asfasdf ×

NázorObčana.sk

Komora reprezentantov amerického Kongresu „zakázala“ spoluprácu s Ruskom vo vojenskej oblasti, ale vyčlenila financie na „zdržovanie“ Moskvy

 Aktuality

Tomu sa hovorí na poslednú chvíľu... Kým Donlad Trunp ešte nezačal robiť poriadok v Bielom dome, istá politická garnitúra v Spojených štátoch sa pokúša „zachrániť čo sa dá“ a presadiť niektoré iniciatívy z „trezoru“ Obamu a Clintonovej.

03 December
2016 18:44:16

 

Foto: Facebook

Napríklad Komora reprezentantov amerického Kongresu fakticky na poslednú chvíľu schválila projekt „obranného“ rozpočtu na budúci rok. Prečo na poslednú chvíľu? Kongresmani to urobili tesne pred víkendom – v piatok, 2 decembra, na konci pracovného dňa a pracovného týždňa. Navyše to urobili tesne pred nástupom Donalda Trumpa do funkcie. Kto vie, ako by reagoval na podobný „obranný“ rozpočet, keby sa už nachádzal v prezidentskom kresle?

Samozrejme, že nejde iba o financie. Budúcoročný armádny rozpočet USA fakticky „zakazuje“ hocijakú spoluprácu vo vojenskej oblasti s Ruskom. Teda nepočíta ani s tým, že USA a Rusko budú spoločne bojovať proti terorizmu. V tomto dokumente sa síce uvádzajú podmienky, za ktorých by USA mohli spolupracovať s Ruskom, ale keďže tie „podmienky“ sú zjavne nesplniteľné a neakceptovateľné pre Rusko, dá sa povedať, že autorom „projektu“ sa podarilo „ušiť dokument na mieru“: urobili všetko, aby zamedzili hocijakej vojenskej spolupráce medzi USA a Ruskom. 

Daný dokument podporilo 375 kongresmanov, proti boli iba 34 oponenti. Zakazuje vyčlenenie finančných prostriedkov na vojenskú spoluprácu medzi Washingtonom a Moskvou. Je tam však aj to „ale“, teda podmienky, za ktorých by Washington láskavo súhlasil spolupracovať. Avšak to sa môže stať iba vtedy, ak Pentagón aj spolu s Bielym domom informuje americký Kongres o tom, že, ako sa uvádza v dokumente, „Rusko zrušilo okupáciu Ukrajiny a zastavilo agresívne konanie voči suverenite a teritoriálnej celistvosti Ukrajiny a členských krajín NATO.“ Pochopiteľne, kedy Rusko „zastaví svoje agresívne konanie“ a kedy sa otvorí cesta pre spoluprácu, urči americká strana...

Daný dokument taktiež zakazuje financovanie všetkých aktivít, ktoré môžu znamenať, že sa Krym uznáva za súčasť Ruska. Aj v tomto prípade je svoje malé „ale“. Pripúšťa sa zrušenie alebo obmedzenie sankcií v prípade, keď Pentagón presvedčí americký Kongres, že poskytnutie finančných prostriedkov na tie alebo iné aktivity spojené s Krymom je v súlade s národnými záujmami USA. 

Americkí kongresmani nevyčlenili na spoluprácu s Ruskom ani dolár, avšak boli veľmi štedrí, keď išlo o aktivity takpovediac opačného garde... V rámci daného „obranného“ rozpočtu je vyčlenených 4,3 miliardy dolárov na „zdržovanie Ruska“. Tieto finančné prostriedky použijú, ako sa uvádza v dokumente, „na politickú, hospodársku a verejnú diplomaciu“ a taktiež na vojenskú pomoc spojencom v NATO a ďalším partnerom USA v Európe a Ázii. 

Mimochodom, tesne predtým, 30. novembra, Komora reprezentantov amerického Kongresu schválila ešte jeden zaujímavý dokument, ktorý sa tiež týka Ruska. Schválila budúcoročný rozpočet pre činnosť tajných služieb. V tomto dokumente je projekt vytvorenia špeciálnej medzirezortnej komisie pre „boj proti skrytému vplyvu Ruska na iné štáty.“ Aj na tieto účely americký Kongres vyčlenil celkom slušnú sumu...

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Konvoj slobody -hromadné protesty v Ottawe, Kanada

 

V sobotu, 29.01.2022 sa v hlavnom meste Kanady, Ottawe, priamo pred komplexom Parliament Hill, kde sídli zák...

📅30.01.2022 0 1113x 👤uzivatel

Rozmýšľate už nad letnou dovolenkou? Čo takto tieto destinácie?

 

Kam vyraziť v lete na dovolenku? Sú ľudia, ktorí túto otázku vôbec neriešia. Nie preto, že by nechodi...

📅30.01.2022 0 751x 👤PRclanky
,