Briti začali veľa piť. Samozrejme, ich nálady a chúťky ovplyvnil aj Brexit, ale bolo by zbytočne všetko zvaľovať iba na najnovšie sociálne a politické trendy a zmeny vo Veľkej Británii. Popíjať Briti začali už dávnejšie – ešte pred Bretitom.
Foto: Facebook
Samozrejme, odborníci, lekári, organizácie, ktoré tým alebo iným spôsobom bojujú o zdravie a sociálne postavenie občanov, bijú na poplach. Ostrovné kráľovstvo sa začína potápať v alkoholickom mori! Všetci svorne začali hľadať protijed alebo univerzálny liek: ako zastaviť pád britských občanov do alkoholickej priepasti?
A protijed sa našiel! Je to liek skutočne starý ako svet. Tento liek vyskúšali mnohé vlády na všetkých kontinentoch. Občas bol užitočnejší, inokedy bol na nič a vôbec nepomohol. Experti hlavne z radov lekárov a odborníkov v oblasti zdravotníctva navrhujú, aby vláda zvýšila ceny na alkoholické nápoje. Teda logika je jasná: alkohol bude drahší, budú ho menej kupovať a menej konzumovať. Lenže, ako vieme, matematické predpoklady nie vždy fungujú v reálnom živote a dva plus dva nie vždy znamenájú štyri...
Britskí odborníci pripomenuli, že liečenie ľudí, ktorí majú tie alebo iné problémy s alkoholom, ročne stoja britskú štátnu pokladnicu 1,2 miliardy libier. Navrhujú zabiť dve muchy jednou ranou: znížiť náklady na liečenie alkoholikov a zároveň za pomoci zvýšenia cien na alkoholické nápoje získať dodatočné finančné prostriedky do štátnej pokladnice.
Vládni odborníci taktiež poukazujú na to, že miera konzumácie alkoholu v krajine sa počas posledných 40 rokov zvýšila takmer o polovicu – o neuveriteľných o 42%! Podľa prieskumov spoločnosti Public Health England, až 10 miliónov Britov užíva nadmierne množstvo alkoholu.
Vládni experti to zhrnuli do kocky a tvrdia, že hlavnou príčinou tak obrovskej konzumácie alkoholu sú práve nízke ceny na tvrdý alkohol. Preto navrhujú razantne zvýšiť ceny a takto získané peniaze poslať do rezortu zdravotníctva – samozrejme, nielen za účelom liečenia alkoholikov, ale všetkých občanov Veľkej Británie.
Vládni experti odrážajú protiútoky oponentov, ktorí sa bránia zvyšovaniu cien na alkohol a tvrdia, že tieto opatrenia nezasiahnu ľudí, ktorí pijú iba príležitostne alebo s alkoholom to nepreháňajú. Navrhujú, aby sa zvýšenie cien nedotklo barov a reštaurácii, kde tie ceny sú aj tak vyššie, ako v obchodoch. Taktiež navrhujú najviac zvýšiť dane na „populárne“ druhy alkoholu, ktoré sa najviac kupujú. Samozrejme, tým sa zvýši aj cena určitých druhov alkoholických nápojov a ľudia by ich, podľa vládnych stratégov, mali kupovať menej.