asfasdf ×

NázorObčana.sk

Včera britský Najvyšší súd začal riešiť, kto rozhodne o osude Brexitu – vláda alebo parlament

 Aktuality

Včera sa začal súdny proces na základe odvolania vlády proti rozhodnutiu Vrchného súdu o tom, že pred aktiváciou článku 50. Lisabonskej zmluvy v parlamente by sa malo hlasovať. Britská vláda je presvedčená, že celú vec by mala riešiť samotná vláda.

06 December
2016 20:48:16

 

Foto: Facebook

Na odvolacom konaní sa zúčastňuje 11 sudcov a bude trvať štyri dni. Rozhodnutie však nepadne hneď: verdikt súdu bude vynesený v januári budúceho roka. Zatiaľ nik nevie, na ktorú stranu sa nakloní miska váh...

Theresa Mayová, ako aj prakticky celá jej vláda má v úmysle uplatniť článok 50 a „vlastnoručne“ vytiahnuť Veľkú Britániu z Európskej únie. Keďže stále naráža na odpor oponentov, ktorí sa snažia využiť všetky možnosti – vrátane Najvyššieho súdu, vláda a samotná premiérka konajú opatrnejšie a dávajú si väčší pozor na to, akým spôsobom pripravujú „rozvod“ EÚ a Spojeného kráľovstva.

Najnovšie vláda navrhuje taký „polovičatý kompromis“. Tvrdí, že Veľká Británia má vlastne na výber. Napríklad, môže teraz ten povestný článok 50 aktivovať a počas dvojročného výstupového procesu v prípade zmeny „klímy“ vo vláde alebo v celej Veľkej Británii môže kedykoľvek ten článok 50 zasa „deaktivovať“ a vzdať sa pokusu o výstup z Európskej únii. Tieto šachy sa nepozdávajú mnohým oponentom, aj keď uznávajú, že vláda vymýšľa stále precíznejšie triky a koná stále rafinovanejšie. 


Britské média medzitým „prestríhajú“ možné varianty: čo bude, ak... Čo bude, ak Najvyšší súd potvrdí rozhodnutie Vrchného súdu? V tom prípade v parlamente sa musí uskutočniť  hlasovanie a britskí poslanci budú mať možnosť poslať Spojené kráľovstvo preč z únie alebo  zablokovať jej odchod z Európskej únie. Ak Najvyšší súd príjme opačný verdikt, Brexit bude riešiť vláda. Ako bude postupovať vláda, je viac - menej jasné. Ako by sa v prípade hlasovania zachovali poslanci britského parlamentu? To už je otázka...

„Protibrexitová opozícia“ je presvedčená, že poslanci budú hlasovať tak, ako občania hlasovali v referende. Média však pripomínajú, že nie je to také isté, pretože pred referendom bolo proti Brexitu 480 poslancov zo 650 a situácia v parlamente sa príliš nezmenila. Teda je veľká pravdepodobnosť, že by parlament rozhodol, že Veľká Británia aj naďalej zostane členskou krajinou EÚ.

Britská premiérka Theresa May sa domnieva, že sa vládnym právnikom podarí prelomiť rozhodnutie Vrchného súdu a tvrdí, že vláda má silné právne argumenty. Či tie argumenty zavážia a presvedčia sudcov Najvyššieho súdu, bude jasné na začiatku budúceho roku.  

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1323x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1840x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1749x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1548x 👤eugenius
,