asfasdf ×

NázorObčana.sk

Vo Fínsku vybudujú „protihybridné centrum“: mienia odolávať „ruskej vojenskej agresii a ruskej propagande“

 Aktuality

Vo Fínsku, blízko mesta Helsinki, mienia vybudovať špeciálne medzinárodné stredisko pre boj proti hybridným spôsobom útokov zo strany Ruska. Podieľať sa na výstavbe tohto strediska ako aj na jeho činnosti prejavilo záujem niekoľko štátov.

04 December
2016 19:27:59

 

Foto: Facebook

Autori tohto projektu tvrdia, že Fínsko má obavy s možnej ruskej vojenskej agresie – podobne ako na Kryme alebo na východe Ukrajiny a navyše aj z ruskej propagandy, ktorá sa šíri domácimi médiami a sociálnymi sieťami a cítiteľne ovplyvňuje verejnú mienku. Z tohto dokumentu však nie je jasné, čoho sa viac obávajú jeho autori: ruskej vojenskej agresie alebo ruskej propagandy...

Plán na vybudovanie Centra boja proti hybridným hrozbám prezentoval štátny tajomník pre  európske záležitosti Jori Arvonen. Zároveň prezradil, že záujem podieľať sa na jeho vybudovaní ako aj na prevádzke prejavilo záujem už niekoľko európskych krajín a,  samozrejme, aj Spojené štáty. Najväčšiu ochotu spolupracovať na tomto projekte z európskych krajín prejavila Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Poľsko, Švédsko a všetky tri pobaltské štáty.

Jori Arvonen podčiarkol, že nie je to iba fínsky plán, ale spoločný s viacerými európskymi krajinami: „Tieto štáty vyjadrili veľkú podporu plánu založenia podobného strediska. Niektoré z nich síce ešte musia potvrdiť svoju účasť, ale v každom prípade máme dostatočnú podporu a môžeme napredovať,“ zdôraznil.

Vysvetlil, že v tomto centre experti budú hľadať účinný recept, ako čeliť hybridným spôsobom boja, ktoré, podľa nich, Rusko použilo počas anexie Krymu alebo v bojoch na východnej Ukrajine. Pripomenul, že hybridný spôsob boja znamená kombinovanie rôznych konvenčných vojenských a nevojenských prostriedkov vrátane kybernetických útokov, psychologických operácií, otvorenej alebo skrytej propagandy, dezinformácií, ekonomických sankcií, embárg, kriminálnych, teroristických a iných aktivít.

Arvonen tvrdil, že vo Fínsku sa veľa hovorí o ruskom ovplyvňovaní informácií, silnejúcej  propagandistickej kampane zo strany Kremľa proti tomu, aby Fínsko posilňovalo svoju spoluprácu s NATO. Pripomenul, že približne 1 300 kilometrov dlhá hranica s Ruskom znamená, že Fínsko sa môže stať stredobodom útokov v prípade eskalácie napätia medzi Ruskom a Západom.

Podčiarkol, že na dobré priateľské a obchodné vzťahy Ruska a Fínska vrhajú tieň správy fínskych tajných služieb o tom, že Rusko cez nastrčených obchodníkov vraj skupuje veľké množstvo pozemkov a budov v citlivých oblastiach, ktoré by v budúcnosti mohli byť využité  pre prípadné rozpútanie krízy.

Jori Arvonen uviedol, že definitívne rozhodnutie o zriadení tohto centra padne na jar budúceho roka. Prezradil, že toto centrum by malo úzko spolupracovať aj Radou Európskej únie pre zahraničné veci a v prvom rade s NATO.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 269x 👤eugenius

Sýrsky blázinec: Rusi bránia Kurdov pred Turkami, Kurdi útočia na Rusov. Bude im lepšie, ak sa Rusi na to vykašlú, odídu a ponechajú Kurdov Turkom?

 

Ako je známe, spoločné turecko-ruské hliadky v Sýrii začali svoju činnosť 1. novembra. Majú za úlohu...

📅10.11.2019 0 1048x 👤eugenius

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 548x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 731x 👤eugenius
,