asfasdf ×

NázorObčana.sk

Briti riešia Hamleotú otázku: byť či nebyť? Zostane Veľká Británia súčasťou jednotného európskeho trhu alebo nie?

 Aktuality

Brexit rozdelil celú veľkú Británie na dve prakticky rovnaké polovice. Politici, odborníci, média a bežní smrteľníci vo všetkom, čo sa týka Brexitu, majú presne opačné názory. A aj počet prívržencov „za“ a „proti“ je takmer rovnaký...

30 November
2016 20:02:16

 

Foto: Facebook

Jednotný názor neexistuje ani v samotnej britskej vláde. Pokračujú búrlivé debaty napríklad o tom, či by sa Veľká Británia aj naďalej mala zostať súčasťou jednotného európskeho trhu – aj po odchodu z Európskej únie. Kým vo vláde sa predsa snažia nájsť aspoň nejaký kompromis a určiť nejakú jednotnú pozíciu, názory a postoje britských expertov, analytikov, médií a právnikov sa úplne rozchádzajú. Každý to vidí po svojom.
 

Samozrejme, v ich radoch sú aj takí, ktorí, ako aj členovia vlády, sa snažia nájsť aspoň nejaký životaschopný kompromis. Poukazujú na to, že dá sa vymyslieť variant, keď aj ovce budú celé, aj vlci sýte. Prízvukujú, že „rozvod“ s EÚ ešte neznamená, že Británia bezpodmienečne musí opustiť jednotný európsky trh. Priznávajú, že je to mimoriadne komplikovaná otázka, ako pre Spojené kráľovstvo, tak aj pre EÚ, avšak poznamenávajú, že dalo by sa nájsť nejaký kompromisný variant, ktorý aspoň čiastočne bude vyhovovať všetkým.

Viacerí členovia vlády menej optimisticky sa pozerajú na členstvo Británie v inštitúciách Európskej únie, domnievajú sa, že po odchode z EÚ Veľká Británia by mala odísť aj z tých inštitúcií únie. Britské média zverejňujú rôzne prognózy a komentáre a snažia sa vysvetliť verejnosti, o čo vlastne ide. Pripomínajú, že jednotný európsky hospodársky priestor bol vytvorený v roku 1994 a zahŕňa všetky krajiny Európskej únie. Patria tam aj tri zo štyroch krajín Európskeho združenia voľného obchodu – Island, Nórsko a Lichtenštajnsko.

Uvádzajú, že štáty, ktoré patria do tohto jednotného obchodného priestoru, dodržiavajú určité pravidla hry a predovšetkým - zabezpečenie slobodného obchodu tovarmi a službami, ako aj  voľný pohyb pracovných síl a kapitálu. Zatiaľ debaty o zotrvávaní alebo opustení tohto hospodárskeho priestoru vo Veľkej Británii prebiehajú skôr v teoretickej rovine: všetci čakajú na rozhodnutie Najvyššieho súdu o tom, či otázku odchodu alebo zotrvávania Veľkej Británie budú riešiť poslanci parlamentu alebo vláda. Práve to ovplyvni konečne rozhodnutie aj o  zotrvávaní na jednotnom európskom trhu.

Najvyšší súd urči aj to, či je Veľká Británia členom jednotného hospodárskeho priestoru ako nezávislý štát alebo iba ako člen EÚ. Po verdikte Najvyššieho súdu britskí politici budú mať rozviazané ruky a budú to konečne mať jasné – akým spôsobom riešiť Brexit a všetky otázky s nim súvisiace.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 592x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 637x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,