asfasdf ×

NázorObčana.sk

Nový Sad: Zasadal Výbor pre vzdelávanie

 Aktuality

Účastníci zasadnutia členov Výboru pre vzdelávanie NRSNM podporili snahu o otvorenie nového vzdelávacieho profilu na Gymnáziu Mihajla Pupina v srbskej obči Kovačica, kde prevažne žijú obyvatelia slovenskej národnosti.

30 November
2016 20:03:48

 

Na snímke: Na dnešnom zasadnutí členovia Výboru pre vzdelávanie NRSNM podporili snahu o otvorenie nového vzdelávacieho profilu na Gymnáziu Mihajla Pupina v Kovačici.

Foto: Elena Šranková

Ako informovala Tatiana Brtková-Jonášová, úradujúca riaditeľka na spomenutom gymnáziu, v tomto školskom roku majú iba jednu slovenskú a jednu srbskú triedu prvákov. Preto uvažujú o uvedení nového vyučovacieho profilu a to z oblasti poľnohospodárstva.

Návrhmi a ponúknutými kontaktmi členovia VPV sčasti pomohli kovačickému gymnáziu v snahe zachovať si vlastnú inštitúciu a slovenskú menšinu v Kovačici. Prisľúbili ďalšiu spoluprácu a konkrétnu pomoc primeranú svojim možnostiam.

Koordinátorka VPV Svetlana Zolňanová poinformovala, že sa o štipendium NRSNM uchádzali 26 študenti, ktorí študujú na akreditovaných fakultách v Srbsku. Komisia pre štipendiá sa rozhodla podporiť desiatich kandidátov a navrhnutá výška štipendia je 5 000 dinárov mesačne (10 mesiacov).

Ján Brna, predseda VPV, v rámci bodu týkajúceho sa finančnej podpory pri realizácii hodín slovenského jazyka na PU, ZŠ a stredných školách, informoval o novej možnosti učenia sa slovenčiny na diaľku v tých školách, kde nebude iná možnosť, čo sa ináč ponúka aj v zákone.

V bode, v rámci ktorého sa rokovalo o projektoch, ktoré v mene VPV NRSNM zašlú do Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, okrem iných, hovorili aj o podaní projektu na tieto účely.

Na zasadnutí poskytli mienky na voľbu riaditeľa v ZŠ v Padine a Báčskom Petrovci ako i na zmenu členov správnych rád a školských výborov v niektorých ZŠ a PU. Tiež mienku na sieť PU v obci Beočin a na listinu prijatých študentov do Študentského centra v Novom Sade, Zreňanine a Sombore.

Elena Šranková

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 287x 👤eugenius

Sýrsky blázinec: Rusi bránia Kurdov pred Turkami, Kurdi útočia na Rusov. Bude im lepšie, ak sa Rusi na to vykašlú, odídu a ponechajú Kurdov Turkom?

 

Ako je známe, spoločné turecko-ruské hliadky v Sýrii začali svoju činnosť 1. novembra. Majú za úlohu...

📅10.11.2019 0 1075x 👤eugenius

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 556x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 738x 👤eugenius
,