asfasdf ×

NázorObčana.sk

Nový Sad: Zasadal Výbor pre vzdelávanie

 Aktuality

Účastníci zasadnutia členov Výboru pre vzdelávanie NRSNM podporili snahu o otvorenie nového vzdelávacieho profilu na Gymnáziu Mihajla Pupina v srbskej obči Kovačica, kde prevažne žijú obyvatelia slovenskej národnosti.

30 November
2016 20:03:48

 

Na snímke: Na dnešnom zasadnutí členovia Výboru pre vzdelávanie NRSNM podporili snahu o otvorenie nového vzdelávacieho profilu na Gymnáziu Mihajla Pupina v Kovačici.

Foto: Elena Šranková

Ako informovala Tatiana Brtková-Jonášová, úradujúca riaditeľka na spomenutom gymnáziu, v tomto školskom roku majú iba jednu slovenskú a jednu srbskú triedu prvákov. Preto uvažujú o uvedení nového vyučovacieho profilu a to z oblasti poľnohospodárstva.

Návrhmi a ponúknutými kontaktmi členovia VPV sčasti pomohli kovačickému gymnáziu v snahe zachovať si vlastnú inštitúciu a slovenskú menšinu v Kovačici. Prisľúbili ďalšiu spoluprácu a konkrétnu pomoc primeranú svojim možnostiam.

Koordinátorka VPV Svetlana Zolňanová poinformovala, že sa o štipendium NRSNM uchádzali 26 študenti, ktorí študujú na akreditovaných fakultách v Srbsku. Komisia pre štipendiá sa rozhodla podporiť desiatich kandidátov a navrhnutá výška štipendia je 5 000 dinárov mesačne (10 mesiacov).

Ján Brna, predseda VPV, v rámci bodu týkajúceho sa finančnej podpory pri realizácii hodín slovenského jazyka na PU, ZŠ a stredných školách, informoval o novej možnosti učenia sa slovenčiny na diaľku v tých školách, kde nebude iná možnosť, čo sa ináč ponúka aj v zákone.

V bode, v rámci ktorého sa rokovalo o projektoch, ktoré v mene VPV NRSNM zašlú do Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, okrem iných, hovorili aj o podaní projektu na tieto účely.

Na zasadnutí poskytli mienky na voľbu riaditeľa v ZŠ v Padine a Báčskom Petrovci ako i na zmenu členov správnych rád a školských výborov v niektorých ZŠ a PU. Tiež mienku na sieť PU v obci Beočin a na listinu prijatých študentov do Študentského centra v Novom Sade, Zreňanine a Sombore.

Elena Šranková

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 405x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 401x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 644x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 927x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,