vysvetlil, ako zachrániť hospodárstvo a zároveň „polepšiť“ aj rozpočet

 Aktuality

Britský minister financií Philip Hammond 23. novembra vystúpil v parlamente s tradičným Jesenným prejavom o súčasnej situácii v Spojenom kráľovstve a porozprával o tom, že vláda má plán, ako zachrániť domáce hospodárstvo a nezruinovať rozpočet.

25 November
2016 18:25:38

 

Foto: Facebook

S optimizmom vyhlásil, že domáce hospodárstvo je aj napriek pochmúrnym predpovediam naďalej silná a pokračuje v raste – a to aj napriek valiacemu sa na Spojené kráľovstvo Brexitu. Spresnil, že rast britskej ekonomiky dosiahne v tomto roku 2,1%, na budúci rok 1,4% a do roku 2019 každoročný nárast dosiahne 2,1%. Priznal však, že odchod z Európskej únie bude stať 2,4% z možného rastu domácej ekonomiky.

Uviedol aj niekoľko ďalších zaujímavých čísiel. Napríklad, prezentoval pesimistické prognózy, že na nákup nehnuteľnosti môže na veľmi dlhé obdobie zabudnúť drvivá väčšina mladých ľudí a rodín. Utrúsil poznámku, že vláda, samozrejme, sa bude snažiť pomáhať mladej britskej generácie, ale podrobnosti neprezradil.

Poukázal však na to, vláda mieni investovať 2,3 miliardy libier na výstavby 100 tisíc nových domov, 1,4 miliardy libier – do 40 tisíc lacnejších a teda aj cenovo dostupnejších bytov a samotné hlavné mesto Londýn dostane viac ako 3 miliardy libier na výstavbu bytov a domov. Prízvukoval, že v súčasnej ťažkej situácii realitným agentom bude zakázané vyberať od nájomcov poplatky za vybavenie prenájmu nehnuteľnosti súkromným osobám.

Porozprával aj o tom, že od roku 2020 Briti budú platiť daň z príjmu, ak ich ročný príjem dosiahne 12,5 tisíc libier a zvýšenú daň z príjmu, ak budú dostávať 20 tisíc ročne. Uviedol, že národné životné minimum /National Living Wage/ bude zvýšené na 7,5 libry v apríli budúceho roka. Pripomenul, že v súčasnosti pracujúce rodiny už majú nárok na 30 hodín v škôlke pre svoje dieťa od 3 do 4 rokov zadarmo a vláda bude prijímať aj ďalšie opatrenia, aby pomohla mladým rodinám. Od budúceho roka začne platiť systém Tax-free childcare: štát bude doplácať mladým rodinám 20 percent zo sumy, ktorú zaplatia za škôlku.

Minister financií uviedol, že britské zdravotníctvo môže počítať s finančnou podporou 10 miliárd libier ročne. V priebehu najbližších 5 rokov vo Veľkej Británii vytvoria nový štátny investičný fond, ktorý nasmeruje 23 miliárd libier do vedy, techniky a výskumu. Taktiež viac finančných prostriedkov mieni investovať vláda aj na rozvoj infraštruktúry v Severnom Írsku, Walese a Škótsku.

Novinkami daňovej politiky bude to, že daň podnikom znížia na 17% /bude to najnižšia daň v krajinách G 20/, malé podniky na vidieku vôbec nebudú vôbec platiť daň a rozpočty na obranu a pomoc tretím krajinám zostanú nezmenené. Philip Hammond vyjadril presvedčenie, že Veľká Británia úspešne zvládne všetky nástrahy a problémy Brexitu a postupne sa situácia v Spojenom kráľovstve bude zlepšovať.

Pre milovníkov rýdzej angličtiny a tradičných prejavov britských ministrov uvádzame vystúpenie Philipa Hammonda /text a video/ v plnom znení. Veľavážených čitateľov v tradičnom britskom konzervatívnom duchu upozorňujeme na niekoľko veci. Po prvé, už aj zaujímavý vzruch pred začiatkom prejavu ministra stojí za to. Po druhé, porovnajte reakciu „publika“ – ctených poslancov britského parlamentu s chovaním sa našich rodných slovenských poslancov v parlamente. Určite zbadáte aj ďalšie veľmi zaujímavé momenty:

https://www.gov.uk/government/speeches/autumn-statement-2016-philip-hammonds-speech

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1306x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1820x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1735x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1538x 👤eugenius
,